Razvoj i nega štenadi od 3. do 6. meseca

Tokom perioda od 3 do 6 meseci starosti, štenci prolaze kroz neke velike fizičke promene i promene u ponašanju, kao što su rast u veličinu koju će imati kao odrastao pas, izbijanje zuba i strah od novih mesta i ljudi. Budite spremni da brinete o svom štenetu tokom ove ključne faze razvoja.

Štenci se obično smeštaju u svoje nove domove između 8 i 12 nedelja starosti. Ako usvajate ili kupujete mlado štene, postoji velika šansa da se štene bliži 12 nedelja starosti (tri meseca). Između 12 i 16 nedelja starosti, vaše štene može destruktivno da žvaće igračke ili kućne predmete i da se plaši okoline. Ključno je da uspostavite doslednu rutinu vežbanja i sistem nagrađivanja za pravilno, smireno ponašanje.

Fizički razvoj štenadi od 3. do 6. meseca

Oko 12 nedelja starosti, štenci počinju da bolje kontrolišu bešiku i creva. Možda počnu da spavaju tokom noći bez nezgoda ili pauza za nuždu. Kućna obuka bi mogla početi da teče lakše tokom narednih nedelja. Uverite se da se držite prilično redovnog rasporeda. Većina pasa može biti potpuno obučena u dobi od četiri do pet meseci.

Do 12 nedelja starosti, vašem štenetu će početi da izbijaju zubi. Možda ćete primetiti preterano grizenje i žvakanje, modre ili crvene desni, kao i da mu nedostaju zubi iz usta. Možda čak povremeno nađete i mlečni zub! Kada niču zubi, neki štenci postaju frustrirani ili uznemireni. Mogu biti ćudljiviji ili izbirljivi u vezi sa hranom u određenim danima. Obavezno obezbedite dosta igračaka bezbednih za štene za to vreme. Izbijanje zuba bi trebalo da se uspori oko 16 nedelja ili četiri meseca starosti. Svi odrasli zubi će se pojaviti do šestog meseca starosti.

Upozorenje!

Držite opasne stvari za „žvakanje“ van domašaja (kao što su električni kablovi, cipele i kućne biljke). Vaše štene treba da držite u kavezu kada niste kod kuće da biste ga sačuvali od mogućih povreda.

Između 12-16 nedelja starosti, vaše štene će početi da izgleda malo manje kao beba štene, a malo više kao minijaturna verzija psa koji će postati. Verovatno će brzo rasti od četiri do šest meseci starosti. Do šest meseci vaše štene će biti bliže svojoj budućoj veličini odraslog psa. Većina malih rasa pasa će skoro završiti sa rastom u dobi od šest meseci. Velike i džinovske rase pasa mogu biti na pola puta do veličine koju će imati kao odrasli. Srednjim veličinama pasa je ostalo još nešto da odrastu, ali obično do dobi od šest meseci porastu oko 75%.

Promene u ponašanju kod štenadi od 3. do 6. meseci

Vaše štene staro 12 nedelja bliži se kraju kritičnog perioda socijalizacije. Iskoristite ovaj vremenski period na najbolji način tako što ćete svog psa izložiti novim ljudima, mestima i stvarima. Dok vaš pas nije potpuno vakcinisan, ne bi trebalo da bude u blizini nepoznatih životinja ili na zemlji na javnim mestima. 

Pokušajte da razni ljudi i zdrave životinje posete vaš dom i imate pozitivno iskustvo sa svojim štenetom. Možete odvesti svog psa u domove gde znate da su kućni ljubimci vakcinisani i zdravi. Nosite psa na javnim mestima, izlažući ga glasnoj buci, padajućim predmetima i maloj gužvi. Radite na vežbama rukovanja štenetom, tako da se navikne da njime rukuju. Dok socijalizujete svoje štene, uvek budite pozitivni i optimistični.

Štenci obično doživljavaju period straha oko 16 nedelja starosti. Ovo je normalan deo društvenog razvoja vašeg šteneta dok ono uči kako da reaguje na svoje okruženje. Izbegavajte da preplavite svoje štene kada primetite strašne reakcije. Ovo nije vreme za glasne zvukove, padajuće predmete ili gomilu ljudi. Takođe je važno da ne nagrađujete zastrašujuće ponašanje, inače ćete potvrditi strahove vašeg šteneta. Umesto toga, zanemarite zastrašujuće ponašanje i nežno uklonite svoje štene od izvora straha. Nagradite smireno, srećno ponašanje.

