LOVAČKI PSI KAO KUĆNI LJUBIMCI

Lovački psi obuhvataju više od 60 potpuno različitih rasa, od labrador retrivera do bigla a zajednička im je velika društvenost, odanost vlasniku i energičnost. Takođe, lovačkim psima je neophodno obezbediti mnogo igre kao i fizičkih aktivnosti kako bi se zadovoljile njihove potrebe.

Lovački psi važe za najstarije pse. Pre više od 20.000 godina ljudi su počeli da se postepeno približavaju vukovima i koriste ih u lovu. Upravo od tih mirnijih primeraka vukova iz čopora su prema brojnim izvorima nastali prvi lovački psi.

U ravničarskim predelima su psi bili odabirani za brzinu i izdržljivost, a u šumskim pošumljenijim predelima uglavnom za njuh i sluh što je doprinelo ranoj diferencijaciji lovačkih pasa. Naredne dve velike grupe pasa, psi čuvari kao i ovčarski psi nastaju tek nakon što su lovački već podeljeni.

Lovačke pse je u današnje vreme moguće pronaći u tri od sedam grupa pasa. Ne postoje samo u ovčarskoj, toy, terijerskoj i ne-sportskoj grupi, mada i terijeri i ovčari imaju brojne karakteristike lovačkih pasa.

U sportskoj grupi su grupisani psi koji lociraju ili donose pogođeni plen. U ovoj grupi najpoznatiji predstavnici su retriveri, seteri, španijeli i pointeri.

U goničko – tragačkoj grupi su rase koje traže plen ili aktivno gone plen. U ovu grupu spadaju rase poput bigla, bloodhounda, vipeta, ridžbeka, baseta kao i veliki broj goniča sa svih meridijana.

U radnoj grupi, koja obuhvata rase pasa koje se mogu obučiti da vrše neku korisnu aktivnost ili dužnost, takođe možemo pronaći nekoliko rasa koje su izvorno lovačke poput rase pinčer i argentino.

Sve do pre par stotina godina lovački psi su se zapravo koristili samo za svrhu lova, a od vremena kada je lov stavljen pod određene zakonske okvire i lovački psi su polako počeli da se drže kao kućni ljubimci. Međutim, njihovi lovački instinkti su i dalje jaki što ne mora predstavljati problem jer je upravo taj instinkt ono što ih čini dobrim ljubimcima za pojedine ljude.

Odlike lovačkih pasa

Ono što izdvaja lovačke pse od ostalih jeste njihova odlična sposobnost tumačenja signala, emocija i želja čoveka. Čak i vrlo inteligentne životinje, poput šimpanzi, ne prate toliko pomno šta čovek radi. Ova karakteristika može imati i negativnu stranu koja se ogleda u tome da je pas manje sposoban da samostalno donosi odluke ukoliko nema naznaku od čoveka o tome koje je poželjno ponašanje u novoj situaciji.

Ova usredsređenost psa na želje čoveka je najizraženija kod ovčarskih i lovačkih pasa. Lovački psi se vrlo lako dresiraju, ali mogu postati nepodnošljivi bez adekvatne dresure. Ovo se može ogledati u pravljenju štete po stanu ili u tome što mogu da odlutaju.

Pored usredsređenosti na vlasnika i njegove želje, ono što je vrlo bitna odlika lovačkih pasa je i njihova društvenost, što se odnosi na slaganje i sa ljudima i slaganje sa drugim psima. Brojni lovački psi, poput goniča recimo, love u grupama i odlično funkcionišu sa drugim psima. Lovački psi mogu biti odličan izbor za porodice sa decom, pogotovo ukoliko su od „malih šapa“ sa porodicom. Jedan od razloga je to što lovački psi imaju veliku ljubav prema igri, ali naravno treba povesti računa kada se deca igraju sa psom u stanu kako dete ili neki predmet ne bi vrlo lako bio oboren.

Za sreću i zdravlje lovačkih pasa je vrlo bitno da provode više sati tokom dana napolju u fizičkim aktivnostima. Lovački psi su najsrećniji ako mogu trčati na većoj zelenoj površini, mnogi od njih su odlično društvo za ljude koji vole džogiranje ili duže šetnje kao i vožnju bicikla. Takođe, mnogi lovački psi, primera radi retriveri, vole vodu i odlični su plivači pa je poželjno uključiti i plivanje kao jednu od njihovih fizičkih aktivnosti tokom toplih meseci u godini. Pritom u fizičke aktivnosti možete uključiti i razna bacanja loptice, frizbija, sakrivanja predmeta sa određenim mirisom. Traženje predmeta koristeći čulo njuha će posebno prijati biglovima, labradorima ili pasetima koji posebno vole ovakve igre.

Mali lovački psi i veliki lovački psi imaju razlike u mentalitetu. Manje rase su živahnije i energičnije, pa ako nemate dovoljno slobodnog vremena da im posvetite vreme može se dogoditi da vam zajednički život bude teži nego sa velikim psima koji su prirodno staloženiji. Lovački psi mogu više lajati i zavijati u odnosu na druge pse, jer je kod njih takvo ponašanje ohrabrivano iz generacije u generaciju jer su na taj način komunicirali sa drugim psima sa kojima love.

Ono što je vrlo interesantno jeste to da se lovački psi uglavnom dobro slažu sa mačkama. Imaju sposobnost da odlično razlikuju životinje i dobro tolerišu sve domaće životinje bilo da su u pitanju, krava, konj ili mačka. Međutim, ukoliko rešite da ih povedete kod nekoga u selo može nastati problem sa kokoškama, guskama i patkama, iako većina lovačkih pasa instinktivno pravi razliku između domaćih i divljih životinja ovo bi moglo da vas dovede u nezgodnu situaciju.

Izvor: petspot.rs