Koliko često treba kupati pse?
Jedno od najčešćih pitanja koje imaju novi vlasnici pasa je: „Koliko često treba kupati pse?“
Ovo je opravdana zabrinutost jer postoje problemi sa prečestim kupanjem, kao i sa previše retkim kupanjem. Postoje različiti faktori koji mogu uticati na raspored kupanja vašeg psa. Stvari kao što su dužina i tip krzna, nivo aktivnosti i bilo koje alergije ili druga stanja kože koju vaš pas može ili ne mora imati.
Koliko često pas treba da se kupa?
Iskreno, osim ako vaš pas nema neko problematično stanje kože, zapravo mu nije potrebno kupanje, osim ako nije smrdljiv ili posebno prljav. U proseku, većinu pasa treba kupati samo jednom mesečno. Možete ih kupati ređe, ali se ne preporučuje kupanje ređe od svaka tri meseca. Možete ih kupati i češće, ali se ne preporučuje kupanje češće nego svake druge nedelje. Kupanje vašeg psa češće nego svake druge nedelje može izazvati suvoću i iritaciju kože, kao i uklanjanje prirodnih ulja u krznu vašeg psa.
Očigledno, svake druge nedelje do svaka 3 meseca je ogroman period, tako da sužavanje na „jednom mesečno u proseku“ omogućava veliki zamah u oba smera. Kako možete znati da li su mesečna kupanja isuviše česta ili retko za vašeg psa?
Jedna stvar koja može uticati na učestalost kupanja je normalna aktivnost vašeg psa. Da li vaš pas provodi mnogo vremena napolju? Da li psa vodite u lov ili tražite da učestvuje u terenskim ogledima? Možda ćete morati češće da kupate pse koji lutaju po šumi i šikarama nego psa koji većinu vremena provodi unutra. Da li vaš pas mnogo linja ili se smatra da je hipoalergena rasa koja ne linja? Četkanje može pomoći da se izvuče opušteno krzno iz dlake vašeg psa kako bi se sprečilo linjanje, ali kupanje zaista može pomoći da se izvuče svo to opalo krzno. Ako je sredina sezone linjanja, vašem psu će možda trebati češće kupanje.
Različita dlaka zahteva različitu negu
Nemaju sve rase pasa istu vrstu dlake. Psi sa srednjim do dužim krznenim kaputima mogu zahtevati kupanje često – svake druge nedelje do svake četiri do šest nedelja. Pravilno održavanje dlake vašeg psa četkanjem može vam pomoći da dlaku vašeg psa održite čistom između kupanja. Prirodno uklanjanje ulja koje može nastati usled prekomernog kupanja može biti posebno problematično za rase pasa sa dvostrukom dlakom. Ova prirodna ulja deluju na vodootpornu dlaku vašeg psa, omogućavajući bolju izolaciju od hladnoće i vremenskih uslova.
Postoje neke rase pasa koje imaju zahteve za kupanjem koji zapravo mogu biti pomalo iznenađujući na osnovu njihove dlake. Verovali ili ne, rase pasa bez dlake, kao što su kineska kukmasta, Ksoloitzcuintle i peruanski goli pas mogu zahtevati isto toliko nege kao i rase sa dugim krznom. Ove rase su izuzetak od pravila ‘bez nedeljnog kupanja’. Zbog ulja proizvedenih u koži ovih rasa, potrebno je redovno kupanje kako bi se sprečilo nakupljanje ulja.
Psi sa dugim i gustim kaputom, kao što su Puli ili Komondor, ne zahtevaju toliko kupanja kao što mislite. Redovno kupanje zapravo nije potrebno za ove pse jer njihovi dredovi krzna odbijaju vodu i neverovatno je teško potpuno isprati šampon i potpuno ih osušiti. Održavanje dredova ovih rasa zahteva vreme i trud, ali kupanje definitivno nije garantovano za ove rase.
Različita stanja kože zahtevaju različitu negu
Ako vaš pas ima zdravu kožu i dlaku i nema nikakve kožne probleme ili istovremene alergije ili stanja kože, jednostavno možete koristiti nežan šampon za kućne ljubimce koji se prodaje bez recepta. Ako vaš pas ima bilo kakve alergije ili stanje kože, vaš veterinar može preporučiti određeni šampon ili čak propisati medicinski šampon za upotrebu.
Ako psa odvedete kod frizera da se profesionalno okupa, sa sobom možete poneti specifičan šampon za vašeg psa koji će profesionalni frizer za kućne ljubimce koristiti.
Ljudska koža je, generalno, mnogo manje osetljiva od kože vašeg psa. Zbog toga, mnogo šampona napravljenih za ljude može biti previše grubo i iritantno za vašeg psa.
Kupanje je obaveza za skoro svakog psa. Za više informacija o tome koliko često treba da kupate svog psa i sa kojim šamponom treba da koristite svog psa, razgovarajte sa svojim veterinarom.