Problemi sa korišćenjem kutije za pesak

Najmanje 10% svih mačaka razvije probleme sa korišćenjem kutije za pesak, a neke od njih i potpuno prestanu da koriste kutiju. Neke mačke koriste kutije samo za mokrenje ili defekaciju, ali ne i za oboje. Drugi pak eliminišu i unutar i van svojih kutija. 

Problemi sa korišćenjem kutije za pesak mogu se razviti iz tri glavna razloga:

  • kao rezultat sukoba između više mačaka u kući
  • jer se mačkama ne dopada kutija, vrsta peska ili mesto gde ste postavili kutiju
  • kao posledica zdravstvenog stanja mačke. 

Jednom kada mačka iz bilo kog razloga počne da izbegava kutiju za pesak, to može postati hroničan problem, jer mačka može početi da vrši nuždu po kući.

Najbolji pristup rešavanju ovih problema u ponašanju mačaka je da ih sprečite pre nego što se dogode tako što ćete kutije za otpatke vaše mačke učiniti što prihvatljivijim za mačke. U nastavku ćemo vam objasniti kako da kutije za pesak prilagodite mačkama. Takođe je važno da obratite pažnju na navike eliminacije vaše mačke kako biste mogli da identifikujete probleme u nastanku. 

Problemi korišćenja kutije za pesak kod mačaka mogu biti raznovrsni i složeni, a tretmani moraju biti prilagođeni specifičnom problemu mačke. Obavezno pročitajte ceo članak koji će vam pomoći da identifikujete problem i da se upoznate sa različitim pristupima njegovog rešavanja, kako biste osigurali uspeh.

Zašto neke mačke vrše nuždu van kutije za otpatke?

Mačke vrše nuždu van kutije iz nekog od sledećih razloga:

Problemi sa samom kutijom za pesak

Ako se mački ne dopada kutija za pesak ili joj ne može lako da joj pristupi, verovatno je neće koristiti. Sledeći uobičajeni problemi mogu dovesti do toga da mačka vrši nuždu van kutije:

  • Niste čistili kutiju dovoljno često ili dovoljno temeljno.
  • Niste obezbedili dovoljno kutija. Obavezno obezbedite jednu kutiju za otpatke za svaku od vaših mačaka, kao i jednu pride.
  • Kutija vaše mačke je premala za nju.
  • Mačka ne može lako doći do svoje kutije u svakom trenutku.
  • Kutija ima krov ili podlogu zbog koje je mački neprijatno.
  • Pesak u kutiji vaše mačke je predubok. Mačke obično više vole 3 do 6cm peska.

Neodgovarajuća površina

Neke mačke preferiraju eliminaciju na određenim površinama ili teksturama kao što su tepih, zemlja za saksije ili posteljina.

Vrsta peska koju koristite

Kao predatori koji love noću, mačke imaju osetljiva čula mirisa i dodira koja im pomažu da se kreću kroz svoje okruženje. Ove osetljivosti takođe mogu uticati na reakciju mačke na pesak. Mačke koje su se navikle na određenu vrstu peska mogu odbijati druge vrste jer im se ne dopada miris ili tekstura.

Mesto gde se kutija nalazi

Poput ljudi i pasa, mačke razvijaju preferencije za mesta gde vole da vrše nuždu i mogu izbegavati lokacije koje im se ne sviđaju. To znači da bi mačke mogle da izbegnu kutiju za pesak ako se nalazi na lokaciji koja im se ne sviđa.

Nemogućnost korišćenja kutije 

Starije mačke ili mačke sa fizičkim ograničenjima mogu imati problema sa korišćenjem određenih vrsta kutija, kao što su kutije sa gornjim ulazom ili kutije sa visokim stranicama.

