Gerbil kao kućni ljubimac – Sve što treba da znate

Gerbili su popularni kućni ljubimci i, poput hrčaka, mali su, jeftini i laki za negu. Gerbili su zapravo glodari koji se ukopavaju, a dolaze iz Afrike i Azije. Iako u divljini postoji nekoliko vrsta gerbila, većina kućnih ljubimaca su mongolski gerbili uzgojeni u zatočeništvu. Iako mnogi ljudi uživaju u gerbilima kao kućnim ljubimcima, oni nažalost nisu idealni za veoma malu decu jer se mogu povrediti ako se stisnu ili ispuste. Takođe su sposobni da grizu ili grebu ako su uplašeni.

Dlaka gerbila je obrubljena sivom, žućkastom i crnom, sa prljavobelom dlakom na stomaku. Međutim, kroz selektivni uzgoj, dostupno je nekoliko lepih varijacija boja uključujući belu, crnu i zlatnu.

Karakteristike rase: 

  • Naziv: Gerbil
  • Latinski naziv: Meriones unguiculatus
  • Veličina: Telo je dugačko oko 10cm; rep dodaje još 10cm
  • Životni vek: 2 do 3 godine u proseku; može živeti do 8 godina

Gerbil Ponašanje i temperament

Za razliku od miša ili hrčka, gerbili se često mogu videti kako sede na zadnjim nogama. Mongolski gerbili nisu noćne životinje, ali su ponekad aktivni noću. Oni prolaze kroz nekoliko normalnih ciklusa spavanja u toku 24 sata. Kao kućni ljubimci, oni su veoma radoznali i istražiće bilo šta, tako da mogu biti prilično zabavni za gledanje.

Gerbili žive u kolonijama u divljini tako da su veoma društvene životinje; ne prolaze dobro kao usamljeni ljubimac. Održavanje istopolnog para je neophodno; drugovi u leglu se obično dobro snalaze zajedno. Međutim, ako imate jednog gerbila, može biti teško uvesti novog jer su prilično teritorijalni. Nikada nemojte spajati dva čudna gerbila bez prolaska kroz proces upoznavanja. Oni će se boriti, često do smrti jednog od gerbila. Moraćete da budete strpljivi jer uvođenje može potrajati nekoliko nedelja.

Gerbili su slatki i nežni kućni ljubimci (shutterstock.com)

Budući da su društvena bića, gerbili mogu postati prilično pitomi uz redovno rukovanje. Oni uglavnom imaju prijatan temperament i skloni su da grizu samo ako se osećaju ugroženo. Ručno pripitomljavanje gerbila je obično prilično lako, a poslastice i pozitivni sistemi nagrađivanja poput operantnog kondicioniranja definitivno pomažu da se proces ubrza. Gerbili imaju duge krznene repove koji imaju mali čuperak krzna na kraju, ali nikada ne bi trebalo da podignete gerbila za rep; to će izazvati trajnu povredu.

Držanje gerbila

Dajte svojim gerbilima nekoliko dana da se priviknu na svoj novi dom pre nego što se pozabavite njima. Kada osetite da su vaši ljubimci spremni, počnite da im nežno prilazite dok su budni. Malo po malo, možete steći njihovo poverenje sledećim koracima:

  • Ponudite im poslastice kroz rešetke njihovog kaveza.
  • Kada redovno prihvataju poslastice, ponudite ih kroz otvorena vrata kaveza.
  • Kada im bude udobno, stavite poslasticu na otvorenu ruku i sačekajte da gerbil sedne na vašu ruku da pojede poslasticu.
  • Stavite poslastice na ruke tako da se gerbil mora popeti da ih uzme.

Kada se vaš gerbil oseća udobno sa vama, možete da držite i nosite svog ljubimca u rukama. Mnogi gerbili takođe uživaju u tome da im se bočne i potiljne strane nežno maze. Izbegavajte dodirivanje repa vašeg gerbila; ako ste zabrinuti da bi mogao da padne, možete brzo, ali nežno da uhvatite zadnji kraj njegovog vrata da biste ga ponovo postavili.

Stanište za gerbila

Za par gerbila, kavez od oko 30 x 60 x 30 cm je minimalna veličina, ali pošto su gerbili aktivni, veći kavez je uvek bolji. Stakleni akvarijumi se mogu koristiti i mnogi vlasnici ih preferiraju u odnosu na žičane kaveze. Akvarijumi dozvoljavaju dubok sloj posteljine tako da gerbili mogu da se ukopaju, ponašanje koje je prirodno za gerbile kućnih ljubimaca. Siguran mrežasti poklopac je neophodan da bi se sprečilo prosipanje i da bi se omogućila dobra ventilacija.

Žičani kavezi se mogu koristiti za gerbile, ali gerbili imaju tendenciju da izbace posteljinu iz kaveza kroz žice kada se ukopaju, što pravi nered. Ako koristite jedan u malom, razmak između šipki ne bi trebalo da bude veći od 1cm, ali takođe imajte na umu da bilo koji žičani kavez može da izazove zaglavljivanje nogu. Kada je kavez premali, gerbili ponekad žvaću žičane kaveze što dovodi do čireva na nosu i povređenih zuba. Plastični kavezi ne bi trebalo da se koriste jer ne podnose navike žvakanja gerbila, niti obezbeđuju adekvatnu ventilaciju.

