Preterana vokalizacija kod mačaka
Mjaukanje je jedan od načina na koji se mačke obraćaju ljudima. Kada mjaukanje postane prekomerno i čini vam se da mačka mjaukanjem viče na vas non-stop, u pitanju je preterana vokalizacija. Kako se preterana vokalizacija tretira, a na prvom mestu šta je izaziva, saznaćete u nastavku.
Mjaukanje je način na koji mačke komuniciraju sa ljudima. Mačke mjauču iz mnogo razloga – da vas pozdrave, da traže ono što žele i da vam kažu kada nešto nije u redu. Mjaukanje je zanimljivo jer ga odrasle mačke koriste samo u interakciji sa ljudima – nikada jedna sa drugom. Mačići mjauču da bi svojoj majci rekli da im je hladno ili da su gladni, ali kada malo porastu taj vid komunikacije se gubi. Ipak, mačke nastavljaju da se mjaukanjem obraćaju ljudima tokom svog života, verovatno zato što mjaukanjem od ljudi dobijaju ono što žele. Mačke takođe urlaju – zvuk sličan mjauku, ali razvučeniji i melodičniji. Za razliku od mjaukanja, odrasle mačke urlaju jedna na drugu, posebno tokom sezone parenja.
Kada mjaukanje postaje preterana vokalizacija? Teško je reći. Sve mačke će do neke mere mjaukati – ovo je normalno komunikacijsko ponašanje. Ali neke mačke mjauču mnogo više nego što biste voleli i tada govorimo o problemu u ponašanju. Imajte na umu da su neke rase mačaka, posebno sijamske, sklone preteranom mjauku i urlanju.
Zašto mačke mjauču?
Ovo su najčešći razlozi zbog kojih mačke mjauču:
- Pozdravljaju ljude. Mačke mjauču u znak pozdrava kada dođete kući ili kada razgovarate sa njima.
- Privlače pažnju. Mačke uživaju u društvenom kontaktu sa ljudima, a neke će biti prilično glasne u svojim zahtevima za pažnju. Mačka možda želi da je mazite, igrate se ili jednostavno razgovarate sa njom. Mačke koje su ostavljene same na duži vremenski period svaki dan će verovatno mjaukati da dobiju pažnju.
- Traže hranu. Većina mačaka voli da jede i mogu biti prilično zahtevne oko obroka. Neke mačke nauče da mjauču kad god neko uđe u kuhinju, ne bi li i one dobile nešto za jelo. Druge mjauču da bi vas probudile da im poslužite doručak. Mačke mjaukanjem uče i da prose ljudsku hranu.
- Žele unutra ili napolje. Mjaukanje je primarni način mačke da vam kaže šta želi. Ako želi da izađe napolje, verovatno će naučiti da mjauče na vratima. Isto tako, ako je napolju i želi unutra, mjaukaće kako bi vas naterala da je pustite unutra. Ako pokušavate da prebacite mačku koja je živela napolju isključivo na zatvoren prostor, možda će neprekidno mjaukati na vratima i prozorima. Ovo je teška promena za mačku i verovatno će trebati nedelje ili čak meseci da mjaukanje prestane.
- Starije mačke koje pate od mentalne konfuzije ili kognitivne disfunkcije mogu mjaukati ako postanu dezorijentisane – čest simptom ove mačje verzije Alchajmerove bolesti.
- Traže partnera. Reproduktivno zrele mačke češće urlaju. Ženke urlaju da bi reklamiraju svoju prijemčivost prema muškarcima, a mužjaci urlaju da bi dobili pristup ženkama.
Da li je preterana vokalizacija razlog za posetu veterinaru?
Mačku koja mnogo mjauče trebalo bi da pažljivo pregleda veterinar kako bi se uverio da zdravstveno stanje nije uzrok uznemirenosti mačke. Brojne bolesti mogu uzrokovati da se mačke osećaju neobično gladne, žedne, nemirne ili razdražljive – a bilo koja od njih će verovatno izazvati mjaukanje.
Čak i ako vaša mačka ima istoriju mjaukanja kako bi izmolila hranu, ipak bi trebalo da je pregleda vaš veterinar. Kako mačke stare, sklone su razvoju prekomerno aktivne bolesti štitne žlezde i bubrega, a bilo koja od njih može dovesti do prekomerne vokalizacije.
Kako ublažiti preteranu vokalizaciju?
