Zlatni retriever

Zlatni retriver jedna je od najpopularnijih rasa pasa u Sjedinjenim Državama. Prijateljski, tolerantan stav pasmine čini ih odličnim porodičnim ljubimcima, a njihova inteligencija čini ih izuzetno sposobnim radnim psima.

Zlatni retriveri briljiraju u pronalaženju divljači za lovce, praćenju, njuškanju krijumčarene robe za sprovođenje zakona, te kao terapijski i službeni psi. Oni su takođe prirodni sportisti i dobro se snalaze u pasjim sportovima, poput agilnosti i takmičarske poslušnosti.

Zlatni retriveri su uopšteno zdravi psi s dugim životnim vekom, ali zbog svoje aktivne prirode mogu biti skloni zajedničkim problemima poput displazije kukova i lakta. 

Ovi psi se prilično lako dresiraju i sjajan su saputnik u gotovo svakom domu ili porodici. Odlični su sa decom i veoma zaštitnički nastrojeni prema ljudima. Ako želite lojalnog i pametnog saputnika punog ljubavi, razmislite o tome da usvojite štene zlatnog retrivera.

Porodica zlatnih retrivera (freepik.com)

U nastavku saznajte sve o rasi zlatni retriver!

Karakteristike rase:

  • Grupa pasmine: Sportski psi
  • Visina: Od 53 do 60 cm u ramenu
  • Težina: Od 25 do 35 kilograma
  • Životni vek: 10 do 12 godina

Više o ovoj rasi

Ne čudi što je zlatni retriver jedan od deset najpopularnijih pasa u SAD-u. Sa zlatnim retriverom je sve u redu: on je izuzetno inteligentan, društven, lep i odan.

Takođe je živahan. Zlatni retriver sporo sazreva i zadržava blesavu, razigranu ličnost šteneta do treće ili četvrte godine, što može biti i divno i dosadno. Mnogi zadržavaju svoje šteneće osobine do starosti.

Prvobitno uzgajan za fizički zahtevan posao hvatanja patki i drugih ptica za lovce, zlatnom retriveru su potrebne svakodnevne vežbe: šetnja ili trčanje, slobodno vreme u dvorištu, trčanje na plaži ili jezeru (ovaj pas voli vodu) ili igra hvatanja. I poput drugih inteligentnih pasmina koje su uzgajane da rade, moraju imati posao koji moraju obaviti, poput preuzimanja novina, buđenja članova porodice ili takmičenja u sportovima pasa. 

Osim što svom zlatnom retriveru pružate fizičke i mentalne vežbe, trebalo bi da budete spremni i da ga uključite u svoje porodične aktivnosti. Zlatni retriver je porodični pas i mora biti sa svojim „čoporom“. Ne razmišljajte o usvajanju zlatnog retrivera, osim ako niste voljni da ga imate u kući svaki dan i da vas prati kud god pođete.

Postoji još jedan potencijalni nedostatak pasmine: On definitivno nije čuvar. Možda bi lajao kad stranci dođu, ali ne računajte na to. Najverovatnije će mahati repom i iskrsnuće onaj karakteristični zlatni osmeh.

Ukratko o zlatnim retriverima

  • Zlatni retriveri se obilno linjaju, naročito u proleće i jesen. Svakodnevno češljanje izbaciće deo opale dlake iz kaputa, sprečavajući da se rasipa po odeći i po vašoj kući. Ali ako živite sa ovim psom moraćete da se naviknete na pseću dlaku.
  • Zlatni retriveri su porodični psi; moraju da žive u zatvorenom sa svojim ljudskim „čoporom“ i ne bi trebalo da provode sate sami u dvorištu.
  • Zlatni retriveri su aktivni psi kojima je potrebno 40-60 minuta naporne vežbe dnevno. Uspevaju u obuci poslušnosti, satovima agilnosti i drugim psećim aktivnostima, što je odličan način da psu pružite fizičku i mentalnu vežbu.
  • Iako su nežni i pouzdani s djecom, zlatni retriveri su bučni, veliki psi koji mogu slučajno srušiti malo dete.
  • Zlatni retriveri vole da jedu i brzo će dobiti višak kilograma ako se previše hrane. Ograničite poslastice, izmerite dnevnu količinu hrane vašeg psa i hranite ga redovnim obrocima, umesto da hranu ostavljate van.

