Šta zečevi jedu?
Ono što zec želi da jede i šta zec treba da jede su dve različite stvari. Pošto je probavni sistem zečeva veoma osetljiv, važno je da znate šta vaš zec sme da jede, kako bi bio i ostao zdrav.
Čime hraniti zečeve?
Vlakna su od vitalnog značaja za normalnu funkciju digestivnog sistema kod kunića. Sveže seno i povrće treba da čine najveći deo ishrane kućnih zečeva. Ukoliko zečevima poslužite obroke koji se sastoje uglavnom od granulirane hrane, to može dovesti do gojaznosti i povećati verovatnoću probavnih problema za zeca vašeg kućnog ljubimca.
Iako u granulama ima malo vlakana, ona su fino mlevena i izgleda da ne stimuliše funkciju creva kao vlakna koja se nalaze u senu od trave. Međutim, ako vaš zec izbirljiv po pitanju ishrane, dodavanje nekih granula može dodati ravnotežu ishrani.
Sve osim sena, povrća i peleta smatra se poslasticom, a poslastice zečevima treba davati strogo umereno. Broj granula takođe treba ograničiti, posebno kod gojaznih zečeva (zečevi jesu skloni gojaznosti), ali svako smanjenje peleta treba nadoknaditi raznovrsnim svežim povrćem i neograničenim pristupom senu.
Seno u ishrani zeca
Seno (posebno seno od trave, kao što je seno od lucerke ili ovsa) treba da bude dostupno vašem zecu u svakom trenutku. Neki zečevi možda u početku neće jesti mnogo sena, ali dodavanjem svežeg sena nekoliko puta dnevno i smanjenjem broja peleta koje nudite, vaš zec će verovatno postati dovoljno gladan da pojede seno.
Granule u ishrani zeca
Granule su u osnovi dizajnirane kao vid komercijalne ishrane kunića i prilično su kalorijski jaki. Kao rezultat toga, kućni zečevi hranjeni neograničenim količinama granula mogu završiti sa gojaznošću i povezanim zdravstvenim problemima, kao i sa viškom drugih hranljivih materija. Granule imaju svoje mesto u ishrani kunića, jer su bogate i izbalansirane hranljivim materijama. Međutim, stručnjaci preporučuju da se ograniči broj granula u ishrani zeca i umesto toga da mu se ponudi više svežeg povrća i sena u prirodnom obliku.
Izaberite sveže, kvalitetne granule. Američko društvo kućnih zečeva preporučuje granule koje sadrže najmanje 20 do 25% vlakana, oko 14% proteina (bez životinjskih proteina) i manje od 1% kalcijuma za većinu kućnih zečeva (kastriranih/sterilisanih). Za odrasle, količinu treba pažljivo regulisati u zavisnosti od veličine, težine i zdravstvenog stanja zeca.
Koju količinu granula treba da dajete zecu?
Odmeravanje količine granula vršićete na osnovu telesne težine zeca:
- 1/4 šolje granula zečevima od 2 do 3 kg telesne težine
- 1/2 šolje za zečeve od 3.5 do 4.5 kg telesne težine
- 3/4 šolje za zečeve od 5 do 7 kg telesne težine
Bebe zečevi mogu da se hrane granulama po slobodnom izboru (dostupne u svakom trenutku), a zatim se količina može smanjiti na 1/2 šolje po 300 grama telesne težine do oko 6 meseci starosti.
Koje povrće zec sme da jede?
Povrće bi trebalo da čini veliki deo ishrane vašeg zeca. Ishrana vašeg kućnog ljubimca treba svakodnevno da bude raznovrsna kako bi se osigurala uravnotežena ishrana.
Zečevi ubrajaju povrće i začinsko bilje među svoju omiljenu hranu. Većina zeleniša koja se nalazi u supermarketu je bezbedna za zečeve, uz nekoliko ograničenja i izuzetaka. (Pogledajte listu namirnica koje treba izbegavati u nastavku.)
Odraslim zečevima ne treba davati više od dve šolje svežeg povrća dnevno. Patuljaste rase i zečevi ispod 2.5 kg treba da dobiju samo jednu šolju svežeg povrća dnevno. Raznolikost od dva ili tri povrća je idealna. Dodajte jedno po jedno novo povrće i pazite na znake labave stolice ili dijareje jer, kao što je gore pomenuto, zečevi imaju delikatan sistem za varenje. Određeno povrće se može davati svaki dan, dok drugo treba davati dozirano, jednom ili dva puta nedeljno.