Pre nego što pokušate da obuzdate prekomernu vokalizaciju vaše mačke, morate da utvrdite uzrok. Obratite pažnju na okolnosti koje prate mjaukanje i zabeležite kada i zbog čega vam se čini da je mačka prestala. Može vam pomoći da vodite dnevnik kako biste mogli da utvrdite obrasce u ponašanju vaše mačke. Jednom kada utvrdite kada je verovatno da će preterano mjaukati, isprobajte ove predloge kako biste joj pomogli da kontroliše svoje vokalizacije:
- Ako vaša mačka mjauče da vas pozdravi, drago joj je što vas vidi i tu nećete moći da učinite mnogo – jednostavno imate glasnu mačku.
- Ako vaša mačka mjauče da bi privukla pažnju, ignorišite je i posvetite joj pažnju samo kad je tiha. Oduprite se porivu da vičete na nju. Umesto toga, budite strpljivi i sačekajte kratak trenutak tišine. Odmah joj posvetite pažnju za kojom žudi. Ako ponovo počne da mjauče, udaljite se i vratite joj se samo kada utihne. Ako ste dosledni, ona će shvatiti da dobija ono što želi kad je tiha.
- Ako verujete da vaša mačka plače zbog usamljenosti jer provodite previše vremena van kuće, razmislite o tome da je neko od vaše porodice ili prijatelja poseti preko dana i poigra se s njom.
- Ako vaša mačka prekomerno mjauče zbog hrane, prestanite da je hranite kada plače! Hranite je u propisano vreme kako bi naučila da uzaludno traži hranu u drugim intervalima. Ako to ne uspe, kupite automatsku hranilicu koja će se otvoriti u određeno vreme. Ovo je posebno korisno ako vas mačka budi ujutru da biste je nahranili – ona će preći sa gnjavljenja na sedenje i osmatranje hranilice, čekajući da se otvori.
- Ako ste nedavno stavili mačku na dijetu, konsultujte se sa veterinarom o dijetalnim namirnicama bogatim vlaknima ili suplementima koje mogu pomoći mački da se oseća zadovoljno smanjenim unosom.
- Ako mačka mjauče da bi vas naterala da je pustite unutra/napolje, razmislite o instaliranju mačjih vrata kako ne biste morali da služite kao njen batler. Druga opcija je da napravite ograđeni prostor za mačke kako bi ona mogla da provodi vreme napolju, ali da ostane bezbedna.
- Ako vaša mačka nije sterilisana i povremeno preterano mjauče, možda je u to vreme u teranju. Ženke u teranju postaju umiljatije, više se trljaju o vas, predu, valjaju se po podu — i mnogo mjauču. Ovo traje četiri do deset dana. Nesterilana ženka koja nije skotna biće u teranju od 18 do 24 dana tokom sezone parenja (otprilike od februara do septembra). Najbolji način da smanjite prekomerno mjaukanje uzrokovano teranjem je da mačku sterilišete.
- Ako vaš muški mačak nije kastriran i on povremeno preterano mjauče, možda čuje ili namiriše ženku u teranju. Verovatno će nemilosrdno gnjaviti i mjaukati sve vreme dok je ženka u teranju. Najbolji način da smanjite prekomerno mjaukanje kod mačora je da ga kastrirate.
- Ako je vaša mačka starija, a preterana vokalizacija je tek počela da se javlja, obavezno je odnesite veterinaru na pregled zbog zdravstvenih stanja, senzornih deficita i kognitivne disfunkcije. Lekovi mogu ublažiti njenu nelagodnost.
Šta NE RADITI?
Možda mislite da ćete rešiti problem ovim pristupima, ali nećete, zato ih izbegavajte:
- Ne ignorišite mačku kada mjauče. Jedini izuzetak je ako sigurno znate da ona mjauče da bi vas navela da uradite nešto što ona želi. U svakom drugom slučaju, najsigurnije je pretpostaviti da nešto nije u redu – možda nema pristup svojoj kutiji sa peskom, ili joj je činija za vodu prazna, ili je možda zaključana u ormaru. Uvek se uverite da su njene potrebe zadovoljene pre nego što pretpostavite da je samo zahtevna tako što mjauče na vas.
- Nemojte grditi ili udarati mačku jer previše mjauče. Iako bi je ove kazne u početku mogle naterati da prestane, malo je verovatno da će imati trajni efekat na njeno mjaukanje. Oni, međutim, mogu dovesti do toga da vas se mačka plaši.
)