Ribice kućni ljubimci – najčešći problemi

Održavanje akvarijuma je zabavna i korisna aktivnost koja može pružiti godine uživanja, učenja, pa čak i oslobađanja od stresa. Međutim, kada ste novi u ovom hobiju, lako je raditi stvari koje možda neće biti dobre za vaše ribice ili nivo stresa.

Evo nekoliko najčešćih problema sa kojima se suočavaju početnici akvaristi.

Počeli ste od premalog akvarijuma

Mali akvarijumi mogu biti teži za održavanje od većih i nisu pogodni za početnike. Uslovi su obično stabilniji u većim akvarijumima, a ako stvari počnu da idu naopako, imate više vremena da ih ispravite. Akvarijumi od 20 do 55 galona idealni su za akvariste početnike. Uvek počnite sa najvećim akvarijumom koji vaš prostor i budžet dozvoljavaju.

Ne punite akvarijum postepeno

Potrebno je vreme da se uspostavi biološka ravnoteža u akvarijumu. Iako na tržištu postoje proizvodi koji pomažu da se ubrza ovaj proces, najsigurniji način da se ponovo postavi akvarijum je da:

  1. U početku dodate samo nekoliko riba
  2. Štedljivo ih hranite 
  3. Testirate nivoe amonijaka i nitrita dok se ne stabilizuju na nuli pre dodavanja još ribe. 

Ponavljajte ovaj postupak dok se akvarijum potpuno ne napuni.

Kupovina ribe istog dana kada i akvarijuma

Novopostavljeni akvarijum nije spreman za ribu prvog dana. Postavljanje novog akvarijuma trebalo bi da bude pokrenuto najmanje 2 do 3 dana pre nego što se uvedu prve ribe.

Premali akvarijum je česta početnička greška (shutterstock.com)

Dodavanje previše riba u novi akvarijum

Novi akvarijum je biološki čista ploča. Mikrobi koji filtriraju vodu i stvaraju ravnotežu u akvarijumu nisu uspostavljeni i iznenadno preopterećenje ribljim otpadom može dovesti do porasta nivoa toksičnog amonijaka i nitrita do opasnih, pa čak i smrtonosnih nivoa. Ovo takođe može rezultirati dužim ciklusom od normalnog.

Ne testirate vodu u novom akvarijumu

Nemoguće je znati da li se razvijaju problemi sa amonijakom ili nitritima ili da li je bezbedno dodati ribu u vaš novi akvarijum bez testiranja vode. 

Postojeće ribe se često prilagođavaju polako rastućem nivou amonijaka i nitrita i možda neće pokazati znake uznemirenosti dok ne bude prekasno. Nove ribe mogu biti pod velikim stresom ako se dodaju u akvarijum sa visokim nivoom amonijaka, jer nemaju vremena da se prilagode. 

Ne postoji magični „bezbedni“ vremenski interval za dodavanje nove ribe, a u vodi ne možete videti amonijak ili nitrit. Testiranje je jedini način da saznate da li je voda u vašem akvarijumu bezbedna.

Zalihe

Kada ste novi u držanju ribica, želite da kupite svaku ribu koju vidite. Ali postoji ograničenje koliko riba može da primi novi akvarijum, bez obzira na to koliko je veliki ili koliko je efikasan filter. Mnoge ribe postaju veće nakon što neko vreme prođe, a neke ribe su teritorijalne i postaju agresivne kada su pretrpane drugim ribama. 

Uvek je bolje da imate manje riba u vašem akvarijumu, umesto da ih “nagurate” previše.

Preterano hranjenje

Normalno je da brinete da će vaša riba ogladneti, ali možete naneti više štete nego koristi ako ih hranite previše. Novu postavku riba u akvarijumu treba hraniti jednom dnevno, a svu hranu treba potrošiti u roku od dva minuta. Nepojedena hrana može zagaditi vodu i uzrokovati porast nivoa amonijaka i nitrita.

Kupovina filtera koji je premali

Ne možete previše filtrirati akvarijum, ali ga je prilično lako nedovoljno filtrirati. 