Negativna asocijacija na kutiju

Postoji mnogo razloga zašto mačka koja je koristila svoju kutiju u prošlosti počinje da vrši nuždu van kutije. Jedan uobičajeni razlog je taj što se nešto desilo što ju je uznemirilo dok je koristila kutiju za pesak. Ako je to slučaj sa vašom mačkom, primetićete da okleva da uđe u kutiju. Ona može ući u kutiju, ali će je vrlo brzo napustiti – ponekad čak i pre nego što je upotrebi.

Jedan uobičajeni uzrok za ovo je bolno eliminisanje. Ako je vaša mačka imala zdravstveno stanje koje joj je izazvalo bol kada je vršila nuždu, možda je naučila da povezuje nelagodnost sa korišćenjem svoje kutije za pesak. Čak i ako se zdravlje vaše mačke vratilo u normalu, ta asocijacija može i dalje dovesti do toga da izbegava svoju kutiju za otpatke.

Stres u domaćinstvu

Stres može izazvati probleme sa kutijom za pesak. Mačke mogu biti pod stresom zbog događaja koje njihovi vlasnici možda ne smatraju traumatičnim. Preseljenje, dodavanje novih životinja ili članova porodice u vaše domaćinstvo – čak i promena vaše dnevne rutine – mogu učiniti da se vaša mačka oseća uznemireno.

Sukob u domaćinstvu sa više mačaka

Ponekad jedna ili više mačaka u domaćinstvu kontrolišu pristup kutijama za pesak i sprečavaju druge mačke da ih koriste. Svaki sukob između mačaka u domaćinstvu može stvoriti dovoljno stresa da izazove probleme sa kutijom za otpatke.

Medicinski problemi koji mogu izazvati vršenje nužde van kutije

Postoje medicinski problemi koji mogu izazvati probleme sa korišćenjem kutije za pesak, a u pitanju su najčešće:

Infekcija urinarnog trakta (UTI)

Ako vaša mačka često ulazi u kutiju i čini se da proizvodi samo male količine urina, možda ima infekciju urinarnog trakta. Posetite veterinara da biste isključili ovaj zdravstveni problem.

Intersticijski cistitis mačaka

Mačji intersticijski cistitis je neurološka bolest koja pogađa mačju bešiku („cistitis“ znači upaljenu bešiku). Mačke sa cistitisom će često pokušavati da uriniraju i mogu izgledati kao da se naprežu, ali sa malim uspehom. Oni mogu da se ližu tamo gde mokre, a mogu imati krv u urinu. 

Mačji intersticijski cistitis može uzrokovati da mačka mokri van kutije, ali to je samo zbog povećane potrebe za mokrenjem i zbog bolova koje mokrenje izaziva. Intersticijski cistitis je veoma ozbiljan i može biti opasan po život mačke. Mora se odmah lečiti kod veterinara.

Kamen u bubregu ili blokada

Ako vaša mačka ima kamenje u bubregu, često može ulaziti u svoju kutiju za pesak. Takođe može da doživi bol i mjauče ili plače kada pokuša da vrši nuždu. Njen stomak može biti osetljiv na dodir.

Drugi problemi u ponašanju koje treba isključiti

Obratite pažnju na sledeća stanja:

Obeležavanje urinom

Obeležavanje urinom je problem koji većina vlasnika kućnih ljubimaca smatra problemom kutije za pesak, jer uključuje vršenje nužde van kutije, ali uzrok i tretman su potpuno drugačiji od drugih problema sa kutijom i stoga se smatra isključenim. 

Mačka koja obeležava urinom će redovno vršiti nuždu u svojoj kutiji, ali će takođe deponovati urin na drugim lokacijama, obično na vertikalnim površinama. Prilikom obeležavanja, ona će se obično povući do vertikalnog objekta kao što je strana stolice, zid ili zvučnik, stajati uspravnog tela i repa ispruženog pravo u vazduh i prskati urin po površini. Često će joj se rep trzati dok prska. Količina urina koju mačka prska kada obeležava urinom obično je manja od količine koju bi ispraznila tokom redovnog mokrenja u svojoj kutiji. 

Šta učiniti ako vaša mačka vrši nuždu van kutije za pesak?

