Havanski bišon – karakteristike rase

Havanezer ili havanski bišon je pasmina koja je jako brzo osvojila srca ljubitelja pasa. Ova pasmina je poznata po svojoj dugačkoj i svilenkastoj dlaci, pametnom pogledu i ljubaznoj ličnosti.

Havanski bišon je dobio i svoj drugi naziv, Havanezer, jer je tokom 19. veka ova pasmina korišćena kao pratnja kubanskih aristokratskih porodica. Tokom ovog perioda su ga takođe nazivali i ‘’lepljiva traka’’ jer se zbog svoje odanosti i privrženosti nije odvajao od vlasnika. 

Kao što smo već rekli, ovaj pas je izuzetno privržen svom vlasniku, ali hajde da se malo bolje upoznamo sa ovom rasom i njenim nabitnijim karakteristikama. 

Havanski bišon – karakteristike

Havanski bišon je idealan izbor ukoliko ste u potrazi za novim najboljim prijateljem koji se neće razdvajati od vas. Havanezeri su izuzetno inteligentni psi ali pored toga su nežni, veseli razigrani i mogu predstavljati sjajnu zabavu i pomoć ukoliko imate decu. 

Budite svesni toga da bišoni ponekad mogu biti izuzetno glasni, tj da često laju. Havanski bišon je idealan pas za sve ljude koji imaju neku vrstu alergijske reakcije na životinjsko krzno. Havanski bišoni su izuzetno društveni psi koji su željni kvalitetne fizičke aktivnosti. 

Karakteristično za Havanskog bišona je da ima dugu i svilenkastu dlaku, tako da se prilično razlikuje od kovrdzavog bišona.  Kao i njegovi rođaci, ima kratke noge i pljosnate obraze, a uši su viseće. Visina ovog psa je do 29cm a njegova težina se kreće od 4kg do 7kg. Kako je manjeg rasta, ova rasa je idealna za sve one koji žele ljubimca kojeg će moći da drže u stanu. 

Sada kada ste upoznati sa karakteristikama havanskog bišona, verujemo da vas interesuje njegovo poreklo, kao i mnoge razne zanimljivosti koje su vezane za ovu pasminu i njihovo ponašanje. U daljem tekstu ćete saznati više o havanskom bišonu. 

Poreklo i istorija Havanskog bišona

Istorija i poreklo havanskog bišona su veoma interesantni. Pasmina dolazi sa Kube, i predstavlja nacionalnu pasminu Kube, a ime je dobila po Havani, kao što možete da pretpostavite. Rasa se koristila kao pratnja kubanskoj aristokratiji. 

Postoje mišljenja da je ova razigrana rasa pasa došla na Kubu za vreme kolonizacije, negde oko 1500. godine. Poreklo vode sa Tenerifa, odakle su kolonisti doneli sa sobom pse na Kubu.

Cela vrsta je u jednom momentu bila pred izumiranjem, ali srećom, par porodica sa Kube je nastavilo da uzgaja simpatične male pse. Kada je počela kubanska revolucija, čak 11 pasa je dovedeno u Ameriku u rukama svojih vlasnika bežeći od revolucije. Upravo ti psi se smatraju precima današnjih havanskih bišona. 

Temperament Havanskog bišona

Kao i mnoge druge popularne rase malih pasa, i Havanski bišon ima prepoznatljiv temperament. Ova pasmina je karakteristična po tome da je izuzetno privržena i nežna prema svima. Kada kažemo prema svima, mislimo čak i na druge pse, mačke, ali i strance. 

Izuzetno je radoznalog temperamenta ali je isto tako i vrlo inteligentan. Njegova privrženost ponekad čak može da predstavlja i nedostatak, jer svako odvajanje od vlasnika za ovu rasu predstavlja veliki stres. 

Havanski bišon je klasičan predstavnik kućnog psa, a ukoliko ga ostavite samog u dvorištu ili daleko od kuće, budite sigurni da mu to neće prijati i da neće biti srećan. Ukoliko je neophodno da svog Havanskog bišona ostavite negde na određeni period, najbolji izbor je da ga smestite u pansion za pse gde mu stručno osoblje može pružiti svu neophodnu ljubav i brigu. 

Međutim, ovaj pas ne predstavlja samo neprestani izvor zabave za celu porodicu. Često se koristi u terapeutske svrhe, ili kao pas pratilac. Iako je malog rasta, on ima visok nivo energije koju je neophodno potrošiti na najbolji mogući način, i to svakodnevno. 

Kako je sklonost ljudi da male rase pasa razmaze velika, budite oprezni sa dresurom. Najbolje je da se sa kućnom dresurom počne odmah, kako kasnije ne bi imali problema. Havanski bišon uvek nastoji da zadovolji i iznenadi svog vlasnika, te će mu učenje novih trikova i vratolomija biti jako zabavno. 

Zdravlje i nega Havanskog bišona

Kada govorimo o zdravlju Havanskog bišona, moramo napomenuti neke bitne stavke. Postoje bolesti koje najčešće pogađaju Havanske bišone, a to su:

  • Displazija kukova
  • Displazija laktova
  • Luksacija patele
  • Gluvilo
  • Slepilo
  • Šum na srcu

Pored ovoga, kao što smo već naveli, havanski bišoni su veoma osetljivi na razdvajanje sa vlasnikom. Postoji veliki rizik od anksioznosti i depresije, ako pas suviše često ostaje sam. 

Kada govorimo o nezi pasa, a konkretno havanskog bišona, takođe moramo napomenuti neke bitne stavke koje mogu uticati na vaš izbor. 

Havanski bišon ima dugu, svilenkastu dlaku koja ide od ravne ka kovrdzavoj. Idealnim krznom se smatra polutalasasto krzno. Kao što i sami možete da pretpostavite, neophodno je svakodnevno četkanje i raščešljavanje, kako se dlaka ne bi umrsila.

Poželjno je da im dlake iznad očiju uvek budu vezane u repić kako ne bi došlo do iritacije oka ili potencijalne infekcije. Naravno, kao i kod svih drugih pasmina, neophodno je da redovno održavate higijenu zuba kod vašeg psa. Havanska rasa je jako osetljiva, te je jako bitno da im pregledate šapice po povratku iz šetnje. Nokte je potrebno skraćivati onda kada postanu predugački. 

Ukoliko želite vernog prijatelja za ceo život, sa neobično dragim i nežnim temperamentom, havanski bišon je izbor sa kojim nećete pogrešiti. Havanezer je porodični pas koji će se poput čička lepiti za vas, i pružiti vam celo svoje srce i poverenje. Ali, budite oprezni, veoma su osetljivi. U slučaju da niste spremni da im posvetite veliki deo svog vremena i da ih vodite svuda sa sobom, ovi psi možda ipak nisu pravi izbor za vas.

)