Razvoj i nega štenaca od 1. do 8. nedelje
U dobi od 1-8 nedelja, štenci će biti izuzetno zavisni od svoje majke jer im je potrebna posebna nega za ishranu i socijalizaciju. Majka će svojim štencima obezbediti potrebnu ishranu dok se potpuno ne odbiju od sisanja i manje zavise od majke da bi preživeli.
Tokom narednih nedelja, štene će iz perioda novorođenčeta izrasti u mlado štene. Štenci će početi da se druže u svom okruženju kada to budu fizički sposobni. Od interakcije sa svojom braćom i sestrama u leglu do ljudi, period od četiri do sedam nedelja je idealno vreme da svoje štene upoznate sa brojnim ljudima, koji će se prema njima nežno ophoditi.
Fizički razvoj štenaca od 1. do 8. nedelje
U dobi od nedelju dana, oči štenaca su i dalje zatvorene. Oči će početi da im se otvaraju u drugoj nedelji života, obično između 10 i 16 dana starosti. Međutim, u početku neće moći jasno da vide. Oči će se postepeno otvarati šire, otkrivajući sivkasto-plave zenice sa zamagljenim izgledom. Oči štenaca će nastaviti da se razvijaju u narednih nekoliko nedelja, a pun vid će dostići oko osam nedelja starosti.
Uši štenaca počinju da se otvaraju otprilike u vreme kada i oči, obično oko 12 do 14 dana. Njihov sluh će nastaviti da se razvija sve dok štenci ne budu stari oko pet nedelja.
Novorođeni štenci ne mogu u potpunosti da izdrže svoju težinu prve dve nedelje života, pa puze okolo na stomaku, veslaju i guraju se nogama i grade snagu. Većina štenaca će moći da se diže na prednje udove oko 5 do 6 dana starosti i počeće da koriste zadnje noge kada budu stari oko dve nedelje. Obično počinju da hodaju klimavim hodom oko 18 do 21 dana starosti.
Štenci treba stimulisati da uriniraju i vrše nuždu tokom prvih nekoliko nedelja života. Mama to radi tako što liže analne i genitalne oblasti. Ako odgajate štene bez roditelja, možete koristiti toplu, vlažnu krpu ili vatu da stimulišete to područje. Štenci postepeno razvijaju sposobnost samostalnog mokrenja i nužde oko tri do četiri nedelje starosti.
Štenci se rađaju bez zuba. Njihovi mlečni zubi počeće da izbijaju između tri i četiri nedelje starosti i nastavljaju da se razvijaju do oko osme nedelje starosti.
Promene u ponašanju kod štenaca od 1. do 8. nedelje
Za novorođene štence, prve dve nedelje života su isključivo svedene na spavanje i jelo. Nakon 14 dana starosti, fizičke promene otvaraju potpuno novi svet. Počinju da vide, čuju i hodaju. U dobi od 21 dan počinju da istražuju svet i uče o tome kako se psi ponašaju.
Tada počinje i proces socijalizacije. Štenci uče kako da komuniciraju sa drugim psima u interakciji sa svojom majkom i braćom i sestrama u leglu. Ljudska socijalizacija uz nežno rukovanje je takođe važna u ovom trenutku.
Otprilike od sedam do osam nedelja, počeće prvi „period straha“. Ovo je vreme kada se čini da se većina štenaca plaši novih stvari. Sve sa čime ih možete upoznati pre ovog vremena može pomoći da period straha prođe lakše.
Zdravlje i nega štenaca od 1. do 8. nedelje
Mama će i dalje preuzimati većinu brige za svoje štence dok se potpuno ne odbiju od sisanja između pete i osme nedelje starosti. Međutim, njeni štenci će sve manje zavisiti od nje nakon tri do četiri nedelje starosti. Možda ćete otkriti da štenci odlutaju iz svog malog „gnezda“ i pokušavaju da obiđu veći deo vaše kuće. Možda je najbolje da mamu i štence držite u ograđenom prostoru kada niste kod kuće.
Prvih nekoliko nedelja života je vreme ranjivosti za štenad. Ako štene ne raste istom brzinom kao njegovi drugovi u leglu, trebalo bi da ga vidi veterinar što je pre moguće. Pored toga, svaki znak bolesti, bez obzira koliko suptilan, treba shvatiti ozbiljno.
Ishrana štenaca od 1. do 8. nedelje
Prve tri nedelje života štenci dobijaju potrebnu ishranu iz majčinog mleka. Ako je štene ostalo siroče ili mu je potrebna dodatna ishrana, mlečna formula za štene može da obezbedi neophodne hranljive materije.
Nakon što izbiju mlečni zubi, u starosti oko tri nedelje, štenci će možda biti spremni za odbijanje. Mama bi prirodno mogla da započne ovaj proces jer će osetiti kako zubi štenaca grickaju njene dojke. Dobar način da štenci pređu na hranu za pse je da iznesete neku konzerviranu hranu za štence ili omekšanu hranu za štence (koristite toplu formulu ili vodu da omekšate hranu).
Obavezno izaberite hranu za pse namenjenu rastu. Možete ih podstaći da je pojedu tako što ćete ponuditi ukus sa vašeg prsta. Kako se štenci budu navikavali na hranu za štence, postepeno će sisati sve manje i manje. Većina štenaca se potpuno odbija od sisanja od šest do osam nedelja starosti.
Obuka i socijalizacija štenaca od 1. do 8. nedelje
Štenci između jedne do tri nedelje su još uvek premladi da bi odgovorili na obuku ili socijalizaciju. Sa tri do četiri nedelje, oni su u stanju da vide, čuju, hodaju i sami mokre/defeciraju. Iako im se mozak još razvija, sposobni su da nauče neke stvari.
Naravno, još uvek je važno da ovi mladi štenci ostanu sa svojom majkom i leglom do osam do dvanaest nedelja starosti. Već u dobi od tri do četiri nedelje možete da započnete osnovnu obuku za nošu. Čak i ako će štenci dobiti domove između osam i dvanaest nedelja starosti, možete početi da postavljate osnovu za obuku.
Vreme između četiri do sedam nedelja starosti je period rane socijalizacije. Iako štene mora da ostane sa svojom majkom, sada je spremno da bude izloženo novim prizorima i zvucima. Trebalo bi da počne da upoznaje ljude svih uzrasta i izgleda. Ovo uključuje decu koja znaju kako da se ponašaju sa psima i koja će nežno postupati sa štenetom.
)