Razvoj i nega štenadi od 8. do 12. nedelje
Kada su u periodu od 8 do 12 nedelja starosti, većina štenaca se pridružuje svojim novim domovima, ostavljajući svoje majke, leglo i “detinjstvo”. Ovaj razvojni period karakteriše ubrzan razvoj mozga, a štene je podložno utiscima i idealno za obuku.
Štene preuzima dobre i loše tendencije ponašanja iz svog iskustva i okoline tokom ovog kritičnog perioda učenja. Važno je da pogledate fizičke i bihevioralne prekretnice šteneta, kao i savete za zdravlje i ishranu koje su mu potrebne tokom ove vitalne faze.
Fizički razvoj štenadi od 8. do 12. nedelje
Štene od 8 do 12 nedelja i dalje će biti prilično malo, čak i ako je štene velike rase pasa. Štenci su fizički ranjivi i pomalo nespretni. Potrebno im je dosta nadzora i čuvanja kada su sami.
Savet:
Vaše štene će puno spavati tokom ove faze, očekujte od 18 do 20 sati dnevno. Toliko sna im je neophodno, da bi podržalo njihov brzorastući mozak i tela. Štenci u ovom uzrastu mogu izgledati da od nule pređu na brzinu 60 niotkuda, a onda iznenada zaspu u roku od nekoliko minuta nakon što su bili u preopterećenju.
Obuka u kući
Pre 12 nedelja starosti, većina štenaca će imati problema sa kontrolom mokrenja i defekacije. Oni su skloni čestim nezgodama i obično ne mogu da preguraju noć bez mokrenja. Obuka u kući treba da počne čim dovedete štene, ali budite spremni da prvih nekoliko nedelja ide polako. Pridržavajte se redovnog rasporeda, izvodeći štene napolje svaki put kada jede, pije ili se probudi iz dremke. Odvedite štene na određeno „mesto za nuždu“. Posle nekoliko nedelja, naučiće da ima bolju kontrolu nad svojim telesnim funkcijama.
Izbijanje zuba
Vaše štene neće početi da dobija odrasle zube do oko 16 nedelja starosti, u zavisnosti od rase. Neki od mlečnih zuba mogu početi da ispadaju između 8. i 12. nedelje starosti. Znaci nicanja zuba obično ne počinju pre 12 nedelja. Znaćete da vašem psu izbijaju zubi kada počnete da primećujete prekomerno slinjenje, žvakanje, šape u ustima i krvave tragove na predmetima koje je štene grizlo.
Promene u ponašanju kod štenadi od 8. do 12. nedelje
Vreme od 3 nedelje do 12 nedelja je kritičan period socijalizacije. Ovo vreme se često naziva „fazom straha“ jer se može činiti da se štene svega plaši. Vežbajte rukovanje svojim štenetom kako bi se naviklo da ga drže i dodiruju na nepoznate načine.
Očekujte da će vaše mlado štene u nekim situacijama reagovati strahom, ali izbegavajte da mazite ili tešite plašljivo štene. Pronađite načine da uvedete nove prizore, zvukove i okruženja kao što su posete veterinaru, podrezivanje noktiju i kupanje i održite sve u pozitivnom duhu.
Nagradite štene za opuštanje u novim situacijama i istraživanje novih stvari. Međutim, nemojte primoravati štene da prihvati situaciju koja ga plaši. Na kraju će saznati da nema razloga za brigu ako ostanete mirni i raspoloženi. Ponašajte se kao da je situacija redovna i rutinska.
Zdravlje i nega štenadi od 8. do 12. nedelje
Između 6 i 8 nedelja starosti, vaše štene će morati da poseti veterinara radi prve vakcine, dehelmintizacije i pregleda. Odgajivač ili azil možda je primenila prve vakcine i dehelmintizaciju i odvela štene kod veterinara. Bez obzira na to, trebalo bi da odvedete štene kod svog veterinara u roku od nekoliko dana nakon što ste ga dobili, da biste bili sigurni da je u dobrom zdravlju. Ponesite bilo koju evidenciju koju je obezbedio odgajivač ili azil kako bi vaš veterinar mogao da prilagodi ili prepiše raspored vakcinacije.
Prevencija bolesti
Do 18 nedelja starosti štene treba da dobije sve vakcine. Ali do tada, morate sprečiti izlaganje bolestima. Ne dozvolite svom štenetu da šeta na javnim mestima ili da komunicira sa nepoznatim životinjama. Vaše štene može da se igra sa zdravim štencima i odraslim psima koji su vakcinisani i dehelminisani. Uverite se da poznajete vlasnika drugog psa i možete verovati da je pas zdrav.