Budući da je zlatni retriver toliko popularan, postoji mnogo ljudi koji uzgajaju zlatne retrivere kojima je više stalo do zarade novca od potražnje za štencima nego do uzgoja srećnih, zdravih pasa. Da biste dobili zdravog psa, nikada ne kupujte štene od neodgovornog uzgajivača ili prodavnice kućnih ljubimaca. Potražite uglednog uzgajivača koji testira svoje uzgojne pse kako bi se uverio da nemaju genetske bolesti koje bi mogli preneti na štenad i da imaju zdrav temperament.

Istorija rase

Dugo godina postojala je legenda da su zlatni retriveri potekli od ruskih ovčara kupljenih u cirkusu. Zapravo, pasmina je razvijena u Škotskoj, na planinskom imanju Sir Dudley Majoribanks, kasnije poznatom kao Lord Tweedmouth.

Tweedmouth je, poput mnogih plemića svog vremena, uzgajao životinje svih vrsta, pokušavajući da usavrši različite pasmine. Tweedmouth-ovi zapisi o uzgoju od 1835. do 1890. pokazuju šta je ciljao sa zlatnim retriverima: Talentovani retriver – Tweedmouth bio je vatreni lovac na ptice.Takođe je želeo da pas bude lojalan i pitom u kući.

Tweedmouth je Nousa odveo kući u Škotsku, a 1868. i 1871. odgajao ga je do Belle, vodenog španijela od Tvida. Vodeni španijeli od Tvida (sada izumrli) bili su poznati po tome što su bili željni retriveri u lovačkom polju, a izuzetno mirni i odani u kući – karakteristike koje ćete pronaći kod današnjih zlatnih retrivera.

Potomci Nousand Belle uzgajani su sa valovitim i ravnim retriverima, drugim vodenim španijelom od Tvida i crvenim seterom. Tweedmouth je uglavnom zadržao žutu štenad da nastavi svoj uzgojni program, a druge je poklonio prijateljima i rođacima.

Nije iznenađujuće što je Tweedmouth pasmina prvo privukla pažnju zbog svojih veština u lovnom polju. Jedan od najpoznatijih bio je Don od Gervina, potomak jednog od Tweedmouth pasa, koji je pobedio na suđenju u Međunarodnoj ligi Gundog 1904. godine.

Zlatni retriver je širom sveta jedna od najpopularnijih rasa pasa (freepik.com)

Kinološki klub u Engleskoj zvanično je priznao zlatnog retrivera kao posebnu rasu 1911. Tada su klasifikovani kao „retriver – žuti ili zlatni“. Godine 1920. ime pasmine je zvanično promenjeno u zlatni retriver.

Američki kinološki klub priznao je rasu 1932. Danas je zlatni retriver druga najpopularnija rasa u SAD.

Veličina

Mužjaci su visoki 58 do 60 cm i teški 30 do 35 kilograma. Ženke su uglavnom visoke od 53 do 57 cm i teške 25 do 30 kilograma. Zlatni retriveri obično dostižu svoju punu visinu do jedne godine, a zrelu težinu do dve godine.

Ličnost

Slatka, mirna priroda zaštitni je znak rase. Zlatni retriver je uzgajan za rad sa ljudima i željan je da udovolji svom vlasniku. Iako je pun energije i dobro raspoložen, kao i svi psi mora biti dobro odgojen i dobro obučen kako bi najbolje iskoristio svoje nasleđe.

Kao i svakom psu, zlatnom retriveru je potrebna rana socijalizacija – izlaganje mnogim različitim ljudima, znamenitostima, zvucima i iskustvima – dok su mladi. Socijalizacija pomaže da vaše zlatno štene izraste u dobro vaspitanog psa.

Zdravlje

Zlatni retriveri su generalno zdravi, ali kao i sve rase, skloni su određenim zdravstvenim stanjima. Neće svi zlatni retriveri dobiti bilo koju ili sve ove bolesti, ali važno je da ih budete svesni ako razmišljate o ovoj rasi.

Najozbiljnija od mogućih bolesti je rak. Zlatni retriveri imaju dvostruko veću verovatnoću da dobiju rak od drugih rasa. 