  • Sve mačke vole čiste kutije za pesak, pa ih čistite najmanje jednom dnevno. Jednom nedeljno potpuno operite kutiju sodom bikarbonom ili sapunom bez mirisa. Problem sa mirisnim sredstvima za čišćenje je u tome što bi vaša mačka mogla razviti averziju prema mirisu.
  • Većina mačaka preferira velike kutije u koje mogu lako da uđu. 
  • Većina mačaka voli plitak pesak. Obezbedite 3-5cm peska, ne više od toga.
  • Većina mačaka preferira pesak bez mirisa.
  • Vaša mačka može preferirati vrstu peska koju je koristila kao mače.
  • Većina mačaka ne voli natkrivene kutije za pesak.
  • Mačke vole da im se kutije nalaze na mirnoj, ali ne i „ugaonoj“ lokaciji. Vole da mogu da vide ljude ili druge životinje kako im se približavaju i  da imaju više puteva za bekstvo u slučaju da žele brzo da napuste svoje kutije.

Rešavanje problema sa kutijom za pesak

Prvi korak u rešavanju vršenja nužde van kutije za pesak je da se isključe tragovi urina i medicinski problemi. Neka vašu mačku detaljno pregleda veterinar. Kada vaš veterinar utvrdi da mačka nema zdravstveni problem, pokušajte da sledite ove smernice:

  • Obezbedite dovoljno kutija za pesak. Uverite se da imate po jednu za svaku mačku u vašem domaćinstvu, plus jednu dodatnu. Na primer, ako imate tri mačke, trebaće vam najmanje četiri kutije.
  • Postavite kutije na pristupačna mesta, dalje od područja sa velikim prometom i dalje od područja u kojima bi se mačka mogla osećati zarobljeno. Ako živite u višespratnoj kući, možda ćete morati da obezbedite kutiju za pesak na svakom spratu. Držite kutije dalje od glasnih ili zastrašujućih mesta, na primer pored mašine za pranje i sušenje veša ili pored činija za hranu i vodu vašeg psa, ili u oblastima gde se mnogo pešači.
  • Stavite činije za hranu vaše mačke dalje od kutije za pesak.
  • Uklonite poklopac sa kutije.
  • Dajte mački više vrsta peska dok ne shvatite koja joj je omiljena. Mačke uglavnom preferiraju pesak koji se zgrudva, srednje do fine teksture. Koristite pesak bez mirisa. 
  • Čistite pesak bar jednom dnevno. Jednom nedeljno očistite sve kutije i potpuno zamenite leglo. 
  • Temeljno očistite nezgode sa enzimskim sredstvom za čišćenje koje je dizajnirano da neutrališe mirise kućnih ljubimaca. Ovu vrstu sredstva za čišćenje možete pronaći u većini prodavnica kućnih ljubimaca.
  • Ako se vaša mačka pomokrila na samo nekoliko mesta, postavite kutije za pesak tamo. Ako nije moguće staviti kutiju na mesto gde je vaša mačka mokrila, stavite njenu činiju za hranu, činiju za vodu, krevet ili igračke na to mesto kako biste obeshrabrili dalju eliminaciju.
  • Učinite neprikladna područja za eliminaciju manje privlačnima. Možete učiniti površine manje prijatnim za stajanje postavljanjem naopako okrenutih tepiha, aluminijumske folije ili dvostrane lepljive trake na mesto gde je mačka izvršila nuždu.

Ako mačka ima omiljenu površinu 

Ako vaša mačka više voli da vrši nuždu na određenoj vrsti površine ili na određenoj lokaciji, moraćete da učinite tu površinu ili lokaciju manje privlačnom. 

Ako preferira tamnu oblast, pokušajte da stavite jako svetlo ili, još bolje, svetlo koje se aktivira pokretom. Takođe možete učiniti površine manje prijatnim za stajanje postavljanjem naopako okrenutih tepiha, alu folije ili dvostrane lepljive trake tamo gde je vaša mačka ranije eliminisala. 