Ishrana štenadi od 8. do 12. nedelje
Štenci počinju da se odbijaju od majčinog mleka oko 3 do 6 nedelja starosti i obično se potpuno odbiju između 6 do 8 nedelja. Kada dobijete svoje novo štene, ono bi već trebalo da jede hranu za štence, najmanje nekoliko nedelja. Uzgajivač ili usvojilac treba da vam pruži informacije o vrsti hrane koju vaše štene jede.
Počnite sa istom hranom, ako je moguće. Dozvolite vašem novom štenetu da se prilagodi svom okruženju nekoliko dana ili nedelja pre nego što odaberete novu hranu. Ako odlučite da promenite hranu, budite sigurni da postepeno prelazite na novu hranu kako biste izbegli gastrointestinalne smetnje.
Vašem štenetu je potrebna pravilna ishrana da bi raslo i napredovalo. Obezbedite visokokvalitetnu hranu za štene označenu za rast. Većina štenaca uzrasta od 8 do 12 nedelja treba da jede tri puta dnevno, a obroci treba da budu ravnomerno raspoređeni. Ova pravilnost tokom obroka pomaže u sprečavanju pada šećera u krvi, posebno kod veoma malih rasa.
Koliko često treba hraniti štene?
Počnite sa hranjenjem količine preporučene na pakovanju za težinu vašeg psa. Proverite težinu vašeg psa svakih nekoliko dana da vidite da li je potrebno prilagoditi količinu hrane. Ako vaše štene izgleda proždrljivo i ne dobija na težini, prilagodite se i dodajte više hrane. Smanjite količinu ako ostavlja mnogo nepojedene hrane iza sebe.
Tokom poseta veterinaru, razgovarajte o vrsti hrane koju hranite, učestalosti hranjenja i količini koju dajete dnevno u odnosu na količinu koju štene konzumira. Pitajte veterinara da li treba da izvršite bilo kakva prilagođavanja u ishrani.
Da li štencima treba davati domaću hranu za pse?
Ako želite da hranite štene domaćom hranom, možete, ali ćete to morati da radite veoma oprezno, jer loše napravljena hrana može biti opasna. Konsultujte se sa veterinarom o receptu koji planirate da koristite. Moraćete da se uverite da je to izbalansiran, hranljiv recept, koristeći prave sastojke i adekvatan broj kalorija.
Savet:
Vaše štene može da dobija razne poslastice sve dok su bezbedne, netoksične, zdrave i ne čine više od oko 10% dnevnog kalorijskog unosa.
Obuka i socijalizacija štenadi od 8. do 12. nedelje
Iako je vaše štene još beba, neophodno je da počnete da trenirate čim dođe kući sa vama. Počnite jednostavno. Naučite svoje štene kako se zove. Psu treba dati par dana da se navikne na kućni red, na primer gde je dozvoljeno da ide i gde su zabranjene zone u kući.
Pustite da se navikne na osećaj ogrlice pre nego što dodate povodac. Zatim možete početi da puštate psa da vuče povodac okolo, tako da razume osećaj. Čim vam se učini da se pas navikao i da mu je udobno, možete početi da ga trenirate da hoda na povodcu.
Iako je ovo period brzog učenja, vaše štene u početku možda neće najbrže učiti jer postoji mnogo „prvih“ novih mirisa, mesta i ljudi, i svi počinju da dolaze u fokus.
Možete čak početi da uvodite neke osnovne komande kao što su sedi, ostani i dole. Vežbajte polako, budite strpljivi, budite pozitivni i zabavite se.
Često postavljana pitanja
- Koliko dugo štene staro 12 nedelja može spavati noću?
Štenci neće spavati celu noć dok ne budu stari oko četiri meseca, tako da ćete morati da ih izvodite napolje jednom ili dvaput do tada.
- Koliko daleko može hodati štene staro 12 nedelja?
Štenci ovog uzrasta mogu hodati oko 15 minuta. Dobar način da otkrijete koliko daleko vaše štene može da hoda je pet minuta po mesecu starosti. Dakle, tri meseca su 15 minuta.
- Koliko dugo štene staro 12 nedelja može da drži bešiku?
Otprilike četiri sata, tako da ćete morati da ih šetate najmanje četiri puta dnevno.
)