Glista kao mamac za pecanje

Glistu je najduže moguće čuvati među živim mamcima. Ne samo da je najjednostavnija za održavanje, može se reći da donosi i najveći ulov. Od deverike, preko šarana i soma, mnoge riblje vrste je sa zadovoljstvom konzumiraju. Da bismo gliste što duže zadržali u željenom stanju, potrebni su ipak određeni uslovi.

Bez obzira da li ćemo ih čuvati u manjim kutijama ili većim posudama, veoma je važno da iste budu jako dobro zatvorene, a potrebno je obratiti pažnju i na zemlju – nikad ne smemo dozvoliti da se ista isuši. Takođe, potrebno je držati ih na hladnom i tamnom mestu, ali pripaziti da tempetaruta ne bude preterano niska kako se ne bi smrzli. Ukoliko planiramo duže vreme da ih čuvamo, ne smemo zaboraviti ni na njihovu ishranu. Odgovara im kora od krompira, jabuke ili neke druge voćke. Gliste ćemo lakše navući na udicu, i učinićemo ih otpornijima ukoliko njihovu zemlju s vremena na vreme prihranimo socom od kafe.

Sa njihovom primenom na udici, pogotovo u ovo divno prolećno vreme, uspeh nam je gotovo zagarantovan, dok deverika, karaš i šaran izrazito vole kada im se gliste serviraju kao dodatak prehrani. Iseckane gliste predstavljaju posebnu atrakciju za ribe, stoga ih je preporučljivo dodati u prehranu s vremena na vreme.

-Bastenska (vrtna, kisna, rosna) glista: Zivi u rastresitoj zemlji. Naraste cak i do 20cm. Bledocrvenkaste je boje i punija je od gliste iz dubreta. Potpuno odrasla ima po sebi uosljive kolutove. Za vreme kisa izlazi na povrsinu pa je mnogi nazivaju i kisnom glistom. Preko noci i bez kise izlazi na povrsinu da se okupa u rosi. Inace, dobre su za pecanje za razliku od belicastozelenih koje ribe odbijaju iakosu gladne. Brzo omlitave na udici.

-Crvena glista (dubretarka): Gotovo je uvek u trulom i vlaznom liscu, isod klada, panjeva, na senovitom i dubrovitom mestu. Retko je duza od 7cm. Crvene je boje, zivahna i nije krta, a bojom privlacna za ribu. Dobro se odrzava u kutiji ili sanducetu sa mahovinom ili dubretom iz kog su izvadene.

-Ritska crna glista: Veoma je zilava, bez sluzi. Naraste i do 20cm. Tamno je smede gotovo crne boje. Tvrda je. Zivi i razmnozava se u nanosima mulja ili na obalama bara i mrtvaja. Odlican je mamac, narocito za soma i mrenu.

-Zutoprugasta glista: Uglavnom je u stajskom govedem dubretu. Pri dodiru ispusta sluzavu zuckastu tecnost. Retko naraste iznad 6cm. i dobar je mamac u bistroj vodi.

-Durbak, durbok, durdubak: Za soma najbolji mamac, ali i za drugu ribu. Nalik je na pijavicu, mada nije to. Tamno smede je ili crne boje. Naraste i do 20cm. Zivi pretezno u starim nanosima muilja, na poplavljenim podrucjima. Na udicu ga stavljate u komadima a sitnije citave. Zilav je mamac i dobro se drzi na udici.

(Izvor: www.topfish.rs i www.listribolov.co.rs)