Ako kupujete štene, pronađite dobrog odgajivača koji će vam pokazati zdravstvene ispravnosti za oba roditelja vašeg šteneta. Zdravstvene potvrde dokazuju da je pas testiran na određeno stanje i očišćen od njega.

  • Displazija kuka: displazija kukova je nasledno stanje u kojem se butna kost ne uklapa čvrsto u zglob kuka. Neki psi pokazuju bol i hromost na jednoj ili obe zadnje noge, ali možda nećete primetiti nikakve znakove nelagodnosti kod psa sa displazijom kuka. Kako pas stari, može se razviti artritis. Pse sa displazijom kuka ne treba uzgajati. Ako kupujete štene, zatražite od uzgajivača dokaz da su roditelji testirani na displaziju kuka i da nemaju problema.
  • Displazija lakta: Ovo je nasledno stanje uobičajeno za pse velikih rasa. Smatra se da je uzrokovana različitim stopama rasta tri kosti koje sačinjavaju lakat psa, uzrokujući opuštenost zglobova. To može dovesti do bolne hromosti. Vaš veterinar može preporučiti operaciju za rešavanje problema ili lekove za kontrolu bola.
  • Katarakta: Kao i kod ljudi, kataraktu pasa karakterišu zamućene mrlje na sočivu oka koje vremenom mogu rasti. Mogu se razviti u bilo kom dobu i često ne oštećuju vid, iako neki slučajevi uzrokuju ozbiljan gubitak vida. Katarakta se obično može ukloniti hirurški sa dobrim rezultatima.
  • Progresivna retinalna atrofija (PRA): PRA je porodica očnih bolesti koja uključuje postepeno propadanje mrežnjače. U ranoj fazi bolesti psi postaju slepi za noć. Kako bolest napreduje, gube i dnevni vid. Mnogi psi se vrlo dobro prilagođavaju ograničenom ili potpunom gubitku vida, sve dok im okruženje ostane isto.
  • Subvalvularna aortna stenoza: Ovaj srčani problem uzrokovan je uskom vezom između leve komore (izlaz) i aorte. Može izazvati nesvesticu, pa čak i iznenadnu smrt. Vaš veterinar to može otkriti i propisati odgovarajući tretman.
  • Osteohondroza (OCD): Ovo ortopedsko stanje, uzrokovano nepravilnim rastom hrskavice u zglobovima, obično se javlja u laktovima, ali je viđeno i u ramenima. To izaziva bolno ukrućenje zgloba, do te mere da pas nije u stanju da savije lakat. Može se otkriti kod pasa već u dobi od četiri do devet meseci. Prekomerno hranjenje za štence ili hrana bogata proteinima može doprineti njenom razvoju.
  • Alergije: Zlatni retriveri mogu biti alergični na različite supstance, od hrane do polena. Ako vaš pasi liže šape ili mnogo trlja lice, neka ga pregleda vaš veterinar.
  • Von Villebrand-ova bolest: Ovo je nasledni poremećaj krvi koji ometa sposobnost krvi da se zgrušava. Glavni simptom je prekomerno krvarenje nakon povrede ili operacije. Drugi simptomi uključuju krvarenje iz nosa, krvarenje desni ili krvarenje u želucu ili crevima. Ne postoji lek, a transfuzija krvi iz krvi normalnih pasa trenutno je jedini način lečenja. U toku su istraživanja za nove tretmane, uključujući lekove. Većina pasa sa von Villebrandovom bolešću može voditi normalan život. Veterinar može testirati vašeg psa na stanje. Pse sa ovim stanjem ne treba uzgajati.
  • Dilatacija želuca-Volvulus: Obično se naziva nadutost, ovo je stanje opasno po život koje pogađa velike pse sa dubokim grudima poput zlatnih retrivera, posebno ako se hrane jednim velikim obrokom dnevno, brzo jedu ili piju velike količine vode ili intenzivno vežbajte nakon jela. Nadutost se javlja kada se stomak naduva gasom ili vazduhom, a zatim se uvrne. Pas ne može podrignuti ili povraćati kako bi se oslobodio viška vazduha u želucu, a dotok krvi u srce je otežan. Krvni pritisak pada i pas pada u šok. Bez hitne medicinske pomoći pas može uginuti.