U isto vreme, obezbedite vašoj mački dodatne kutije za pesak na prihvatljivim mestima u slučaju da je deo problema lokacija njene uobičajene kutije i obavezno joj dajte više vrsta peska na izbor kako bi vam mogla pokazati koji joj odgovara. Stavite kutije jednu pored druge na neko vreme, svaku sa različitom vrstom peska, i proverite koju je vaša mačka odlučila da koristi.

Temeljno očistite nezgode sa enzimskim sredstvom za čišćenje dizajniranim da neutrališe mirise kućnih ljubimaca. Ovu vrstu sredstva za čišćenje možete pronaći u većini prodavnica kućnih ljubimaca.

Ako je vaša mačka razvila sklonost ili odbojnost prema pesku

Mačke obično preferiraju vrstu i miris peska koju su koristile kao mačići. Neke mačke se prilagođavaju promeni peska bez ikakvih problema, dok se druge mačke mogu osećati neprijatno kada koriste vrstu peska koju nisu koristile kada su bile mlade.

Ako mislite da se vašoj mački možda ne sviđa njen tip peska, tekstura ili miris, pokušajte da joj ponudite različite vrste peska da koristi. Mačke uglavnom preferiraju pesak koji se zgrudva kada se pokvasi, srednje do fine teksture. Takođe obično preferiraju pesak bez mirisa. Da biste pomogli mački da izabere omiljeni pesak, stavite nekoliko kutija jednu pored druge sa različitim vrstama peska u njima. Koristiće onu koja joj se najviše sviđa.

Temeljno očistite nezgode enzimskim sredstvom za čišćenje dizajniranim da neutrališe mirise kućnih ljubimaca. Ovu vrstu sredstva za čišćenje možete pronaći u većini prodavnica kućnih ljubimaca.

Ako vaša mačka ne može da koristi svoju kutiju za otpatke

Mačke sa posebnim potrebama, poput onih koje su starije, artritične ili još uvek veoma mlade, mogu imati problema sa određenim vrstama kutija za pesak. 

Kutije koje imaju previsoke strane ili imaju otvor sa gornje strane mogu otežati vašoj mački da uđe ili izađe iz kutije. Pokušajte da pređete na kutiju sa niskim stranama.

Kao i u svakoj situaciji u kojoj je mačka vršila nuždu van kutije, temeljno očistite nezgode enzimskim sredstvom za čišćenje koje je dizajnirano da neutrališe mirise kućnih ljubimaca. Ovu vrstu sredstva za čišćenje možete pronaći u većini prodavnica kućnih ljubimaca.

Negativne asocijacije na kutiju za pesak

Ako je vaša mačka doživela neku vrstu zastrašujućeg ili uznemirujućeg događaja dok je koristila svoju kutiju za pesak, ona bi mogla da poveže taj događaj sa kutijom i izbegava da joj se približi. 

Stvari koje mogu uznemiriti vašu mačku dok vrši nuždu uključuju da je pas, mačka ili osoba sateraju u ćošak ili da je zarobe, da je čula glasnu buku ili komešanje, ili videla nešto zastrašujuće ili zapanjujuće. 

Ova iskustva — ili bilo koje drugo uznemirujuće iskustvo — mogu učiniti da vaša mačka nerado ulazi u svoju kutiju za pesak. Ako se vaša mačka plaši svoje kutije, možda ćete primetiti kako trči u kutiju, a zatim ponovo odlazi vrlo brzo, ponekad pre nego što završi sa eliminacijom. 

Takođe možete primetiti da vrši nuždu u blizini, ali ne u svojoj kutiji. To znači da je vaša mačka zabrinuta da koristi svoju kutiju, posebno ako je pouzdano koristila u prošlosti.

Kako da pomognete mački da koristi kutiju za pesak?

