Knjige koje svaki ribolovac početnik treba da pročita
Ukoliko ste ribolovac početnik ili pak iskusni stručnjak u ovoj oblasti koji stalno teži ka usavršavanju i novim znanjima, preporučujemo vam da odaberete i pročitate neki od ovih odličnih naslova:
- ,, Ribe i ribolov u slatkim vodama“, Mihajla Ristića, svojevrsno je delo ovog poznatog ihtiologa iz 1977 godine. Kako je dugi niz godina proučavao ribe i stekao teorijsko i praktično znanje, Mihajlo je u ovu knjigu uneo najbitnije stvari koje jedan ribolovac treba da zna i savlada, sa posebnim akcentom na upoznavanje ribljih vrsta, njihovim staništem i biološkim osobinama. Nakon upoznavanja sa ribama slede korisni saveti o mehanizmima pecanja, priboru i načinu njegovog korišćenja, način čuvanja ulovljene ribe, ali i kalendar ribolova…
- ,, ,,Enciklopedija ribolova na rekama i jezerima“, Aleksandar Ardeljan.Knjiga sadržajno obuhvata: osnove ribolova (detaljan opis pribora za ribolov, mamaca za ribolov i tehnike ribolova); ribolovne terene (prikaz 13 ambijetalnih celina sa 180 ribolovnih terena na vodama Srbije); riblji svet u našim vodama (opis anatomije i fiziologije riba i prikaz 53 najtipičnijih vrsta riba u našim vodama) i na kraju, nekoliko praktičnih saveta za pripremanje jela od riba. (knjižare-vulkan.rs)
- ,, Ribe i sportski ribolov na slatkim vodama“, Siniša Slavnić. Auro je ovu knjigu podelio u tri celine: u prvoj celini pronaćićete informacije o slatkovodnim ribama, steći ćete osnovna znanja o njima, njihovom načinu života i specifičnostima, a potom ćete se u drugoj celini upoznati sa sportskim ribolovom, njegovim vrstama, te i svim tehnikama. Takođe, autor navodi i zanimljive činjenice o turističkom potencijalu koje vam mogu biti od koristi ukoliko ste avanturistički nastrojeni i želite da upoznate bolje naše vode i njihove stanovnike. Treća celina rezervisana je za najveće kulinarske specijalitete od ribe, kao i načine njihove pripreme.
- ,, Tajne ribolova 1 i 2“, autora Dakić Aleksandra predstavlja pravu riznicu znanja koja u dve knjige sadrži sva neophodna znanja kako za ribolovce početnike, tako i za one iskusne. Prva knjiga zaokružuje znanja o metodima ribolova, tehnikama primamljivanja, vrstama riba i različitim tehnikama pripreme bojlija. Druga knjiga donosi nam neophodna znanja o štapovima i mušicama, novim tehnikama, ribolovačkim tehnikama itd…
- ,, Sve o ribolovu“, Isaka Voltona, knjiga prevedena sa engleskog jezika, jedna je od knjiga sa najvećim brojem izdanja na engleskom jeziku. Ovo neobično izdanje nije praktični vodič kroz ribolov, već vrlo kvalitetno prozno delo namenjeno ne samo ribolovu, tehnikama pecanja, već i uživanju i uvažavanju prirode, na koju sve češće zaboravljamo: ,,Kada je 1653. godine Volton prvi put objavio knjigu „The Compleat Angler“, Engleska je bila ruinirana nakon višegodišnjeg građanskog rata: Voltonova voljena anglikanska crkva je bila ukinuta, njegov kralj pogubljen, a engleske prirodne lepote uništene ratnim dejstvima“, dodala je Mardžori Svon. Upravo ove okolnosti su 1651. godine inspirisale Tomasa Hobsa da „prirodno stanje“ čovečanstva opiše kao „ratno stanje… u kom svako vodi rat protiv svih“. Ali umesto da se uhvati ukoštac sa temama kao što je brutalnost države ili kako uspostaviti red i poredak, Volton je napisao knjigu o radostima i duhovnoj ispunjenosti koje proističu iz vremena provedenog u prirodi, baveći se relativno mirnom aktivnošću, kakva je „ribolov“ u društvu prijatelja. (laguna.rs)