Bigl – karakteristike i korisne informacije

Bigl je jedna od najprepoznatljivijih rasa pasa srednje veličine, poznata po velikim, izražajnim očima, dugim, klonulim ušima i uspravnim repom sa belim vrhom. Ima kratku trobojnu dlaku kojom obično dominiraju bele i različite nijanse braon boje. Biglovi su psi goniči, koji love i prate svoj plen tako što namirišu zemlju, a njihov izoštren njuh svrstava ih u red lovačkih pasa.

Pregled vrste

  • Grupa: Lovački pas
  • Visina: 40 cm ili manje visine u ramenu, sa dve varijante: one ispod 30cm i one od 30 do 40 cm.
  • Težina: 9 do 11 kg
  • Dlaka: Kratka
  • Boja dlake: Trobojne kombinacije mogu uključivati žutu, crnu, belu, crvenkasto braon i bledo žutu nijansu.
  • Životni vek: 10 do 15 godina
  • Temperament: Aktivan, druželjubiv, oštrouman, pažljiv, neustrašiv
  • Hipoalergen: Ne
  • Poreklo: Engleska

Karakteristike bigl rase

Biglovi su energični, bezbrižni i optimistični psi i smatraju se jednom od najpopularnijih rasa za aktivna domaćinstva. Oni mogu biti divni saputnici i odlični porodični psi kada su pravilno obučeni i socijalizovani. Pošto su odgajani da budu u čoporima, oni se takođe dobro slažu sa drugim psima, a većina se dobro slaže sa mačkama, posebno ako se odgajaju zajedno.

Prednosti rase Nedostaci rase
Odlični porodični kućni ljubimci Vole da kopaju
Slažu se sa drugim životinjama Glasan, zavijajući lavež
Ne zahtevaju mnogo negovanja Prilično se linjaju
Pogodni za lov Tvrdoglavi su i teško ih je trenirati
Skloni su gojaznosti
Prednosti i nedostaci bigl rase

Istorija Bigla

Rasa je prvobitno uzgajana u Engleskoj, tokom 16. veka, kao goniči za lov na zečeve. Istoriju bigl psa je moguće pratiti do ovog perioda, gde su bogati Englezi često posedovali čopore pasa.

Vremenom je rasa razvijena u Engleskoj, a kasnije i u Severnoj Americi. Biglovi su postali rafiniraniji i široko priznatiji do kasnog 19. veka, da bi na kraju postali jedna od najpopularnijih rasa. Iako se i danas koriste u čoporima za lov, biglovi se češće vide kao psi pratioci i porodični psi. Rasu je priznao Američki kinološki klub (AKC) 1885. godine.

Popularni Snupi, glavni junak crtanih filmova i stripova, je bigl, što odražava popularnost ove rase u vreme kada je Čarls Šulc počeo da crta strip 1950. Predsednik Lindon B. Džonson je posedovao nekoliko biglova dok je bio u Beloj kući. Danas Ministarstvo poljoprivrede Sjedinjenih Država koristi biglove za otkrivanje krijumčarenih namirnica u prtljagu.

Kakva je nega potrebna biglu?

Ovi neustrašivi psi su pogodni i za lov i za druženje, ali im je potrebna adekvatna svakodnevna vežba, redovna briga i odgovarajuća obuka. Oni zahtevaju ljudsko društvo ili društvo drugih kućnih ljubimaca tokom dana. Pošto se biglovi slažu sa drugim psima, trčanje slobodnim stilom u zatvorenom parku za pse može biti zabavna vežba za oboje. 

Biglovi će instinktivno lajati kada otkriju zanimljiv miris, ali njihovo lajanje može postati problematično zbog dosade ili anksioznosti odvajanja, u čemu može pomoći pravilna obuka.

Vežbanje

Iako ponekad mogu da deluju lenjo kada se posmatra sa strane, bigl psi imaju mnogo energije i potrebna im je redovna vežba da bi je iskoristili, čak i više od drugih pasa. U suprotnom, pas može osloboditi tu nestašnu prirodu unutar vašeg doma. Šetajte psa jednom ili dva puta dnevno i dajte mu mnogo prilika da trči i igra se – najmanje sat vremena vežbanja dnevno.

