Kako pomoći psu usled problema sa separacionom anksioznošću?

Vaš pas je jako često tužan i cvili, a vi ne znate zašto se to dešava i kako da mu pomognete? 

Naši ljubimci mogu da se tresu od nervoze iz zaista velikog broja razloga. Neki od njih su: preveliko uzbuđenje, anksioznost, usađeni tik, promena vremena ili čak neadekvatno linjanje. Doduše, može se desiti da se drhtavica dešava i usled određenih zdravstvenih teskoba, te bi u tom slučaju bolje bilo angažovati veterinara i detaljno preispitati situaciju.

Ukoliko i vaš pas veoma često ume da se oseti zapostavljeno jer jako često odlazite od kuće, a želite da mu pomognete kada se to dešava, za najbolje načine kako to uraditi, pročitajte nastavak našeg teksta.

#1 Nabavite mu kućicu – može da utiče pozitivno na anksioznost

Mnogo pasa jako voli da se relaksira u svom kutku kada im nešto nije po volji. Ukoiliko imate priliku, pogledajte udobne kućice za kuce i pronađite neku koja će vašem ljubimcu najviše odgovarati. Kućice mogu dosta da pomognu psima kada su loše raspoloženi ili u situacijama kada ih nešto tišti. 

Oni obožavaju da se sklupčaju u nekom svom prostoru u kom se osećaju najsigurnije. Zato ih možete obradovati nekom kućicom koja će biti njihova oaza mira kada god požele da se sklone i odmore. Na ovaj način ćete im pomoći da se umire i zaustave trenutnu drhtavicu koju mogu osećati iz različitih razloga.

#2 Provodite više kvalitetnog vremena sa njim – budite zainteresovani za igru

Psi umeju da osete kada im gazda ide na posao ili na put, te unapred budu jako tužni i naizgled upadnu u depresiju. Tada možete primetiti da oni mogu patiti upravo od separacione anksioznosti, pa pokušajte da im pomognete tako što ćete kada se vratite kući zaista posvetiti dovoljno potrebne pažnje svojim kućnim ljubimcima.

Možete se igrati sa njim njegovim omiljenim igračkama, izvesti ga napolje i trčati sa njim, ili ga obradovati novom zanimacijom koju ste mu kupili na putu od posla do kuće. Njemu će kvalitetno provedeno vreme sa vama zaista mnogo značiti, te se iskreno potrudite da mu pružite što više možete.

#3 Ne ostavljajte ga samog – pitajte svog prijatelja ili člana porodice da ga pričuva

Verujemo da svog psa ne možete nositi svuda sa sobom, posebno kada idete na posao ili neke bitne događaje. Međutim, ukoliko se takve stvari veoma često dešavaju, pas će se sigurno osetiti zapostavljeno, pa se tako separaciona anksioznost i može javiti. U početku se može prepoznati po tome što pas cvili kada krenete na posao.

Zato se potrudite da onda kada znate da ćete biti odsutni jako dugo, organizujete nekog svog bliskog prijatelja ili člana porodice da vam pričuva ljubimca za to vreme. Istina je da vašem psu to neće biti isti osećaj i da će i dalje biti tužan što baš vi niste tu sa njim, ali je ovo mnogo bolja opcija nego da ostane sam. Tako se može zbližiti sa vašim prijateljem te vremenom situacija postane bolja.

#4 Kako se ansioznost NE leči? – šta nikako ne treba raditi?

Kažnjavanje – nije efektivan način

Kazna nikada ne može biti efektivan način za pokušaj tretiranja separacione anksioznosti. Ona u većini slučajeva uspe samo da pogorša stanje kod psa, te zapravo više odmogne nego što pomogne. 

Kada pas dobije anksiozni ili panični napad i usled istog greškom izvrši nuždu u stanu, nemojte nikada da ga kažnjavate tako što ćete ga terati da miriše feces ili slično. Takav način nikada neće moći da pripomogne u njegovim napadima panike.

Samo imajte na umu da psi nikada ne rade ovakve stvari da bi vam se osvetili jer ste ih ostavili same, već se to dešava usled njihovog napada panike.

Nabavka novog psa – može mu nanedi još veću dozu anksioznosti

Kada osetite da vaš pas ima problem sa separacionom anksioznošću kada negde odete, nemojte mu usled toga dovoditi novog kućnog ljubimca za kog mislite da će ga oporaviti od ovog problema. Znajte da ljubimac nije tužan iz razloga što je sam, već iz razloga što nije sa vama.

Zato mu dovođenje novog eventualnog prijatelja neće biti dovoljno da se oporavi. On će svakako i dalje nastaviti da čezne za provođenjem vremena upravo sa vama.

Trening poslušnosti – predstavljalo bi mentalno mučenje

Trening poslušnosti u nekim slučajevima može biti dobra opcija. Međutim, kada je u pitanju separaciona anksioznost to definitivno nije tako. Separaciona anksioznost kod vašeg psa definitivno nije rezultat neposlušnosti ili manjka određenog treninga, te sigurno neće pomoći u rešavanju ovih problema u ponašanju kod pasa.

Naravno, pošto sve ovo može biti mnogo ozbiljnija situacija, možete se javiti obližnjem veterinaru za više informacija i saveta.

Ovo je bio naš predlog vezan za to šta treba, odnosno ne treba raditi kada vaš pas ima separacionu anksioznost. Nadamo se da su vam naši saveti pomogli da shvatite kako otprilike da pomogne svom kućnom ljubimcu

)