Zašto pas cvili i kako ga zaustaviti?

Dok ljudima može delovati da psi cvile bez razloga, pas koji cvili pokušava nešto da vam kaže. Poput lajanja i režanja, cviljenje je način na koji psi izražavaju svoje želje, uzbuđenje, bol, stres i ceo spektar emocija i potreba koji se nalazi između. 

Pitanje da li treba ili ne treba da odgovorite cviljenje psa zavisi od osnovnog razloga. Podsticanje cviljenja, čak i nenamerno, može ga pretvoriti u problematično ponašanje, što rezultira psom koje preterano cvili. Postoji nekoliko stvari koje možete učiniti da protumačite razlog zašto pas cvili, smirite ga, a možda čak i zaustavite.

Zašto pas cvili?

Cvilenje je posebno uobičajeno kod štenaca jer uče kako da saopšte svoje potrebe i želje. Mladi štenci cvile da bi dobili pažnju i hranu od svoje majke na isti način na koji bebe plaču.

Često je prilično očigledno zašto pas cvili. Možda moli za poslasticu sa vašeg tanjira ili tražiti da ga pustite u kuću ili da izađe napolje. U drugim slučajevima, kuknjavu možda neće biti tako lako dešifrovati. Ako ne možete da shvatite zašto pas cvili, pogledajte govor tela koji prati cviljenje. Postoji nekoliko uobičajenih razloga zašto pas cvili, iako se ponekad mogu preklapati.

Želja za nečim

Ako vaš pas želi nešto od vas, poput šetnje, hrane ili igračke, možda će cviliti u pokušaju da vam to kaže. Možda čak primetite da mu se oči pomeraju između vas i vrata ili drugog željenog predmeta dok cvili.

Traženje pažnje

Cviljenje kojim pas traži pažnju može se pojaviti ako radite nešto što ne uključuje vašeg psa, kao što je telefonski razgovor sa nekim ili fokusiranje na važan zadatak. Takođe se može desiti ako je vaš pas ljubomoran na vreme koje provodite sa drugom osobom ili kućnim ljubimcem.

Uzbuđenje 

Ako je vaš pas uzbuđen, cviljenje može biti deo njegovog načina sagorevanja energije i može biti praćeno skakanjem gore-dole i trčanjem okolo. Deo ove vrste cviljenja može se odnositi i na traženje pažnje.

Dosada

Cviljenje iz dosade se često pojavljuje kao kombinacija uzdaha i cviljenja „jao meni“. Pas cvili od dosade i možda pokušava da privuče vašu pažnju.

Izražavanje bola ili nelagodnosti

Mnogi psi cvile ako su bolesni ili osećaju nelagodu. Ako se vaš pas ne oseća dobro, cviljenje može biti njegov način da privuče vašu pažnju, da vas obavesti. U nekim slučajevima, cviljenje može biti pokušaj psa da se smiri, a ne da privuče pažnju.

Ako vaš pas mnogo cvili, a vi ste eliminisali druge razloge, posetite veterinara da biste isključili zdravstvene probleme pre nego što svrstate cviljenje u probleme ponašanja.

Indiciranje stresa

Uobičajeno je da pas cvili kada je uznemiren ili uplašen. Ova vrsta cviljenja je često praćena gestovima za smirenje, poput zevanja, lizanja usana ili skretanja pogleda. Takođe možete primetiti da se cviljenje i zevanje pojavljuju zajedno.

Pokazujući gestove smirivanja, pas pokušava da se smiri i pošalje signal drugima da nije pretnja. Cvilenje zbog stresa često je praćeno drugim znacima straha kao što su grčenje, spuštene uši i podvijen rep.

Kako da pas prestane da cvili?

Ako vaš pas preterano cvili, najbolje je da pokušate da saznate razlog pre nego što pokušate da se pozabavite takvim ponašanjem. Nekim ljudima ne smeta malo kukanja s vremena na vreme, dok drugi to jedva tolerišu i smatraju bilo kakvu količinu kukanja preteranom i dosadnom. 

Dobra vest je da možete da naučite psa da manje cvili – ili možda da to uopšte ne radi.

  • Obratite posebnu pažnju na zvuk cviljenja vašeg psa i bilo koje drugo ponašanje koje ga prati. Tokom vremena ćete primetiti različite visine i jačine cviljenja iz različitih razloga. Na primer, možda ćete se upoznati sa cviljenjem „želim nešto“ i „dosadno mi je“. Zatim, kada čujete cviljenje koje je potpuno drugačije, to vam može pomoći da utvrdite da je uzrok zapravo stres ili bol, na primer.
  • Pažljivo priđite svom psu i postupajte s njim nežno ako se čini da je cviljenje posledica stresa ili bola. Ako je tako, kuknjava može eskalirati i čak se razviti u agresiju.
  • Gledajte na situaciju objektivno i prođite kroz potencijalne razloge za kuknjavu pre nego što odlučite kako da postupite. Nikada nemojte kažnjavati ili vikati psa zbog cviljenja jer to može učiniti da uplašeni ili uznemireni pas postane još uplašeniji i uznemireniji i može dovesti do agresivnog ponašanja.
  • Dajte psu ono što želi pod određenim okolnostima. Na primer, ako vaš pas cvili da izađe napolje da izvrši nuždu, bolje je da ga izvedete ili pustite napolje umesto da pojačavate ponašanje eliminacije u zatvorenom prostoru.
  • Izbegavajte nenamerno podsticanje psa da cvili. Ako ste sasvim sigurni da vaš pas želi nešto poput pažnje ili hrane, preusmerite ga na drugo ponašanje pre nego što se predate. U idealnom slučaju, naterajte psa da mirno sedne ili legne; zatim ga nagradite pažnjom i pohvalom ili poslasticom.
  • Nemojte odmah popustiti „želji“ vašeg psa jer ga to zapravo trenira da cvili zbog svega. Ovo je najčešći uzrok problema sa kukanjem. Da, zaista je teško odoleti štenetu koji cvili, ali ako mu popustite svaki put, razviće se u iritantnog psa.
  • Obogatite okruženje vašeg psa. Uverite se da ima puno igračaka i da dosta vežba. Pas sa nakupljenom fizičkom ili emocionalnom energijom će verovatnije cviliti.
  • Reagujte selektivno na cviljenje vašeg psa. Ako ste sigurni da nema stvarne potrebe, najbolje je da je ignorišete. Kada primetite trenutak tišine, ponudite pohvalu, poslasticu ili sličnu nagradu. Možete čak iskoristiti ovu priliku da radite na komandi „tiho“.

U većini slučajeva možete upravljati prekomernim cviljenjem osnovnom obukom, mentalnom stimulacijom i vežbanjem. Kada je ponašanje ozbiljno otporno na promene, možda ćete morati da dovedete trenera ili biheviorista za dodatnu pomoć. Ipak, budite strpljivi i dosledni bez obzira na sve i veća je verovatnoća da ćete videti željene rezultate. Možda nećete moći u potpunosti da oslobodite svog psa navike da cvili, ali biste je barem trebali smanjiti na podnošljiviji nivo.

)