Ne hranite zečeve krompirom, kukuruzom, pasuljem, semenkama ili orašastim plodovima. Ove namirnice zečevi teško probavljaju i mogu izazvati ozbiljne probleme sa varenjem.
Povrće koje možete davati zečevima svakodnevno:
- Paprike
- Prokelj
- Vrhovi šargarepe
- Krastavac
- Endivija
- Komorač
- Začinsko bilje: bosiljak, cilantro, mirođija, nana, origano, peršun, ruzmarin, žalfija, timijan
- Zelena salata: zeleni list, crveni list, bostonski bib, rukola, puterica
- Bamija
- Radič
- Vrhovi rotkvice
- Klice: lucerka, redkvica, detelina
- Potočarka
- Pšenična trava
- Tikvice
Povrće i biljke koje treba davati umereno (jednom ili dva puta nedeljno) zecu:
- Brokoli (samo stabljike i listovi)
- Šargarepa
- Blitva
- Detelina
- Kelj
- Zeleni maslačak (bez pesticida)
- Cveće: neven, kamilica, ljiljan, dianthus, engleska tratinčica, hibiskus, orlovi nokti, neven, nasturcijum, maćuhice, ruža
- Spanać
Kelj, spanać i senf su bogati oksalatima, pa njihovu zastupljenost u ishrani treba ograničiti. Pasulj, karfiol, kupus i krompir mogu izazvati probleme i treba ih izbegavati. Ajsberg salata nema skoro nikakvu nutritivnu vrednost i može izazvati dijareju, pa i nju treba izbegavati.
Koje voće zec sme da jede?
Voće treba davati vašem zečiću jednom ili dva puta nedeljno. Odgovarajuća porcija je jedna do dve kašike voća (bilo jedne vrste ili mešavine) na 2.5 kg telesne težine. Kao i kod povrća, voće treba uvoditi polako i jedno po jedno.
Voće je idealna poslastica za zečeve, ali neophodno je da budete umereni, jer se mogu javiti problemi zbog visokog sadržaja ugljenih hidrata ili šećera. Takođe, kao alternativu za poslastice koje sadrže klasičnu hranu, razmislite da ponudite zecu grančice drveća jabuke ili vrbe (samo bez pesticida) ili drugog drveća koje je bezbedno za zečeve.
Voće koje možete ponuditi zecu (jednom ili dva puta nedeljno):
- Jabuka (bez semenki)
- Banana
- Bobice: borovnice, kupine, jagode, maline, brusnice
- Trešnje (bez semenki)
- Grožđe
- Dinja
- Nektarina
- Narandža
- Papaja
- Breskva
- Kruška
- Ananas
- Šljiva
- Lubenica
Kao i mnogi ljudi, mnogi zečevi vole slatko. Kao i kod ljudi, poslastice su na vrhu piramide ishrane za zečeve i stoga ih treba umereno dozirati. Zdrave poslastice za vašeg zeca uključuju male komade svežeg ili zamrznutog osušenog voća (odobreno voće navedeno iznad); prirodne, neprerađene mešavine koje uključuju seno i sušeno cveće (odobreno cveće navedeno iznad).
Uvek pročitajte listu sastojaka na poslasticama koje se kupuju u prodavnici jer nisu sve bezbedne za zečeve. Izbegavajte poslastice koje uključuju dodat šećer, konzervanse i veštačke boje, i nikada ne nudite svom zecu ljudske poslastice.
Hrana koju NE TREBA davati zečevima
Neke namirnice nisu dobre zaishranu zečeva ni pod kojim okolnostima jer mogu učiniti zečeve izuzetno bolesnim. Evo namirnica koje nipošto ne treba da nudite vašem zecu:
- Pasulj
- Zelena repa
- Kupus i karfiol
- Žitarice i testenine
- Čokolada
- Kukuruz ili poslastice od kukuruznog klipa
- Krekeri
- Iceberg salata
- Mahunarke
- Orašasti plodovi
- Grašak
- Krompir
- Rabarbara
- Šećer
- Jogurt
Koliko vode treba davati zecu?
Konačno, zečevi treba da ostanu hidrirani, tako da treba da imaju neograničenu količinu sveže vode, koju treba menjati svakodnevno. Posudu za vodu treba čistiti deterdžentom i toplom vodom svakih nekoliko dana. Boce za vodu nije lako očistiti i može biti teško za zečeve da ih koriste, pa su činije bolje. Teška keramička posuda je idealna, jer se ne prevrće lako.
)