Birmanska mačka

Birmanska mačka komunicira blagim glasom, uglavnom da vas podseti da je možda vreme za večeru ili za lepo maženje na sofi.

Karakteristike rase:

  • Životni vek: 12 do 16 godina
  • Dužina: 38 do 45 cm
  • Težina: 3 do 5.5 kg
  • Poreklo: Nepoznato

Istorija rase

Prelepa birmanska mačka zaslužuje lepu legendu o poreklu. Rečeno je da je Sveta mačka iz Burme, kako se ponekad naziva Birmanska mačka, svoj upečatljiv izgled stekla intervencijom plavooke boginje, koja je ljubav hramske mačke prema njoj i odanost svom svešteniku nagradila okretanjem svog belog ogrtača u zlatnu boju i menjajući svoje žute oči u plave. Šape su joj ostale bele kao simbol njene čistoće. Od tada su hramske mačke nosile oznake boginje naklonosti i pričalo se da su se sveštenici koji su umrli ponovo rodili u telu mačaka.

Nije poznato kako su mačke zaista nastale. Teorije uključuju ukrštanje Sijamaca sa Angorama ili Persijancima, ali nije poznato kada i gde su se dogodili ti originalni susreti. Možda su se dogodile u jugoistočnoj Aziji, između različitih mačaka koje su nosile gene za uzorak, dugu dlaku i plave oči, ili je rasa možda nastala u Francuskoj od mačaka koje su uvezala dva Evropljana, Francuz po imenu Auguste Pavie, i major Gordon Russell, koji je 1919. dobio par hramskih mačaka kao nagradu za pomoć sveštenicima. Mačke su isporučene u Francusku, ali mužjak tamo nije preživeo. Međutim, pre nego što je umro, impregnirao je ženku, a njeni mačići pomogli su da se rasa uspostavi u Evropi. Prepoznat je u Francuskoj 1925. godine kao Sacre de Birmanie, odakle potiče sadašnje ime rase, Birmanska mačka.

Veličina

Birmanske mačke dostižu dužinu do 45 cm, a tipično teže od 3 do oko 6 kilograma.

Ličnost

Ako vam se dopada sijamski uzorak krzna, ali ne i razdragani glas, birmanska mačka bi za vas mogla da bude pravi izbor. Ona je poslušna, tiha mačka koja voli ljude i pratiće ih iz sobe u sobu. Očekujte da će birmanac želeti da bude uključen u ono što radite i budite zahvalni što nije tako šefujući nastrojen kao sijamske mačke.

Birmanska mačka je u Burmi važila za svetu životinju (freepik.com)

Kad kažemo da su birmanci poslušni, to ne znači da su glupi. Birmanska mačka je pametna mačka i, naravno, znatiželjna. Voli da istražuje svoju okolinu i poznato je da zna da se podvuče pod tepihe ili da slučajno (možda i namerno) ide u vožnju automobilom. Dobra je ideja da uvek pratite gde se ova mačka nalazi.

Ona komunicira blagim glasom, uglavnom da vas podseti da je možda vreme za večeru ili možda za lepo maženje na sofi. Uživa u držanju i opustiće se u vašim rukama kao krznena beba. Izuzetno je umiljata i nežna.

Zdravlje

Rasne mačke i mačke mešovitih pasmina imaju različite učestalosti zdravstvenih problema koji mogu biti genetske prirode. Problemi koji mogu uticati na Birmanske mačke uključuju sledeće:

  • Urođena hipotrihoza, zbog koje se rađaju bez dlake, i timska aplazija, imunološki nedostatak koji dovodi do povećanog rizika od infekcije i smrti. Ova stanja su retka.
  • Dermoid rožnjače, prisustvo kože i dlaka na površini rožnjače (čist prednji deo oka) jednog ili oba oka. Može se lečiti hirurški.
  • Spongiformna degeneracija progresivna degenerativna bolest centralnog nervnog sistema koja izaziva znakove koji uključuju slabost zadnjih udova i nekoordinirano kretanje.
  • Drhtanje i drhtanje kod mačića. Ovo stanje počinje kod nekih mačića kada imaju oko 10 dana i traje do starosti oko 12 nedelja. Uzrok je nepoznat i oporavak se javlja spontano.
  • Neobično visoke koncentracije uree i/ili kreatinina u krvi, što može, ali i ne mora ukazivati na disfunkciju bubrega.

