Kako izlečiti buve kod kućnih ljubimaca?

Bez odgovarajuće prevencije i tretmana, buve mogu i napasti će vaše kućne ljubimce i vaš dom. Saznajte kako da rešite buve kod kućnih ljubimaca da bi vaši ljubimci bili zdravi i bezbedni. Još bolje, naučite kako da sprečite buve kod kućnih ljubimaca na prvom mestu.

Životni ciklus buva

Buve mogu lako da napadnu kuće i kućne ljubimce zbog svoje brze stope reprodukcije i pametno evoluiranog životnog ciklusa. Životni ciklus buve ima četiri faze: odrasli insekt, jaje, larva i kukuljica.

Odrasle buve žive na svojim domaćinima i hrane se njihovom krvlju. Imaju ravna tela i jake zadnje noge za skakanje. Buve vrše nuždu svojih krvnih obroka, ostavljajući sitne crne čestice probavljene krvi na domaćinu dok ne otpadnu i ostanu u okruženju. Odrasle buve žive oko četiri do šest nedelja. Ženke počinju da polažu jaja dan ili dva nakon hranjenja i mogu položiti između 20-40 jaja svakog dana.

Jaja se polažu na domaćina i padaju, završavajući u tepisima, presvlakama, podnim daskama, itd. Izlegu se oko dva dana kasnije.

Larve slične crvima izlaze iz tek izleženih jaja i hrane se izmetom buva u okolini. Tokom pet do 15 dana, larve se linjaju tri puta pre nego što zavrte čahure da bi ušle u fazu kukuljice.

Unutar čahure, lutke počinju da se pretvaraju u buve. Odrasla buva može se pojaviti nekoliko dana kasnije. Međutim, oni mogu ostati u stanju mirovanja mnogo meseci dok čekaju domaćina. Učahurena buva oseća kretanje, toplotu i ugljen-dioksid i pojaviće se tek kada se detektuje domaćin. Ovo objašnjava zašto se dešava da ne vidite buve i odjednom vidite tone buva.

Najefikasnije metode kontrole buva

Infestacija buva u vašem domu može biti izluđujuža. Na sreću, postoje načini za borbu protiv buva i u vašem domu i na vašim kućnim ljubimcima. Potrebno je samo malo vremena i truda.

Najvažnija stvar koju treba da uradite je da se pobrinete da svi kućni ljubimci u vašem domu budu lečeni efikasnim tretmanom protiv buva. Vaš veterinar je najbolji izvor ovih informacija. Kontrola buva kod kućnih ljubimaca obično dolazi u oralnim ili lokalnim oblicima. Informišite se o brojnim proizvodima za prevenciju buva na tržištu. Zatim razgovarajte sa svojim veterinarom o najboljim opcijama za vas i vašeg ljubimca.

Kupke protiv buva su privremena rešenja i ne treba ih koristiti umesto odgovarajućih proizvoda za kontrolu buva. Iako će kupka protiv buva ubiti buve na vašem ljubimcu, neće sprečiti buve kod kućnih ljubimaca da se brzo vrate. Pored toga, hemikalije u kupkama protiv buva mogu biti jake za kućne ljubimce.

Da biste zaustavili infestaciju, koristite efikasan tretman za kontrolu buva na svojim ljubimcima najmanje tri meseca zaredom. Za najbolje rezultate, držite svoje ljubimce na proizvodu za kontrolu buva tokom cele godine.

Očistite dom od buva

Kada tretirate vašeg ljubimca efikasnim proizvodom za kontrolu buva, sledeća stvar koju ćete morati da uradite je da temeljno očistite svoj dom. Tri od četiri faze u životnom ciklusu buve provode se van domaćina. Jaja buva, larve i kukuljice nalaze se u vašim tepisima, drvenim podovima, presvlakama i posteljini za kućne ljubimce. Da bi se sprečile infestacije (a posebno ponovne zaraze), važno je tretirati okolinu. Ovo počinje čišćenjem.

Temeljno usisajte tepihe i podove i odmah ispraznite kantu za prašinu ili bacite kesu van svog doma. Koristite dodatke da usisavate sve kutke i rupe u vašem domu, uključujući iza nameštaja, podnih dasaka, tapacirunga i svih teško dostupnih mesta. Za bolje rezultate, pokušajte da pospite bornu kiselinu na podove, tepihe i presvlake. Ostavite da odstoji sat ili više, a zatim dobro usisajte. Borna kiselina uklanja vlagu iz jaja buva, larvi i kukuljica, što olakšava njihovo usisavanje.

Operite u mašini što više predmeta u toploj vodi, koristeći izbeljivač kada je to moguće. Ovo uključuje svu posteljinu i sve druge materijale koji se mogu prati. Ponavljajte usisavanje i pranje svakih nekoliko dana počevši od tretmana kućnih ljubimaca. Kada vidite neke rezultate, možete smanjiti usisavanje i pranje na svake nedelje ili tako nešto.

