Šta gerbili jedu?
Gerbili su društveni, zabavni, simpatični glodari, koji su odlični saputnici za decu koja uče da se brinu o kućnom ljubimcu. Ali obezbediti vašem gerbilu odgovarajuću ishranu je od suštinskog značaja da biste im pomogli da vode dug, zdrav i srećan život.
Ishrana gerbila – opcije
U ishrani gerbila možete se odlučiti za opcije koje uključuju mešavine semena (možete ih kupiti ili pripremiti sami) ili granule, u kombinaciji sa poslasticama u vidu voća i povrća.
- Mešavine semena: To su mešavine raznih semena, ponekad sa dodatkom granula ili sušenog povrća i voća. Većina njih će biti nutritivno izbalansirana, ali samo ako vaš gerbil pojede sve što je u mešavini. Nažalost, mnogi gerbili će izabrati svoje omiljene namirnice i ostaviti ostatak mešavine u svojoj posudi, što može dovesti do neravnoteže u ishrani ako postoje komponente koje vaši gerbili dosledno izbegavaju. Ovo može biti posebno tačno ako se u mešavini nalaze velike količine semenki suncokreta (koje često gerbili vole, ali su i prilično masne), a same po sebi nisu uravnotežena ishrana. Pošto mešavine rastresitih semena ne obezbeđuju potpunu i uravnoteženu ishranu bez konzumacije njihovog celog sadržaja, one nisu idealne za upotrebu kao jedina hrana za vašeg gerbila.
- Peleti i laboratorijski blokovi: Ovi vidovi ishrane za gerbile imaju tu prednost što su nutritivno uravnotežene. Kada je reč o granulama u pitanju su mali komadići, a laboratorijski blokovi su veći komadi hrane koji podsećaju na male kekse. Obe opcije su dobre, iako neki ljudi veruju da su laboratorijski blokovi najidealniji zbog nekih temeljnih naučnih istraživanja iza njih. Za razliku od rastresitih mešavina, gerbili ne mogu da biraju koje komponente ishrane žele da jedu, tako da blokovi i granule obezbeđuju uravnoteženu ishranu u svakom zalogaju. Međutim, ova vrsta hrane nudi malo raznovrsnosti i nije obogaćena. Stoga, dok granule i laboratorijski blokovi čine dobru osnovnu ishranu, neki suplementi sa drugom hranom se i dalje preporučuju za mentalno zdravlje gerbila.
Koja je hrana za gerbile najbolja?
Hranjenje kućnih ljubimaca gerbila kombinacijom raznih vrsta hrane pomaže da se prevaziđu nedostaci monotone ishrane. Ishrana sa granulama ili laboratorijskim blokovima može formirati izbalansiranu osnovu ishrane vašeg gerbila, dok rastresita mešavina semena i druge poslastice dodaju na interesovanju gerbila za hranu, apetitu i raznolikosti.
Uverite se da vaš gerbil pojede dovoljno granula ili laboratorijskih blokova da bi dobio te nutritivne prednosti pre nego što im date mešavinu semena ili druge poslastice. Izbegavanje mešavina semena koje sadrže suncokretovo seme u potpunosti i umesto toga rezervisanje njih kao specijalne poslastice može biti od velike pomoći u pripitomljavanju i obučavanju gerbila vašeg kućnog ljubimca.
Poslastice za gerbile
Mnogi gerbili vole voće i povrće. Počnite tako što ćete ponuditi male količine svežeg povrća ili voća kako biste sprečili gerbila da pojede previše odjednom i dobije dijareju. Uverite se da su svo povrće i voće dobro oprani i bez pesticida. Možete probati da mu date namirnice kao što su šargarepa, brokoli, zelje maslačka, jabuke i bobice.
- Izbegavajte sirovi pasulj, sirovi krompir, luk, listove krompira i listove rabarbare.
- Orašasti plodovi se mogu ponuditi, ali to činite umereno jer su bogati mastima.
- Seme suncokreta i semena bundeve mogu se ponuditi štedljivo jer su bogate mastima.
- Hleb od celog zrna se može ponuditi ili običan ili tost hleb.
- Nezaslađene žitarice za doručak često postaju omiljena poslastica za gerbile.
- Dajte im suvo grožđe i ribizle.
- Poslužite im male komadiće sira.
- Mogu se ponuditi male količine jaja, umućenih ili kuvanih.
- Povremeno, pokušajte da svom gerbilu ponudite crve od brašna.
- Neki gerbili uživaju da žvaću male pseće kekse (bez mesa) kako bi im pomogli da očuvaju zube (jer im, baš kao i hrčcima, zubi stalno rastu).
Kako nahraniti gerbila?
Kada hranite gerbila najbolje bi bilo da koristite posude od teške keramike koju ne mogu da grizu ili prevrnu. Stavite laboratorijske blokove ili peletiranu ishranu u posudu i dodajte malo mešavine semena (oko kašičice) ako želite. Kada vidite koliko vaš gerbil može da pojede, pokušajte da mu dajete otprilike količinu hrane koju će pojesti za 24 sata (ali ne premalo), i uklonite svu nepojedenu hranu pre nego što ponovo nahranite gerbila,u slučaju da je vlažna ili zaprljana. Uspostavite rutinu u kojoj se vaši gerbili hrane svaki dan otprilike u isto vreme (veče dobro funkcioniše).
Svu hranu koju dajete kao poslastice stavljajte u posebnu činiju i uklonite ih nakon nekoliko sati ako se ne pojedu kako biste sprečili kvarenje. Alternativno, možete hraniti gerbila poslasticama iz vaše ruke. Ovo je odličan način da zaradite poverenje vašeg gerbila, ukrotite ga i obezbedite obuku i obogaćivanje.
Da li je gerbilima potrebna sveža voda?
Pošto gerbili dolaze iz Mongolije gde je suva klima, ne treba im puno vode. Uprkos tome, nemojte pogrešiti misleći da voda nije važna. Uverite se da vaš gerbil uvek ima zalihe sveže, čiste vode u bočici.
)