Nega

Uprkos dužini kaputa birmanske mačke, ona ima svilenkastu teksturu koja se ne mrsi lako. Češljajte je nedeljno kako biste uklonili mrtvu dlaku i rasporedili ulja na koži. Birmanci skidaju zimski kaput na proleće, pa ćete možda želeti češće da ih četkate, kako ne biste skupljali opalu dlaku svuda okolo. Topla kupka takođe može pomoći u sakupljanju opale dlake. Kako biste sa što manje stresa okupali birmanca, bolja je ideja da ga istuširate, nego da ga uranjate u kadicu sa kupkom.

Operite zube kako biste sprečili parodontalne bolesti. Dnevna higijena zuba je najbolja, ali nedeljno četkanje je bolje nego ništa. 

Obrezujte nokte svakih nekoliko nedelja. 

Obrišite uglove očiju mekom, vlažnom krpom da biste uklonili iscedak. Koristite zasebno područje tkanine za svako oko kako ne biste rizikovali širenje infekcije. 

Proveravajte uši nedeljno. Ako izgledaju prljavo, obrišite ih vatom ili mekom vlažnom krpom navlaženom sa 50-50% mešavine jabukovog sirćeta i tople vode. Izbegavajte korišćenje pamučnih štapića koji mogu oštetiti unutrašnjost uha.

Birmanci su nalik sijamcima, samo su tiši, mirniji i ljubaznijeg ophođenja (freepik.com)

Održavajte kutiju sa peskom besprekorno čistom. Mačke su veoma pažljive u pogledu higijene kupatila, a čista kutija sa posipom će takođe pomoći da kaput ostane čist.

Bilo bi dobro držati birmansku mačku kao mačku samo u zatvorenom prostoru kako biste je zaštitili od bolesti koje šire druge mačke, napada pasa i drugih opasnosti s kojima se suočavaju mačke koje izlaze na otvoreno, poput udara automobila. Birmanci koji izlaze na otvoreno takođe rizikuju da ih ukrade neko ko bi voleo da ima tako lepu mačku, a da to ne plati.

Boje i održavanje dlake

Birmanci imaju svilenkast kaput srednje dužine u sijamskom uzorku (što znači da je boja tamnija na licu, ušima, nogama i repu), široku, zaobljenu glavu na vrhu sa ušima srednje veličine, svetlo plave oči koji mu daju sladak izraz i četiri bela stopala koja mu daju izgled da nosi male bele čarapice. Ovo je srednja do velika mačka sa zdepastim, moćnim telom koje negira njegovo nežno držanje.

Srednje duga do duga dlaka ima svilenkastu teksturu i malo poddlake, što znači da se retko matira. Formira težak nabor oko vrata i valovita je na trbuhu.

Bledo telo, koje varira u nijansama, u zavisnosti od boje mačke, isprekidano je tamnijim tačkama. Na primer, Birman ima pečat bledo-smeđe boje sa toplim tonom, koji postepeno postaje svetliji na stomaku i grudima. Tačke su tamno smeđe. Na prednjim i zadnjim šapama su bele „čarapice“ koje završavaju ravnom linijom preko šape. Na zadnjim šapama, čarapice se protežu uz zadnji deo noge (zvane vezice) i završavaju u obliku vrha ili obrnutog slova V. U izložbenom ringu simetrija „rčarapica i vezica“ važan je faktor i može značiti razliku između mačića koji nastavlja karijeru kao izložbena mačka ili kućni ljubimac.

Osim pečata, Birmani dolaze u plavoj tački, čokoladnoj tački, jorgovanoj tački i raznim bojama pojedinačne boje i boje risa. Link point Birman ima jasno definisanu oznaku M na čelu, svetle oznake koje podsećaju na naočare oko očiju, šarene jastučiće za brkove, jednobojne uši bez pruga i „oznake palca“ na stražnjoj strani ušiju. Noge i rep imaju pruge i prstenove.

Deca i drugi kućni ljubimci

Ljubazna i opuštena Birmanska mačka savršen je izbor za porodice sa decom i pse prilagođene mačkama. Voli pažnju koju dobija od dece koja se prema njoj ponašaju ljubazno i sa poštovanjem, i ne smeta joj što se prerušava ili ide na vožnju u kolicima za bebe.

Takođe je srećna što živi sa psima prilagođenim mačkama, zahvaljujući svom ljubaznom raspoloženju. Uvodite kućne ljubimce polako i u kontrolisanim okolnostima kako biste ih naučili da se slažu zajedno.