Sumnjajte na nadutost ako vaš pas ima naduven stomak, preterano slini i povraća bez povraćanja. Takođe može biti nemiran, depresivan, letargičan i slab sa ubrzanim otkucajima srca. Ako primetite ove simptome, odvedite psa što je pre moguće veterinaru.

  • Epilepsija: Epilepsija je poremećaj mozga koji uzrokuje periodične napade i konvulzije. Vaš veterinar će morati da zna koliko su jaki napadi i koliko često se javljaju da bi odredio koje lekove treba da prepiše, ako ih ima.
  • Hipotiroidizam: Ovo je poremećaj štitne žlezde za koji se smatra da uzrokuje stanja kao što su epilepsija, gubitak dlake, gojaznost, letargija, tamne mrlje na koži i druga stanja kože. Leči se lekovima i dijetom.
  • Hemangiosarkom: Ovo je veoma opasan oblik raka koji potiče od sluznice krvnih sudova i slezine. Najčešće se javlja kod pasa srednjih godina i starijih.
  • Osteosarkom: Osteosarkom je maligni rak kostiju koji je uobičajen kod velikih i džinovskih rasa.

Nega

Zlatni retriveri su napravljeni za akciju i ljubav na otvorenom. Ako volite planinarenje ili trčanje, vaš zlatni retriver će vam se rado pridružiti. A ako vam se dopada da bacate loptu u dvorištu, bili bi vam više nego sretni da vam se pridruže; verni svom imenu, retriveri vole da ih pronađu.

Umorite ih sa 20-30 minuta intenzivnog vežbanja dva puta dnevno i učinićete da vaš pas bude spokojan kada se vrati unutra. Zapuštanje aktivnosti, međutim, moglo bi dovesti do problema u ponašanju.

Kao i druge pasmine retrivera, i zlatni su prirodno „oralni“ i najsrećniji su kada imaju nešto za nositi u ustima: loptu, mekanu igračku, novine ili, najbolje od svega, smrdljivu čarapu.

Morate biti posebno pažljivi ako odgajate štene. Ovi psi rastu vrlo brzo u dobi od četiri do sedam meseci, pa su podložni poremećajima kostiju. Ne dozvolite svom štenetu da trči i igra se na vrlo tvrdim površinama, poput pločnika, sve dok ne napuni najmanje dve godine i dok mu zglobovi nisu potpuno formirani. Normalna igra na travi je u redu, kao i časovi agilnosti štenaca.

Ishrana

Preporučena dnevna količina: 2 do 3 šolje visokokvalitetne suve hrane dnevno, podeljene u dva obroka.

NAPOMENA: Koliko vaš odrasli pas jede zavisi od njegove veličine, starosti, građe, metabolizma i nivoa aktivnosti. Psi su pojedinci, baš kao i ljudi, i nije im potrebna ista količina hrane. Gotovo se podrazumeva da će visoko aktivnom psu trebati više hrane nego psu koji stalno leži na kauču. Kvalitet hrane za pse koju kupujete takođe pravi razliku – što je bolja hrana za pse, to će dalje ići ka ishrani vašeg psa i manje ćete je morati istresati u činiju vašeg psa.

Održavajte svog zlatnog retrivera u dobroj formi mereći njegovu hranu i hranite ga dva puta dnevno, umesto da hranu ostavljate van. Ako niste sigurni da li ima višak kilograma, napravite praktični test.

Prvo ga pogledaj odozgo. Trebalo bi da vidite struk. Zatim stavite ruke na njegova leđa, palčevima uz kičmu, s prstima raširenim prema dolje. Trebalo bi da osetite, ali da mu ne vidite rebra, a da ne morate snažno pritiskati. Ako ne možete, potrebno mu je manje hrane i više vežbe.

Morate biti posebno pažljivi ako odgajate štene. Ovi psi rastu vrlo brzo u dobi od četiri do sedam meseci, pa su podložni poremećajima kostiju. Dobro se snalaze na visokokvalitetnoj, niskokaloričnoj dijeti koja ih sprečava da rastu prebrzo.