Gerbilima je takođe potrebna kutija za gnežđenje da bi se osećali sigurno. Oni će se sakriti u svom gnezdu i koristiti ga za spavanje. Čvrsta drvena ili keramička kutija za gnezdo je poželjnija od plastike jer će se svaka plastika brzo uništiti žvakanjem; drvo će se verovatno žvakati, ali ima tendenciju da traje malo duže. Glinene saksije za cveće su još jedan mogući izbor za upotrebu kao gnezda za gerbile.

Postepeno upoznavajte gerbile, jer mogu da budu veoma teritorijalni (shutterstock.com)

Obezbedite mnogo materijala za penjanje i igranje, kao što su debeli komadi drveta, stabilne velike stene, merdevine, rampe i platforme. Igračke koje su bezbedne za žvakanje uvek treba da budu dostupne. Drvene igračke ili jednostavni blokovi drveta, grane, seno, drvene igračke za papagaje i užad i male kartonske kutije su dobar izbor za žvakanje. Kartonske cevi od toalet papira, iako se brzo unište, verovatno će biti omiljena igračka.

Možete razmisliti o tome da nabavite točak za vežbanje, ali nabavite ga sa čvrstom površinom da biste sprečili povrede. Neki vlasnici modifikuju tipičan točak za hrčaka tako što na točak nanose neklizavu traku kako bi obezbedili čvrstu površinu. Ne bi trebalo da postoji mesto u točku za vežbanje gde vaš gerbil može da zaglavi noge, a posebno rep.

Supstrat za gerbila

Prilično debeo sloj posteljine (3 do 10 cm) u kavezu pruža dobru osnovu i omogućava gerbilima da kopaju. Izbegavajte strugotine od kedra ili bora. Opiljke od jasike su dobre za upotrebu, ali većina vlasnika preferira jednu od mnogih vrsta papirne posteljine.

Materijal za gnežđenje koji gerbili mogu da iseckaju i koriste za oblaganje svojih gnezda takođe je dobra ideja. Materijal za gnežđenje koji se prodaje u prodavnicama kućnih ljubimaca nije idealan za gerbile, jer se male noge mogu zaplesti u pramenove. Bolje je koristiti jednostavnu belu maramicu za lice bez mirisa i hemikalija koju možete iseckati na trake za gerbile. U tu svrhu možete koristiti i papirne ubruse i/ili seno.

Hrana i voda

Ishrana za gerbile treba da se sastoji od formulisane hrane za gerbile. To su obično rastresite mešavine semena koje takođe uključuju blokove glodara. Pokušajte da izbegavate mešavine semena suncokreta i rezervišite ih kao poslastice. Potražite upakovanu ishranu koja sadrži 15 do 16% proteina i 4 do 5% masti. Teške keramičke posude za hranu su najbolji izbor jer ih je teže prevrnuti od tanjira ili lagane činije. Na kavez se može okačiti flaša za vodu sa metalnim izlivom. Sveža zaliha čiste, nehlorisane vode treba uvek da bude dostupna.

Uobičajeni zdravstveni problemi

Gerbili su obično prilično zdravi, ali je dobra ideja locirati veterinara za egzotične životinje u blizini samo u slučaju nesreće ili zdravstvenih problema. Neki od najčešćih problema kojih treba biti svestan uključuju:

  • Problemi sa repom: Podizanje gerbila za rep nepopravljivo će oštetiti vašeg ljubimca. Repovi se takođe lome.
  • Povrede: Gerbili su prilično čvrsti i obično mogu da podnesu pad sa relativno male visine. Međutim, ako padnu sa veće visine, mogu slomiti kost. Ako je vaš gerbil ranjen, na primer, u borbi sa drugarom u kavezu ili ima ogrebotinu od komada metala, proverite kod svog veterinara procedure o tome kako da dezinfikujete područje.
  • Toplotni stres i toplotni udar: Gerbili su skloni pregrevanju; ovo može dovesti do letargije, drhtanja, pa čak i smrti. Uverite se da je kavez vašeg ljubimca dobro provetren i brzo reagujte ako mislite da je vašem gerbilu prevruće.
  • Bolest: Kao i drugi glodari, gerbili se mogu prehladiti, razviti dijareju ili imati buve i grinje. Sva ova pitanja se mogu lečiti; ako se ne leče, mogu skratiti život vašeg ljubimca.
  • Šok: Šok može nastati ako se gerbil ispusti ili čak iznenadi; ovo može dovesti do konvulzija. Obično će se gerbili prirodno oporaviti.

Kupovina gerbila

Gerbili su dostupni u prodavnicama kućnih ljubimaca i preko renomiranih odgajivača. Ako tražite određenu boju ili uzorak dlake, sigurno ćete želeti da razgovarate sa odgajivačem; obavezno proverite reputaciju pojedinačnog odgajivača. 

Kada kupujete gerbila, potražite svetle oči i sjajno krzno. Posmatrajte dok ne vidite zdrav apetit i normalnu potrošnju vode kod vašeg izabranog ljubimca i kod drugih životinja u istoj grupi. Uverite se da sve životinje pokazuju visok nivo energije (ako ne spavaju) i birajte samo životinje sa čistim i suvim zadnjim krajevima (bez znakova dijareje).