Kako se rešiti buva kod pasa?

Buve kod pasa su dosadna i prilično iritantna smetnja. Ovi sitni paraziti koji sisaju krv iritiraju vašeg psa i inficiraju vaš dom – često pre nego što shvatite da su se uopšte uselile. Mnogi psi su alergični na ujede buva, koje mogu izazvati intenzivno češanje, crvenu i ljuspavu kožu, kraste, žarišta i gubitak dlakee. Buve kod pasa takođe mogu izazvati trakavice i anemiju.

Prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti, buve preferiraju životinje domaćine, ali će pribeći ujedanju ljudi kada životinje nisu dostupne. Mogu preneti klice koje izazivaju bolest hraneći se domaćinima ili fekalnom kontaminacijom, kada se zaraženi izmet buva unese ujedom u otvorenu ranu.

Ako se pitate kako ubiti buve kod pasa, imamo par saveta koji bi mogli da vam budu od pomoći. Evo četiri koraka koje morate preduzeti da biste eliminisali ove nepoželjne krvožedne podstanare.

Morate da znate životni ciklus buva

Prvi korak je razumevanje neprijatelja. Buve prolaze kroz četiri faze životnog ciklusa – prvo su jajašce, zatim se razvijaju u larvu, zatim u mladu jedinku i na kraju u odraslu buvu.

Odrasle buve žive hraneći se krvlju životinja poput vašeg psa, gde sisaju krv i polažu jaja. Jedna ženka buve može da položi do 2.000 jaja. Ova jaja se izlegu za 1-10 dana i šire se po vašem domu i dvorištu svaki put kada se vaš pas ogrebe, protrese dlaku ili legne.

Zatim se izlegu u larve koje se mogu kretati po domaćinu i hraniti se krvlju i prljavštinom koja ostaje od buva (svarena krv iz odraslih buva). Tokom stadijuma kada su larve formiraju čaure, gde čekaju nekoliko dana ili do godinu dana – što je poželjno za buve u udobnosti vašeg tepiha, sofe ili kreveta – dok se ne pojavi domaćin toplog tela. Zatim se izlegu, postanu odrasle jedinke i zaraze svoje životinjske domaćine – poput vašeg psa.

Važno je znati o ovim fazama, jer različiti tretmani buva za pse obrađuju različite delove životnog ciklusa buha, pa obavezno pročitajte etiketu svih proizvoda za uklanjanje buva i sledite uputstva pre upotrebe.

Prevencija i lečenje buva kod pasa

Najbolji način za borbu protiv buva je prevencija. Preventiva protiv buva i krpelja ubija buve koje dolaze u kontakt sa vašim psom, sprečavajući vaše štene da ih donese kući. Postoji nekoliko opcija, od ogrlica za buve do lokalnih aplikanata u vidu tečnosti i pilula. Razgovarajte sa svojim veterinarom o prevenciji buva koja je najsigurnija i ispravna za vaše štene ili psa.

Prevencijom ćete najbolje uticati na izbegavanje buva kod pasa (shutterstock.com)

Ako vaš pas već ima buve, ove preventivne mere će ih i dalje ubijati, ali ćete možda morati da preduzmete agresivnije mere, poput veterinarskih lekova na recept. Takođe možete koristiti šampon protiv buva ili brzo delujući hemijski tretman, kao što je pilula protiv buva koja ubija buve na vašem psu u roku od nekoliko sati. Opet, važno je da pitate veterinara vašeg psa za preporuke.

Uklonite buve iz vašeg doma

Ubijanje buva na vašem psu samo je jedan deo problema. Takođe morate odrediti kako ćete uništiti buve u vašem domu, jer ako ne očistite kuću buve će se vraćati na vašeg psa. Ovo zahteva strpljenje. Može proći čak tri do četiri meseca da se rešite zaraze, jer je potrebno toliko vremena da sve buve u vašem domu prođu sve životne faze.

Evo koraka koje morate preduzeti da biste iskorenili buve u vašem domu:

  • Operite sve krevete za pse i mekane igračke za pse u vrućoj vodi sa sapunom. Ponavljajte ovo koliko često je potrebno dok infekcija buvama ne prestane.
  • Operite na dozvoljenim temperaturama svoju posteljinu, bacite prostirke, prostirke za kupanje i bilo koje ćebe ili jastuk gde vaš pas voli da spava.
  • Usisajte sve tepihe, drvene podove, linoleum i popločane podove, zavese i tapacirani nameštaj i odmah bacite kesu usisivača u spoljnu kantu za smeće. Moraćete redovno da usisavate kako biste bili sigurni da su sve faze obrađene.
  • Odaberite i nanesite ekološki sprej ili sredstvo za raspršivanje koje će tretirati sve faze buva ili pozovite lokalnu službu dezinsekcije.
  • Odaberite i primenite sprej, pelete ili netoksične tretmane buva za vaše dvorište. Nisko podšišana trava takođe će učiniti vaše dvorište manje privlačnim za buve i krpelje. Zakrpite ograde kako biste obeshrabrili mačke, zečeve i druge divlje životinje koje prenose buve od ulaska u vaše dvorište.
  • Ako se vaš pas nedavno vozio u vašem automobilu, trebalo bi da usisavate sedišta.
  • Nastavite da tretirate svog psa i sve druge kućne ljubimce jednom mesečno.
  • Tokom sezone buva, ne dozvolite svom psu da komunicira sa uličnim i tuđim vlasničkim psima i budite sigurni da su njegovi drugovi za igru očišćeni od buva.

Razgovarajte sa vašim veterinarom

U slučaju sumnje, pozovite stručnjake. Pitajte svog veterinara kako da se rešite buva kod pasa, jer su veterinari u toku sa najnovijim tretmanima i prevencijama buva i mogu vam pomoći da pronađete najbolju i najsigurniju opciju lečenja za vas i vašeg psa.