Šaran – najpopularnija riba kod nas
Šaran (Cyprinus caprio) je jedna od najpopularnijih riba kod nas. Ova riba se na našim prostorima jede tokom cele godine.
Predstavlja najznačajniju ribu ravničarskih reka, kako sa sportskog , tako i sa gastronomskog i privrednog aspekta. Šaran je slatkovodna riba, veoma prilagodljiva i otporna na promene u sredini u kojoj se nalazi. To je i razlog zašto je šaran jedna od napopularnijih riba koje se pecaju u svetu.
Srednja težina koju šaran može da dostigne je do 30 – 35 kg, a najboljima se smatraju oni koji teže od 800 g do 3 kg. Šaran polnu zrelost dostiže između četvrte i šeste godine života u toplijim predelima, a kod nas se razmnožava u 3 – 4 godini života. Do 3. godine šaran može dostići dužinu do 35 cm i težinu oko 1 – 1250 g.
Poreklom je sa područja između Crnog mora i Kaspijskog mora i Kazahstana. Odatle je prenet u skoro sve umerene vode sveta Bira obično kanale, jezera, pa i mirnije reke, pa ga stoga u Dunavu ređe nalazimo. Postoji i tzv. Češki šaran, koji takođe spada u ribnjačke šarane. On ima krljušti, ali se mnogo razlikuje po obliku od pravog divljaka. Zdepast je i ima izrazito strma leđa. Pravi dunavski oklagijaš je riba vretenastog oblika i naseljava gotovo sve nizijske reke. Iz Evrope je preseljen u Severnu Ameriku i Australiju. Često ga zovu i „dunavski lisac“, jer dugo ispituje mamac, pa ga je teško uloviti.
Mresti se od aprila do maja, kada izbacije od 200.000 do 700.000 jajašaca koja se razviju za 8 dana.
Što se kulinarstva tiče, šaran koji je najbolji za punjenje teži do 3 kg, a za pohovanje su pogodni manji. Ukusno meso šarana je meko, kremasto, čvrste strukture, a takođe je veoma sočno i ukusno. Smatra se da su najukusniji šarani krajem leta i jeseni, kada ova riba već ima dosta masti za zimske mesece.
Šaran se najbolje hvata na udice sa kukuruzom. Ako hoćete da upecate šarana leti, treba da znate da se ova riba, kao i većina drugih, peca najbolje predveče ili ujutru. Šaran se takođe uspešno hvata u mraku ili kada je oblačno – za vreme ili nakon kiše. Najbolje je pecati šarana, a i najuspešnije, tokom proleća i jeseni, jer tada se ova riba najlakše peca.
Za ovakav način ribolova potrebni su izuzetno snažni štapovi, jer je ribu neophodno što pre izdići od dna i potopljenog debla. Idealan štap je duzine 240cm, bacačke težine 70-150 ili 100-200 grama.
Šaran se može loviti na durboka, zelenu glistu, običnu glistu, crviće, noklu (valjak), hlebnu ružu, gnječen hleb, kukuruz (stari i mladi), školjku, rečnog puža, rovca ribicu, baren krompir, pa čak i na tvister.