Pet prednosti odrastanja dece sa psom
Svako ko je kao dete imao kućnog ljubimca zna koliko je jaka ljubav prema životinji i razume prednosti odrastanja sa psom ili mačkom.
Psi su dobrodušni, prijateljski raspoloženi, trpeljivi i umiljati i imaju još mnogo osobina koje prijaju odraslim članovima porodice i deci. Psi treba da budu ravnopravni članovi porodice jer dele naša iskustva i nude bezuslovnu ljubav i naklonost što je veoma značajno za dete koje raste i razvija osećaj sopstvene vrednosti.
Bilo da dete druguje sa kućnim ljubimem u avanturi koju priređuje u dvorištu ili ga nežno mazi i hrani poslasticama, odrastanje sa psom utiče na fizički i psihički razvoj deteta i životinje.
Postoje mnogobrojne prednosti odrastanja deteta sa psom, pa čak i u situaciji kad oni nisu u zajedničkom domu – kad pas živi na ulici, bez vlasnika.Dete se iskreno vezuje za životinju koja živi sama, pomaže joj tako što joj donosi hranu i vodu, pružajući zaštitu i pokazujući odgovornost.
Prednosti odrastanja deteta i psa su višestruke, pogotovo ako u dom dovedete psa koji je pripadnik rase poznate po dobrodušnosti i ljubavi prema deci.
1. Stalno druženje
Detinjstvo se ne odvija uvek glatko i lako. Uobičajeni izazovi kao što su koškanje ili tuče sa drugarima, polazak u školu, premEštaj u novu školu, distanca u odeljenju… za dete su veoma krupna dešavanja, posebno dok razvija emocije. Posedovanje kućnog ljubimca za interakciju u ovim situacijama može biti od velike pomoći. Stalno druženje sa ljubimcem kroz uspone i padove u detinjstvu i adolescenciji može biti izvor velike utehe za malog čoveka.
Kad god se deca osjećaju tužno, ljuti su ili uplašeni, uvek se mogu obratiti svom ljubimcu, a pokazalo se da maženje pasa ublažava stres i pomaže ljudima da se opuste. Osim toga, ako je pas socijalizovan i voli aktivnosti, može biti odličan drug u igri tipa hvatanja ili skrivanja, ili neki izmišljeni scenario vašeg deteta.
2. Aktivniji život
Briga o psu podstiče dete na aktivniji način života. Vežbanjem dete ojačava kosti i mišiće, poboljšava zdravlje kardiovaskularnog sistema i dobija druge zdravstvene koristi. Istraživanja pokazuju da deca sa psima vežbaju jedanaest minuta dnevno više od svojih vršnjaka koji nemaju pse. To možda ne zvuči mnogo, ali kad se sabere na nedeljnom ili mesečnom nivou, pokazuje drastičnu razliku.
Psi zahtevaju svakodnevne šetnje ili trčanje i dosta vremena za igru i motivišu sve vlasnike da konstantno izlaze u prirodu. Ovo je naročito važno za djecu koja su apatična u vezi sa vježbanjem, bore se sa viškom kilograma ili bi mogla imati koristi od toga da provedu više vremena na otvorenom.
3. Odgovornost i učenje
Odrastanje sa psom je prilika za decu, posebno stariju, da se nauče odgovornosti. Obezbeđivanje hrane i vode ljubimcu, kao i redovne šetnje daju deci prvi uvid u odgovornost i obavezu. Važno je da roditelji redovno proveravaju odnos deteta prema psu da bi bili sigurni da se potrebe ljubimca zadovoljene. Deca se na ovaj način uče i empatiji i saosećanju i razvijaju viši nivo samopoštovanja izvršavajući svoje obaveze.
4. Bolje zdravlje
Studije pokazuju da se bebe koje su odgajane u bliskom kontaktu sa kućnim ljubimcem ređe razbole u prvoj godini života, što znači potencijalno manje poseta lekarskoj ordinaciji. Neka istraživanja kažu da izlaganje peruti kućnih ljubimaca i mikrobima koje oni unose u dom ojačava imuni sistem beba u razvoju, a deca koja odrastaju sa psima imaju smanjen rizik od alergija.
5. Više sreće
Jedna od najvećih prednosti posedovanja psa u ranom detinjstvu je to što usrećuje dete. Dokazano je da interakcija sa životinjama, posebno psima, utiče na hormone povezane sa blagostanjem i srećom (dopamin, oksitocin i kortizol). Igranje i interakcija sa psima predstavljaju lepu zabavu i uvek mogu da ulepšaju dan detetu.
Odrastanje uz psa obogaćuje živote dece na mnogo načina, pa ako je porodica spremna da nabavi kućnog ljubimca, dolazak psa u dom može da bude jedan od najvećih i najlepših poklona za mališane.