Kako naučiti psa da vrši nuždu napolju?

Obuka vašeg psa da vrši nuždu napolju zahteva strpljenje, posvećenost i dosta doslednosti. Nezgode su deo procesa, ali ako pratite ove osnovne smernice za obuku, možete dovesti najnovijeg člana vaše porodice na pravi put.

U nastavku pročitajte savete kako naučiti psa da vrši nuždu napolju:

Uspostavite rutinu

Psi dok su mladi najbolje funkcionišu po redovnom rasporedu. Raspored ih uči da postoji vreme za jelo, vreme za igru ​​i vreme za “obavljanje posla”. Tipično, štene može da kontroliše svoju bešiku otprilike jedan sat za svaki mesec starosti. Dakle, ako je vaše štene staro 2 meseca, može izdržati da ne piški ili kaki oko dva sata. Nemojte ići duže od ovoga između pauza ili će verovatno imati nezgodu.

Izvodite štene često napolje – najmanje svaka dva sata – i odmah nakon što se probudi, tokom i posle igre, kao i posle jela ili pića.

Izaberite mesto gde će vaš pas vršiti nuždu napolju i uvek vodite štene (na povodcu) na to mesto. Dok vaše štene vrši nuždu, upotrebite određenu reč ili frazu koju ćete eventualno upotrebiti pre nego što ga izvedete, da ga podsetite šta da radi. Izvedite ga u dužu šetnju ili igranje tek nakon što obave nuždu.

Nagradite štene svaki put kada izvrši nuždu na otvorenom. Pohvalite ga ili mu dajte poslastice – ali zapamtite da to uradite odmah nakon što završi, a ne nakon što se vratite unutra. Ovaj korak je od vitalnog značaja, jer je nagrađivanje vašeg psa za vršenje nužde napolju jedini način da ga naučite šta se od njega očekuje. Pre nagrađivanja, uverite se da je štene završilo obavljanje nužde. Štenci se lako ometaju i ako pohvalite prerano, mogu zaboraviti da završe dok se ne vrate u kuću.

Stavite štene na redovan raspored hranjenja. Ono što ide u štene po rasporedu izlazi iz šteneta po rasporedu. U zavisnosti od starosti, štene će možda morati da se hrani dva ili tri puta dnevno. Hranjenje vašeg šteneta u isto vreme svakog dana će povećati verovatnoću da će vršiti nuždu u dosledno vreme, što će vam oboma olakšati obuku.

Uzmite posudu za vodu vašeg šteneta oko dva i po sata pre spavanja da biste smanjili verovatnoću da će morati da vrši nuždu tokom noći. Većina štenaca može spavati oko sedam sati bez potrebe za pauzom u kupatilu. Ako vas štene probudi noću, nemojte se previše angažovati oko njega; u suprotnom, misliće da je vreme za igru ​​i neće hteti da zaspi. Uključite što je moguće manje svetla, ne razgovarajte sa štenetom i ne igrajte se sa njim, odnesite ga na mesto gde će obaviti nuždu, a zatim ga vratite u krevet.

Nadgledajte štene

Ne dajte svom štenetu priliku da prlja u kući; pazite na njega kad god je u zatvorenom prostoru.

Vežite štene za sebe ili za obližnji komad nameštaja povodcem od 1.5m ako ne trenirate aktivno ili se igrate. Pazite na znakove da vaše štene treba da vrši nuždu. Neki znaci su očigledni, kao što su lajanje ili grebanje na vratima, čučanje, nemir, njuškanje ili kruženje. Kada vidite ove znakove, odmah zgrabite povodac i iznesite ih napolje. Ako obave nuždu napolju, pohvalite ih i nagradite poslasticom.

Nikada nemojte grditi ili kažnjavati štene ako mu se desi „nezgoda“ na nepredviđenom mestu (shutterstock.com)

Držite štene na povodcu u dvorištu. Tokom procesa obuke, vaše dvorište treba tretirati kao bilo koju drugu prostoriju u vašoj kući. Dajte štenetu malo slobode u kući i dvorištu tek nakon što se pouzdano nauči da ne vrši nuždu unutra.

Kada ne možete da nadgledate, ograničite štene

Kada ne možete da pazite na svoje štene, ograničite ga na dovoljno malo područje gde neće želeti da vrši nuždu.

  • Prostor treba da bude dovoljno velik da udobno stoji, leži i okreće se. Možete koristiti deo kupatila ili vešeraja koji je blokiran ogradicom za bebe.
  • Ili možda želite da obučite svoje štene na kavez. (Obavezno naučite kako da humano koristite kavez kao metod zatočenja.) Ako je vaše štene provelo nekoliko sati u zatočeništvu, moraćete da ga odvedete direktno napolje čim se vratite.

Greške se dešavaju

Očekujte da će vaše štene imati nekoliko nezgoda u kući – to je normalan deo kućne obuke. Evo šta da radite kada se to dogodi:

  • Bez mnogo drame, odmah odvedite štene napolje. Pohvalite štene i dajte mu poslasticu ako tamo završi nuždu.
  • Nemojte kažnjavati štene zbog eliminacije u kući. Ako pronađete zaprljano područje, samo ga očistite. Trljanje nosa vašeg šteneta u zaprljano mesto, odvođenje na lice mesta i grdnje ili bilo koja druga kazna samo će ga naterati da vas se plaši ili da se plaši da vrši nuždu u vašem prisustvu. Kazna će učiniti više štete nego koristi.
  • Temeljno očistite zaprljano područje. Štenci su veoma motivisani da nastave da prljaju područja koja mirišu na urin ili izmet.

Izuzetno je važno da koristite ove procedure nadzora i zatvaranja kako biste smanjili broj nesreća. Ako dozvolite štenetu da često vrši nuždu u kući, biće zbunjeno oko toga gde bi trebalo da ide, što će produžiti proces kućne obuke.

Napravite planove kada ste odsutni

Ako morate da budete odsutni od kuće više od četiri ili pet sati dnevno, ovo možda nije najbolje vreme da nabavite štene. Umesto toga, možda biste želeli da razmislite o starijem kućnom psu koji može da sačeka vaš povratak. Ako već imate štene i morate biti odsutni na duži vremenski period, možda ćete morati:

  • Dogovorite se da ih neko, kao što je odgovoran komšija, vodi napolje.
  • Alternativno, obučite štene da vrši nuždu na određenom mestu u zatvorenom prostoru. Imajte na umu, međutim, da ovo može produžiti proces kućne obuke. Učenje vašeg šteneta da vrši nuždu na novinama može stvoriti doživotnu preferenciju te površine, što znači da čak i kao odrastao pas može to raditi na bilo kojim novinama koje leže u dnevnoj sobi.