Kako zaštititi mačke od toplotnog udara?

Visoke temperature su neprijatne i za životinje, I mogu ugroziti njihov život. Zbog toga tokom letnjih meseci ljudi treba dodatnu pažnju da posvete brizi za kućne ljubimce.

S obzirom da mnogi građani već znaju kako ovaj period olakšati psima, Sklonište za nezbrinute životinje sada je dalo savete vezane za brigu za mačke.

Poručuju da mačke treba da budu u hladu i imaju stalan pristup svežoj vodi. Tokom izrazito toplih dana svaki zatvoreni prostor se naglo zagreva, pa tako i stan. Ako mačka nema izlaz iz tako zagrejanog stana, u njemu može doživeti toplotni udar. Zato je važno zamračiti stan, spustiti roletne i ostaviti otvorene, ali mrežom zaštićene prozore tokom hladnijih delova dana ili noći.

Dodaju da mačke koje nemaju dlaku ili imaju jako svetlu dlaku i kožu mogu izgoreti na suncu pa se ne smeju direktno izlagati sunčevim zracima.

Mačke koje imaju dlaku treba redovno četkati kako bi se odstranio njen višak koji dodatno zagreva mačku.

Mačkama u činije treba sipati svežu vodu. Budući da je reč o izbirljivim životinjicama, treba pronaći način kako ih podsticati da piju što više vode. Kažu da je najbolje otkriti koja je činija mački najdraža. Mačke vole da imaju hranu i vodu daleko od posuda sa peskom, ali i posude sa vodom odvojene od onih sa hranom, pa i to može da bude razlog što manje piju vodu.

Posuda za vodu, poručuju, mački mora biti tolika da joj brkovi ne diraju njene ivice. Ako mačka izlazi napolje, posude sa vodom treba da budu i u kući i izvan nje. Neke mačke vole kišnicu pa se ona može prikupljati napolju u posudi.

Ako mačka voli blago rashlađivanje hladnim oblogama, to može postati deo njenih letnjih rituala. Mačku nikako ne treba polivati vodom. Većina mačaka ne voli vodu i to im uzrokuje stres. Ako je mačka slaba ili zadihana, mjauče, povraća ili ima proliv, hitno je treba odvesti veterinaru. Sve to mogu biti znaci toplotnog udara ili sunčanice.