Nega dlake

Biglovi imaju kratku, vodootpornu dlaku sa umerenom do visokom stopom linjanja. Rutinsko osnovno doterivanje je sve što je obično neophodno da bi biglovi izgledali najbolje što mogu. Srećom, njihov kaput ne skuplja mnogo prljavštine, tako da im neće biti potrebno često kupanje.

Obavezno održavajte njihove diskove ušiju čistim da biste sprečili infekcije uha. Takođe, ne zaboravite da redovno skraćujete nokte psa, kako biste sprečili prekomerni rast, što može uticati na hod. Takođe je dobro da uvedete naviku da psu perete zube bar nekoliko puta nedeljno, da biste održali dobro oralno zdravlje.

Obuka

Kao lovci na mirise, biglovi uživaju u njušenju svega tokom šetnje, što će vežbati um vašeg psa, kao i njegovo telo. Međutim, biće vam potrebna dobra kontrola povodca i obuka, tako da možete kontrolisati psa ako detektuje miris koji želi da prati. 

Bez odgovarajuće obuke poslušnosti, biglovi mogu postati neposlušni i prkosni zbog svoje prirodno jake volje. Poznato je da ih je teško trenirati i komandovati, i morate učiniti obuku zabavnom i zanimljivom, ako želite da vaš pas obrati pažnju na vaše želje.

Uobičajeni zdravstveni problemi biglova

Odgovorni uzgajivači nastoje da održe najviše standarde rase koje su ustanovili kinološki klubovi. Psi uzgojeni po ovim standardima imaju manje šanse da naslede zdravstvena stanja. Međutim, neki nasledni zdravstveni problemi mogu se pojaviti kod bilo koje rase. Generalno, biglovi su obično zdravi psi. Međutim, oni i dalje mogu razviti zdravstvene probleme. 

Slede zdravstveni problemi kojima su biglovi skloniji nego druge rase, kako biste obratili pažnju:

  • Epilepsija: Neurološka bolest koja izaziva napade
  • Hipotireoza: Stanje uzrokovano nedovoljnim tiroidnim hormonima
  • Bolest intervertebralnog diska: Stanje koje se javlja kada se diskovi između pršljenova izboče i pritisnu nerve
  • Progresivna atrofija mrežnjače (PRA): genetska bolest koju karakteriše bilateralna degeneracija mrežnjače

Dijeta i ishrana

Biglovi vole da jedu i poznati su po tome što otkrivaju, pljačkaju i jedu sve što mogu da nađu. Trebalo bi da obezbedite dva obroka dnevno do 3/4 šolje suve hrane za pse po obroku. Količina će varirati u zavisnosti od veličine psa, starosti, nivoa aktivnosti i drugih faktora. Čuvajte hranu za pse i vašu ljudsku hranu dobro obezbeđenom od ovog gladnog psa. Zbog ogromnog apetita moraćete da pratite težinu psa i da preduzmete mere ako primetite da postaje gojazan. Razgovarajte o potrebama vašeg psa sa svojim veterinarom da biste dobili preporuke za pravu hranu, raspored hranjenja i količinu.

Gde kupiti bigla?

Pre nego što usvojite ili kupite bigla, zapamtite da je ovom psu potrebna porodica koja može iskreno i dosledno da mu pruži mnogo vremena i pažnje. Proverite lokalno sklonište ili azil za životinje, jer je sasvim moguće da tu postoji bigl kojem treba dom. Ljudi neretko kupuju rasne pse, da bi nedugo zatim odlučili da im je prevelika obaveza da o njima brinu, nakon čega ih napuštaju, a životinje završavaju na ulici.

Ako se pak odlučite da kupite bigla, cena za štene bigla u domaćim oglasnicima iznosi od 100 do 400 evra, dok mnogi prodavci ističu da je moguć dogovor oko cene.

Ukoliko razmišljate o ovoj rasi, ali još uvek niste doneli odluku, dobra je ideja da upoznate bigla. Posetite odgajivačnicu ili ljude koji imaju ovu rasu, kako biste videli da li vam njene karakteristike odgovaraju.

)