Kako izgledaju i šta znače različiti položaji spavanja kod pasa
Na stomaku, sa strane, na leđima, zagrljeni ili ispruženi: kućni ljubimci takođe spavaju u različitim položajima. Nije važno kako – glavno je da uživaju!
piše: Djole dog
Ipak, položaji spavanja psa otkrivaju mnogo o njegovom karakteru. Psi često biraju bočni položaj samo za kratak san, ali postoje i psi koji mogu da spavaju nekoliko sati na ovaj način. Stomak je u ovom položaju potpuno vidljiv i stoga ranjiv, što ukazuje na veliko poverenje. To je opušten položaj spavanja koji često biraju vrlo mirni, bezbrižni psi koji su čvrsto povezani sa svojom porodicom.
Suprotno tome, postoje neki psi koji se u snu učine manjim nego što jesu i sklupčaju se kao krofnice. Jednostavno objašnjenje: pomaže im da ostanu topli dok spavaju. Iako vaš pas leti voli opružene položaje za spavanje, zimi nastoji da se zgrči, tako se sećaju sigurno, zaštićeno i manje ranjivo.
Potpuna suprotnost je kada ležeći potrbuške – protegnu sve noge i zauzimu prostor kao da je cela soba njihova. Ovaj položaj je tipičan za štence, ali i odrasli psi ovako spavajj. Omogućava im da brzo skoče i odmah počnu sve iz početka. Psi koji spavaju ispruženi, stoga se često smatraju srećnim i energičnim.
A onda je tu i spavanju na stomaku sa nogama koje su privučene bliže telu. Glava se obično oslanja na prednje noge, a jedna ili obe šape su često preklopljene. Pošto se mišići ne mogu potpuno opustiti u ovom položaju, on ukazuje da nije u pitanju naročito dubok san. U ovom položaju, vaš pas samo drema. Psi koji vole da spavaju na stomaku smatraju se nežnim i stidljivim, ali mogu biti i avanturistički nastrojeni i beskrajno simpatični.
Inače, ako vaš pas privuče prednje noge na grudi, ne biste ga trebali buditi. To pokazuje da ne želi da ga iko dira, pa nemojte da ga uznemiravate.
Neki psi najbolje spavaju kada znaju da su njihovi vlasnici u blizini. Ako odrasli pas traži fizički kontakt sa ljudima ili drugim psima, to ga verovatno podseća na siguran osećaj koji je imao kao štene. Onda je navikao na njega i jednostavno se oseća lepše i opuštenije kada zna da ste tu, u blizini.
San je važan za vašeg ljubimca. Psima je potrebno više sna nego ljudima: dok ne napune oko 12 nedelja, štene spava do 20 sati dnevno. A kako stare, količina sna se ponovo povećava – pa dostiže i oko 18 sati dnevno. Spavanje je važno kako bi vaš pas mogao da napuni baterije, a poze koje prave nas uvek nasmeju i oraspolože.