Feretka kao kućni ljubimac

Feretke potiču iz iste porodice (Mustelidae) kao jazavci, vidre, kune, lasice, crnonogi tvorovi. Daleko poreklo domaće feretke je donekle misterija, iako su veoma blisko povezani sa evropskim feretkama. Često postoje zablude o tome da li su pripitomljene, a kratak odgovor je da jesu – gaje se kao kućni ljubimci preko 300 godina.

Feretke su razigrani kućni ljubimci koje je veoma zabavno gledati. Oni su pametni i veoma radoznali i stoga zahtevaju obuku i mnogo interakcije sa ljudima. 

Karakteristike rase:

  • Naziv: Feretka
  • Latinski naziv: Mustela putorius furo
  • Veličina: 30-40 cm dužina; težine do 1.5 kg
  • Životni vek: 8 do 11 godina 

Feretka – Ponašanje i temperament 

Feretke nisu potpuno noćne životinje, ali imaju tendenciju da spavaju veći deo dana; dok su najaktivnije u zoru i sumrak. Međutim, obično prilagođavaju svoje vreme spavanja i aktivnosti kako bi odgovarali rasporedu svojih vlasnika.​ U idealnom slučaju, feretkee treba držati u paru ili maloj grupi. Istopolni parnjaci u leglu ili kastrirani mužjaci i ženke mogu se srećno držati zajedno.

Ime feretka potiče od latinskog furonem, što znači „lopov“. Vlasnici feretki mogu potvrditi da je ovo zasluženo ime, jer će sa zadovoljstvom ukrasti sve što dohvate u šape, samo da bi to sakrili u svojoj kući. Feretke imaju relativno slab vid, ali oštar njuh i sluh.

Stanište za feretku

Pošto tokom dana dugo spavaju, većina feretki nema problem da provodi vreme u kavezu. Ali preporučuje se da provode najmanje četiri sata van kaveza svakog dana. To znači da ćete morati da zaštitite svoju kuću, a zatim da ponovo prođete kroz nju! Ova stvorenja su pametna i radoznala i mogu da prođu kroz male prostore koje ste možda prevideli. Uverite se da uvek ima igračaka sa kojima se vaša feretka može igrati i koje može da žvaće.

Feretka kao kućni ljubimac
Feretke su mesojedi, stoga im ponudite odgovarajuću ishranu (shutterstock.com)

Držite meku posteljinu na podu ograde vaše feretke. Uverite se da ima čvrstu dvostruko osiguranu bravu na vratima jer su ove životinje često dovoljno pametne da shvate kako da otvore brave i kopče. Temperatura u blizini kaveza treba da bude bez promaje, ali ne u oblasti koja postaje previše topla. Idealna temperatura za feretke je između 16 i 26 stepeni Celzijusa.

Hrana i voda

Feretke su poznate kao mesožderi i moraju da jedu skoro stalno. Pošto ne mogu da apsorbuju hranljive materije iz biljaka, ovim životinjama je potrebna ishrana puna životinjskih proteina i masti. Meso, jaja i hladnovodne ribe su odlična hrana za feretke; izbegavajte hranu koja sadrži mnogo šećera ili vlakana. Žitarice se ne preporučuju feretkama jer ih životinje teško vare.

Brz metabolizam feretke znači da treba da jede svaka tri do četiri sata. Pošto hrana relativno brzo prolazi kroz njihov digestivni sistem, učinite hranu lako dostupnom sve vreme; za razliku od mnogih životinja, retko se prejedaju. Uverite se da uvek imaju pristup svežoj, čistoj, nehlorisanoj vodi.

Uobičajeni zdravstveni problemi

Bolest nadbubrežne žlezde je možda najčešći zdravstveni problem koje feretka razvija. Simptomi bolesti nadbubrežne žlezde uključuju gubitak dlake, zapaljenje genitalija, svrab i agresiju ili razdražljivost. Veruje se da su loša ishrana i nedostatak UVB svetlosti faktori koji doprinose, a neki istraživači veruju da rano sterilisanje feretki (preporučeno za sprečavanje aplastične anemije) takođe može igrati ulogu. Ostale moguće zdravstvene probleme sa feretkama treba da dijagnostikuje vaš veterinar, pa zabeležite sve simptome koji izgledaju nenormalno.

Poremećaji varenja, uključujući opstrukcije: S obzirom da feretke stavljaju u usta mnoge stvari koje tamo ne pripadaju, uključujući i sopstveno krzno, gastrointestinalni problemi su česti. Ako vaša feretka gubi na težini, ne može da zadrži hranu ili ne vrši nuždu normalno, to mogu biti znaci potencijalno po život opasne gastrointestinalne opstrukcije. Odmah potražite medicinsku pomoć.

Problemi sa zubima: Problemi sa zubima mogu da muče feretke. Kao i ljudi, feretke mogu razviti bolne šupljine i karijes. Pranje zuba (ako ste dovoljno hrabri) ili pružanje odgovarajućih igračaka za žvakanje su načini da izbegnete odlazak kod zubara. Ako feretka ima problema sa nekim zubom, jedini lek je da ga uklonite. Ovo treba da uradi samo kvalifikovani veterinar.

Aplastična anemija: kod ove uobičajene bolesti feretki, simptomi obično uključuju letargiju, slabost i blede desni. Ženke koje su bile u teranju duže od nekoliko nedelja bez parenja su u opasnosti da postanu anemične, zbog čega se preporučuje sterilizacija u ranom dobu.

Limfom: Ovaj uobičajeni rak utiče na limfne čvorove životinje. Nažalost, skoro uvek je fatalan i ne postoje preventivni tretmani.

Dilatirana kardiomiopatija: Ovo srčano stanje može dovesti do iznenadne smrti. Veruje se da je odgovoran nedostatak taurina u ishrani. Jednostavno rečeno, ova bolest je slična srčanoj insuficijenciji; životinja može biti slaba, letargična. Ovo je stanje koje mora dijagnostikovati veterinar. Neki lekovi su dostupni (ako se uhvate na vreme), ali ne postoji lek za proširenu kardiomiopatiju kod feretki.

Besnilo: Besnilo je nekada predstavljalo veliku pretnju zdravlju feretki, ali je uglavnom iskorenjeno zahvaljujući efikasnoj vakcini. Ovo fatalno stanje, koje je veoma zarazno za ljude i druge sisare, se ipak još uvek javlja. Simptomi uključuju suzne oči i upalu lica.

Feretka i neprijatan miris

Feretke imaju reputaciju smrdljivih kućnih ljubimaca. Istina je da imaju karakterističan mošusni miris, ali on nije ni uvredljiv ni jak. Ovaj miris dolazi iz žlezda u njihovoj koži i prisutan je bez obzira da li je feretka bez mirisa ili ne. Iako se preporučuje povremeno kupanje, često kupanje neće smanjiti miris i verovatno će ga pogoršati.  Kako se koža osuši, žlezde će proizvoditi više mirisnih ulja u nastojanju da se bore protiv suvoće.