Boje i održavanje dlake

Zlatni retriveri imaju gustu, vodootpornu spoljašnju dlaku sa debelom poddlakom. Neki kaputi su talasasti, neki ravni. Krzneno perje na stražnjoj strani prednjih nogu i donjem delu, s težim perjem na grudima, stražnjoj strani bedara i repu.

Zlatni retriveri dolaze u svim nijansama zlata, od svetlog do tamnog zlata. Neki uzgajivači su počeli da prodaju „retko belo zlato“, ali Američko kinološko društvo ne priznaje belo kao boju dlake za rasu.

Zlatni retriveri se umereno linjaju zimi i leti, a jako u proleće i jesen. Ako živite sa zlatnim retriverom, moraćete da se prilagodite određenoj količini pseće dlake u vašoj kući i na odeći.

Gusti kaput ovog psa znači mnogo nege. Da biste sprečili zapetljavanje, preporučuje se svakodnevno četkanje, a minimum jednom nedeljno. Vašem zlatnom retriveru će takođe trebati kupanje najmanje jednom mesečno, često i češće, kako bi izgledao i mirisao čisto.

Perite zube zlatnom retriveru najmanje dva ili tri puta nedeljno kako biste uklonili nakupljeni kamenac i bakterije koje vrebaju u njemu. Svakodnevno četkanje je još bolje ako želite da sprečite bolesti desni i loš zadah.

Obrežite nokte jednom ili dva puta mesečno ako ih vaš pas ne skrati prirodno. Ako ih čujete kako lupkaju po podu, predugi su. Kratki, uredno podšišani nokti održavaju stopala u dobrom stanju. Pseći nokti na nogama imaju krvne sudove, a ako ih presečete predaleko, možete izazvati krvarenje – i vaš pas možda neće sarađivati sledeći put kada vidi makaze za nokte. Dakle, ako nemate iskustva sa skraćivanjem psećih noktiju, pitajte veterinara ili frizera za uputstva.

Preklopljene uši stvaraju toplo, tamno okruženje za razvoj bakterija ili gljivica, a pasmine koje ih imaju – poput zlatnih retrivera – sklone su infekcijama uha. Njegove uši treba nedeljno proveravati na crvenilo ili loš miris, što može ukazivati na infekciju. Proverite ih i svaki put kad se smoči. Kada proverite uši vašeg psa, obrišite ih vatom navlaženom nežnim, pH uravnoteženim sredstvom za čišćenje ušiju kako biste sprečili infekcije. Ne ubacujte ništa u ušni kanal; samo očistite spoljno uvo.

Počnite navikavati zlatnog retrivera na kupanje i preglede još dok je štene. Često rukujte njegovim šapama – psi su osetljivi na njihova stopala – i gledajte mu u usta. Učinite negovanje pozitivnim iskustvom ispunjenim pohvalama i nagradama, a vi ćete postaviti temelje za jednostavne veterinarske preglede i druga rukovanja kad odraste.

Dok doterujete psa, proverite da li ima rana, osipa ili znakova infekcije, kao što su crvenilo, osetljivost ili upala na koži, u nosu, ustima i očima i na stopalima. Oči treba da budu bistre, bez crvenila ili iscedaka. Vaš pažljivi nedeljni pregled pomoći će vam da rano uočite potencijalne zdravstvene probleme.

Deca i drugi kućni ljubimci

Ljubaznom zlatnom retriveru ne smeta buka i vreva dece – u stvari, on je voli. Međutim, on je veliki, snažan pas i lako može greškom srušiti malo dete.

Kao i sa svakom pasminom, uvek treba da učite decu kako da priđu psima i da ih dodiruju, i uvek nadgledajte svaku interakciju između pasa i male dece kako biste sprečili bilo kakvo grickanje ili povlačenje uha ili repa sa bilo koje strane. Naučite svoje dete da nikada ne prilazi nijednom psu dok jede ili spava ili da ne pokušava da mu oduzme hranu. Nijedan pas, bez obzira na to koliko je druželjubiv, nikada ne sme ostati bez nadzora sa detetom.

Stav zlatnog retrivera prema drugim kućnim ljubimcima utoliko je veseliji. Uživa u druženju sa drugim psima i uz odgovarajuće upoznavanje i obuku može mu se verovati i sa mačkama, zečevima i drugim životinjama.