Ako vaša mačka povezuje svoju kutiju sa neprijatnim stvarima, možete joj pomoći da razvije nove i prijatne asocijacije. Mačke se ne mogu naterati da uživaju u nečemu, a pokušaj da pokažete vašoj mački da je njena kutija za pesak bezbedna tako što ćete je staviti u kutiju će verovatno imati negativan efekat i povećati njenu mržnju prema kutiji. 

Obično nije dobra ideja da pokušate da naučite mačku da koristi kutiju tako što ćete joj ponuditi poslastice kao što biste psu, jer mnoge mačke ne vole pažnju dok vrše nuždu.

Evo nekoliko koraka koje možete pokušati da pomognete mački da stvori nove prijatne asocijacije:

  • Premestite kutiju vaše mačke na novu lokaciju ili dodajte nekoliko kutija na različitim lokacijama u isto vreme. Izaberite mirne lokacije.
  • Napunite kutije peskom, dubine od 2 do 5cm. Koristite finu ili grublju teksturu. Ako ste koristili mirisni pesak, probajte onaj bez mirisa.
  • Pokušajte da se igrate sa mačkom blizu njene kutije. 
  • Ne ostavljajte hranu u blizini kutije za pesak.
  • Ako imate dugodlaku mačku, pokušajte pažljivo i nežno da ošišate dlaku na njenom zadnjem kraju ako primetite da se zaprlja ili slepi tokom eliminacije. Zaprljanje može uzrokovati da se dlaka ulepi kada mačka eliminiše. To može biti bolno za mačku i naterati je da nestrpljivo gleda na svoju kutiju za otpatke.

Lečenje stresa u domaćinstvu

Mačke ponekad prestanu da koriste svoje kutije kada se osećaju pod stresom. Identifikujte i, ako je moguće, uklonite sve izvore stresa ili frustracije u okruženju vaše mačke. 

Na primer, držite njene činije za hranu pune i na istom mestu, održavajte njenu rutinu što je moguće predvidljivijom, sprečite psa da je juri, zatvorite roletne na prozorima i vratima kako je ne bi uznemirile mačke napolju. Ako ne možete da eliminišete izvore stresa, pokušajte da ih smanjite. Uključite upotrebu sprejeva ili difuzora koji isporučuju sintetički feromon za koji se pokazalo da ima određeni efekat u ublažavanju stresa kod mačaka.

Lečenje sukoba sa više mačaka u domaćinstvu

Ponekad se problem nekorišćenja kutije može razviti kao rezultat sukoba između mačaka koje žive zajedno. Ako imate više mačaka i niste sigurni koja mačka prlja, razgovarajte sa svojim veterinarom o davanju fluoresceina, bezopasne boje, jednoj od vaših mačaka. Boja ne prlja tepihe, ali uzrokuje da urin svetli plavo pod ultraljubičastim svetlom oko 24 sata. Ako ne možete da nabavite ili koristite fluorescein, možete privremeno da ograničite svoje mačke, jednu po jednu, da biste utvrdili koja od njih eliminiše van kutija u vašem domu.

Ako postoji sukob između vaših mačaka i jedna od njih izgleda pod stresom, obezbedite dodatne kutije na lokacijama gde uznemirena mačka provodi većinu svog vremena. Takođe obavezno obezbedite adekvatna mesta za odmor za svaku mačku. 

Šta NE RADITI?

Bez obzira na to šta radite da biste rešili probleme eliminacije, evo nekoliko stvari koje treba izbegavati:

  • Ne trljajte mačji nos urinom ili izmetom.
  • Ne grdite mačku i ne nosite je ili ne vucite do kutije za pesak.
  • Ne zatvarajte mačku u malu sobu sa kutijom za pesak, danima ili nedeljama ili duže, a da ne uradite ništa drugo da rešite njene probleme sa eliminacijom.
  • Nemojte čistiti nesreće sredstvom za čišćenje na bazi amonijaka. Urin sadrži amonijak, pa bi čišćenje amonijakom moglo privući vašu mačku na isto mesto da ponovo urinira. Umesto toga, koristite proizvod posebno za čišćenje nesreća kućnih ljubimaca.

)