Većina akvarijumskih filtera se ocenjuje prema tome koliko galona akvarijum drži. Ovaj sistem ocenjivanja uglavnom dobro funkcioniše, međutim, akvarijumi sa velikim brojem stanovnika, ili oni sa velikim grabežljivim ribama ili ribama koje stvaraju velike količine otpada treba da budu opremljeni prevelikim ili višestrukim filterima. 

Za najbolje rezultate, kupite filter koji je ocenjen za akvarijum malo veći od onog koji posedujete.

Traženje saveta iz previše izvora

Važno je istražiti kupovinu opreme i ribica pre nego što zapravo odete u kupovinu, ali postavljanje istog pitanja različitim „stručnjacima“ ponekad može dovesti do zabune, jer svako ima drugačije mišljenje ili metod za uspeh. 

Nemojte držati svetlo u akvarijumu stalno upaljenim. I vašim ribicama je potrebna noć, baš kao i dan (shutterstock.com)

Kada ste novi u držanju akvarijuma, teško je znati koje tehnike će vam najbolje odgovarati. Držite se u početku jednog pouzdanog izvora informacija i sledite njihove savete dok ne budete dovoljno sigurni da sami isprobate stvari.

Pravite kompromis po pitanju kvaliteta u cilju štednje

Niko ne želi da preplati bilo šta, ali izreka „Koliko para toliko muzike“ često važi u svetu akvarijuma i kada je vaš početni akvarijum postavljen. Pouzdana, kvalitetna oprema može koštati malo više, ali životi vaših riba zavise od toga.

Impulsna kupovina

Uvek istražite nove ribe pre nego što ih kupite da biste bili sigurni da su kompatibilne sa postojećim stanovnicima i da neće prerasti vaš akvarijum. Neke ribe imaju posebne potrebe za hemijom vode, kao što su niži pH ili alkalnost, što vaša voda iz slavine možda neće pružiti. 

Takođe, ako ribe koje razmišljate da kupite imaju specifične prehrambene potrebe, uverite se da možete da im obezbedite odgovarajuću hranu.

Ostavljate akvarijumsko svetlo upaljeno sve vreme

Kao i svim životinjama, ribama je potreban period odmora, i to svaki dan. U prirodi je ciklus dan/noć prilično konzistentan, posebno u tropima. 

Ostavljanje svetla u akvarijumu sve vreme stresira vašu ribu i doprinosi rastu ružnih algi. Postavljanje vašeg akvarijumskog svetla na tajmer je jednostavan način da obezbedite dosledan svetlosni ciklus. 

Ako se akvarijum koristi kao noćno svetlo u dečijoj spavaćoj sobi, isključite svetlo i navucite zavese tokom dana kako biste simulirali noć za vašu ribu.

Prekomerno čišćenje

Kada se akvarijum prvi put postavi, biološka ravnoteža je krhka i nestabilna. Izbegavajte ribanje ukrasa, mešanje ili usisavanje šljunka ili čišćenje filtera kada mu to zaista nije potrebno, jer to može uništiti korisne bakterije i poremetiti ravnotežu. 

Ako se čini da je vašem akvarijumu ili filteru potrebno čišćenje u prve 2 do 3 nedelje nakon podešavanja, filter je možda premali za posao, možda imate previše riba ili ih previše hranite.

Dopunjavanje umesto promene vode

Dodavanje vode u vaš akvarijum kada ispari naziva se „dopunjavanje“. Ako to uradite umesto da redovno menjate vodu, to će dovesti do akumulacije zagađivača kao što su nitrati i fosfati i do pada pH i alkalnosti. Ovo opterećuje vaše ribe i čini ih podložnijim bolestima. 

Promenite 10% vode u vašem akvarijumu svake nedelje ili 25% svake 2 nedelje.

Nedovoljno dekoracija

Dekoracije akvarijuma pružaju stanište, čine da se vaše ribe osećaju sigurno, smanjuju stres i poboljšavaju njihove boje. Ribe se često kriju jer u akvarijumu nema dovoljno ukrasa, tražeći utočište iza grejača, filterske cevi ili drugog predmeta.

)