Adolescencija psa obično počinje oko šest meseci i nastaviće se sve dok pas ne napuni 18 meseci do 2½ godine, u zavisnosti od rase. Očekujte da ćete videti buntovničku stranu svog šteneta dok počinje da testira svoje granice. Možda ćete primetiti da vaš pas ignoriše znakove na koje je prethodno bio obučen. Takođe može imati destruktivno žvakanje u ovoj fazi (uzrokovano kombinacijom nicanja zuba, opšteg lošeg ponašanja mladog šteneta i verovatno dosade). Uverite se da se vaše štene dosta vežba i redovno radite na obuci. Budite dosledni i čvrsti.

Zdravlje i nega štenadi od 3. do 6. meseci

Vaše štene će morati redovno da posećuje veterinara radi vakcinacije, dehelmintizacije i rutinskih pregleda u dobi od 8 do 16 nedelja. Tokom ovog vremenskog perioda, važno je da štene držite dalje od nepoznatih životinja i javnih prostora gde bi druge životinje mogle biti. Kada vakcinacija bude obavljena, vaše štene može da počne da ide u šetnje, posećuje park i igra se sa drugim psima (naravno, pod pažljivim nadzorom).

Nakon četiri meseca starosti, većina štenaca neće morati da viđa veterinara radi rutinske posete sve do odraslog doba. Prilikom poslednje posete (obično kada se daje vakcina protiv besnila, starosti oko 16 nedelja) obavezno postavite veterinaru sva preostala pitanja. Razgovarajte sa veterinarom o najboljem načinu da se brinete o svom brzorastućem štenetu.

Ako će vaš pas biti sterilisan, to se često radi u dobi između pet i šest meseci starosti. Pitajte veterinara za individualne preporuke za vašeg psa. Idealna starost za sterilizaciju može varirati u zavisnosti od rase i veličine.

Ishrana štenadi od 3. do 6. meseca

Pravilna ishrana je suštinski deo razvoja vašeg šteneta. Budite sigurni da hranite štene odgovarajućom hranom (hranu za pse označenu za rast) i da mu dajete odgovarajuću količinu. Vašem štenetu će trebati sve više i više hrane kako raste. Tokom ovog perioda brzog rasta, procenite količinu kojom hranite štene najmanje jednom nedeljno da biste utvrdili da li je potrebno da je prilagodite. Komercijalne dijete će imati tabelu hranjenja zasnovanu na starosti i težini šteneta. Ako odlučite da ponudite domaću hranu za štene, moraćete da pazite da primenjujete odgovarajući recept i sadržaj kalorija.

Kada dajete štenetu poslastice, uverite se da su zdrave, netoksične i da ih nema previše. Poslastice za pse nikada ne bi trebalo da čine više od 10% dnevnog unosa hrane vašeg šteneta.

Upozorenje!

Kada dajete predmete za žvakanje, izbegavajte kosti, čvrste najlonske igračke za pse ili druge tvrde stvari. Odrasli zubi još uvek niču, a tvrdi predmeti mogu izazvati oralnu bol ili povrede.

Obuka štenadi od 3. do 6. meseci

Trebalo bi da počnete da trenirate štene čim dođe kući sa vama. Jedna od prvih stvari na koju ćete se fokusirati je kućna obuka. Većina štenaca počinje da shvata ovo između 12. i 16. nedelje starosti i biće potpuno obučeni u kući oko četiri ili pet meseci.

Takođe je važno da se fokusirate na trening poslušnosti. Naučite štene osnovnim komandama kao što su sedi, ostani i dole. Trenirajte znak opoziva što je pre moguće. Takođe ćete morati da naučite štene lepom ponašanju, da ne skače, da ne laje preterano i da ne ujeda (mnoga štenad su posebno sklona ujedanju između 12 i 16 nedelja).

Obuka povodca je važna u ovoj fazi života vašeg šteneta. Nakon 16 nedelja starosti, možete početi da šetate svog psa u javnosti. Počnite da navikavate štene na povodac najkasnije u dobi od 12 nedelja. Zatim naučite svoje štene da hoda na povodcu. Počnite u kući, a zatim pređite u dvorište. Nakon toga idite napolje.

)