Buve kod kućnih ljubimaca mogu biti uporan i trajan problem
Buve kod kućnih ljubimaca mogu biti uporan i trajan problem (shutterstock.com)

Ako smatrate da vam je potreban podsticaj za iskorenjivanje buva, možete pokušati da tretirate svoj dom proizvodom dizajniranim da ubije buve. Uverite se da je bezbedan za kućne ljubimce i dokazano delotvoran.

Zapamtite da je domaćin, vaš ljubimac, ono što omogućava buvama da nastave svoj životni ciklus. Lečenje vašeg ljubimca efikasnom prevencijom protiv buva je najvažnija mera.

Neki ljudi odluče da tretiraju i spoljašnjost svojih domova i dvorišta od buva. Kada to radite, ne zaboravite da koristite proizvode koji su bezbedni za kućne ljubimce. Zbog životnog ciklusa buva, spoljašnji tretman treba da se radi jednom nedeljno tokom četiri nedelje, a zatim jednom mesečno radi održavanja. Imajte na umu da vi i vaš ljubimac i dalje možete pokupiti povremenu buvu

Dijatomejska zemlja za ubijanje buva

Dijatomejska zemlja je fini, meki prah napravljen od ostataka dijatomeja, vrste algi. Čestice dijatomejske zemlje imaju mikroskopske nazubljene ivice koje su napravljene od silicijum dioksida. Ove oštre ivice oštećuju egzoskelete mnogih insekata, uključujući buve.

Obavezno kupite dijatomejsku zemlju za upotrebu u vašem domu i oko njega. Kada koristite dijatomejsku zemlju, najbolje je da nosite rukavice i masku za lice jer sitne čestice mogu iritirati i isušiti disajne puteve i sluzokožu. U malim količinama, nije štetna za ljude ili kućne ljubimce, posebno kada se prašina slegne.

Imajte na umu da dijatomejska zemlja nije efikasna ako je mokra. To je čini manje efikasnom u vlažnim sredinama.

Zašto se javljaju buve kod kućnih ljubimaca kada ih redovno štitimo od buva?

Jedini način da se zaista iskoreni problem buva je da se vaš ljubimac tretira sa efikasnim proizvodom za kontrolu buva. Čišćenje i tretman vašeg doma može smanjiti buve i sprečiti velike infestacije, ali samo ovo neće osloboditi vašeg ljubimca buva.

Prevencija od buva kod kućnih ljubimaca dolazi u mnogim oblicima, neki su bolji od drugih. Određeni proizvodi dobro funkcionišu zajedno, dok drugi imaju iste sastojke koji će dovesti do neželjenih nuspojava i ne bi trebalo da se koriste u isto vreme. Neki su dostupni samo na recept, dok drugi dolaze bez recepta.

Pre mnogo godina, šamponi protiv buva, dipovi i sprejevi bili su standardni tretmani za buve. Sada, najefikasniji proizvodi dolaze u obliku pilule, topikalne aplikacije „spot-on“ ili ogrlice. Stariji proizvodi su manje efikasni od novijih opcija lečenja. To je zbog brzog životnog ciklusa buva, što im je omogućilo da vremenom razvijaju imunitet na manje efikasne proizvode.

Umesto da se oslanjate na jeftine proizvode ili nepotrebne kupke protiv buva, izaberite dokazano efikasan proizvod na osnovu preporuke vašeg veterinara. Koristite ga redovno prema preporuci bez greške. Obično je potrebno najmanje tri meseca primenjene efektivne kontrole buva da bi se iskorenio problem buva. Kombinujte ovo sa temeljnim čišćenjem i usisavanjem vašeg doma. Ako je potrebno ili želite, tretirajte svoj dom i dvorište sredstvom za ubijanje buva koje je bezbedno za kućne ljubimce.

Svakodnevno proveravajte svoje ljubimce da li ima buva. Najbolji način za otkrivanje buva je korišćenje češlja za buve. Zubi na ovim malim češljevima su veoma blizu jedan drugom i dizajnirani da putuju kroz dlaku, pokupivši sve na kaputu. Koristite češalj po celom telu vašeg ljubimca, ali obratite posebnu pažnju na donji deo leđa oko repa, jer je ovo uobičajena „zona buva“. 

Svrab, češanje i gubitak dlake

Buve mogu da izazovu intenzivan svrab kod kućnih ljubimaca, što je posebno izraženo kod kućnih ljubimaca sa alergijom na ujede buva. Kućni ljubimci koji imaju buve češu i grizu kožu, što dovodi do dalje iritacije i gubitka dlake. Kućni ljubimci su u opasnosti od razvoja sekundarnih infekcija kože koje zahtevaju medicinsku intervenciju.

Nemojte pretpostavljati da su buve primarni uzrok problema sa kožom vašeg ljubimca. Vaš ljubimac može imati stanje kože koje pogoršavaju buve. Ili, vaš ljubimac može biti bez buva i ima stanje kože koje nije u potpunosti povezano sa buvama. Uvek se obratite svom veterinaru ako primetite dugotrajne probleme sa kožom kod vašeg ljubimca.