Zašto nas ližu i 7 stvari koje o tome morate da znate

Da li ste se ikada zapitali zašto vas mačka liže? Verovatno niste jedini vlasnik kome je to više puta prošlo kroz glavu

Tekst: petmagazine

Odgovori na ovo pitanje mogu da budu i dobri i loši, pa je zato najbolje da saznate šta sve može da uzrokuje takvo ponašanje, a onda da pokušate to da zaustavite. Naravno, ako vam takva vrsta ponašanja uopšte smeta.

  1. Socijalno zbližavanje

Da bi se razumelo ovakvo ponašanje mačaka, trebalo bi imati u vidu da se mačići međusobno ližu, da ih liže njihova majka, a kada odrastu ‒ ako se mačke dobro slažu, jedna može dozvoliti drugoj da je liže. Često im takvo ponašanje omogućava da dopru do nedostupnih delova tela, poput vrha glave ili unutrašnjosti ušiju. Zbog toga je međusobno lizanje i vrlo praktično, ne računajući socijalni momenat. Uz sve to, razmena mirisa kroz ovu vrstu gruminga pojačava vezu između mačaka.

  1. Kompliment

Kada vas mačka „okupa” jezikom, to znači da se ona oseća potpuno sigurno u vašem prisustvu. Vi ste pravi član njene familije (čopora) i ona vas zato čisti jezikom kao što je nju čistila njena majka kada je bila mače.

  1. Anksioznost

Ponekad odgovor na pitanje „Zašto me mačka liže?” nije tako pozitivan. Ljubimci mogu da budu toliko pod stresom da počnu da opsesivno-kompulsivno ližu. Jedna retka bolest zove se sindrom mačje hiperestezije i postoji nekoliko teorija šta je izaziva, ali niko ne zna pouzdano. Uglavnom, mačke koje se previše ližu pokušavaju da se uteše jer su pod stresom iz nekog razloga. Po istom principu mogu da ližu kesu, deo nameštaja ili vašu kožu.

  1. Hrapavi jezik

Ako ste se pitali zašto je jezik mačke tako hrapav, to je zbog papila, malih kukica koje su okrenute ka zadnjem delu usta. One su sazdane od keratina, istog onog materijala koji čini mačje šape. Papile pomažu mački da skine meso s kostiju. Ali se i tokom gruminga ponašaju kao četka koja skida otpale dlake i prljavštinu.

  1. Odvlačenje pažnje

Naučite znake koje vam mačka šalje pre nego što počne da vas liže, pa pokušajte da je preduhitrite i da joj odvučete pažnju nekom igračkom. Koji god da je njen omiljeni način igranja, reagujte pre nego što počne da vas „kupa”. Tako će se možda s vremenom smanjiti intenzitet lizanja.

  1. Antistres

Zdravo igranje je uvek dobro za vašu mačku. Istovremeno održava njenu kondiciju, sprečava da se ona ugoji, ali i pojačava vezu između vlasnika i ljubimca. U slučaju kada je lizanje uzrokovano nekom vrstom stresa, ovo može mnogo da pomogne. Imajte na umu da se tokom igranja oslobađaju hemikalije koje pomažu vašoj mački da se opusti i da ima osećaj da je na sigurnom.

  1. Strpljenje

Nije lako obuzdati mačji poriv za lizanjem, koji je duboko usađen u njen DNK. Zapamtite samo da morate da budete nežni i da izbegavate vikanje ili burne fizičke reakcije poput odgurivanja, bacanja ili, ne daj bože, udaranja.