Hipotireoza kod pasa

Hipotireoza kod pasa je uobičajena endokrina bolest kod pasa koja rezultira smanjenom proizvodnjom tiroidnih hormona. Tiroidne hormone proizvode štitne žlezde, koje se nalaze sa obe strane vrata blizu grla. Ovi hormoni igraju važnu ulogu u metabolizmu. Kada žlezde ne proizvode dovoljno hormona, funkcije tela psa se usporavaju.

Psi sa hipotiroidizmom obično imaju ili upalu štitne žlezde ili degeneraciju (pogoršanje) žlezda. Na sreću, tumori štitne žlezde su prilično retki kod pasa.

Kada se pojavi, hipotireoza je najčešća kod pasa srednjih godina, a češće obolevaju psi srednjih do velikih rasa. Zlatni retriveri, dobermani, jazavčari, minijaturni šnauceri, koker španijeli i irski seteri su među rasama koje su više predisponirane za ovo oboljenje.

Simptomi hipotireoze kod pasa

Psi sa hipotiroidizmom često pokazuju jedan ili više od sledećih kliničkih znakova:

  • Povećanje telesne težine: Gojenje se često dešava bez povećanja apetita. Mnogi vlasnici kućnih ljubimaca primećuju da izgleda da njihov pas dobija na težini iako jede iste količine hrane kao i pre.
  • Letargija i lenjost: Vaš pas će odjednom postati usporen i trom; možda će više voleti da spava i leži ceo dan nego da trči i igra se.
  • Pas traži izvore toplote: Zbog niskog nivoa hormona štitne žlezde i rezultirajućeg niskog metabolizma, psima sa hipotireozom je stalno hladno. Vaš pas će verovatno ležati blizu radijatora ili peći, kako bi pokušao da se zagreje.
  • Hronične infekcije kože i uha: Dok su alergije relativno česte kod pasa, hronične infekcije kože i uha mogu biti znak osnovnog problema sa hipotireozom.
  • Suva, lomljiva i proređena dlaka: Ponekad pas sa hipotiroidizmom gubi dlaku sa leđa sa obe strane. Oni takođe mogu izgubiti dlaku sa repa.
  • Povećana pigmentacija kože
  • Nemogućnost ponovnog rasta dlake nakon što je obrijana

Postoje i drugi, manje uobičajeni, znaci hipotireoze koje neki psi razvijaju. Psi mogu imati reproduktivne probleme ili razviti probleme sa nervnim sistemom, uključujući bol u nervima ili povlačenje zadnjih nogu.

Psi sa smanjenim lučenjem hormona štitne žlezde mogu imati male bele naslage masti na površini očiju ili završiti sa stanjem oka koje se zove suvo oko, gde ne proizvode dovoljno suza. Neki psi čak imaju zadebljanje kože lica tako da mišići lica padaju.

Uzroci hipotireoze kod pasa

Dva najčešća uzroka hipotireoze kod pasa su zapaljenje štitne žlezde (limfocitni tiroiditis) i degeneracija štitne žlezde (idiopatska atrofija štitaste žlezde).

Iako nismo sigurni zašto se ova dva stanja spontano javljaju kod nekih pasa, znamo da postoji genetska predispozicija. Još jedan redak uzrok hipotireoze kod pasa uključuje rak. Na sreću, ovi drugi uzroci su odgovorni samo za mali procenat psećih pacijenata sa hipotireozom.

Većina pacijenata sa hipotireozom ima ili upalu štitne žlezde ili degeneraciju štitne žlezde, a oba stanja se mogu lečiti lekovima.

Kako veterinari dijagnostikuju hipotireozu kod pasa?

Vaš veterinar će početi sa fizičkim pregledom vašeg psa, uključujući detaljnu medicinsku istoriju. Važno je da podelite sva neobična ponašanja koja ste primetili kod svog psa i obavezno uključite vremenski okvir kada ste prvi put primetili ova ponašanja ili fizičke promene.

Veterinar će možda želeti da uradi neke osnovne analize krvi i urina kako bi utvrdio opšte zdravlje vašeg psa. Ako vaš pas ima promene na koži, vaš veterinar će možda želeti da uradi bris kože da pogleda pod mikroskopom i isključi bilo kakve sekundarne infekcije kože.

Hipotiroidizam se dijagnostikuje testom krvi. Veterinar će uzeti krv psa kako bi uzorak poslao na analizu. Najčešće, ova bolest se dijagnostikuje sprovođenjem skrining testa koji se naziva ukupni nivo tiroksina (Ukupni T4 ili TT4). Ovaj test određuje glavni nivo hormona štitne žlezde vašeg psa. Ako je nizak, a vaš pas ima kliničke znake hipotireoze, ovo ukazuje na dijagnozu.

Mnogi veterinari će zatim izvršiti dodatne testove krvi, bilo slobodni nivo fT4 ili kompletan panel štitaste žlezde, kako bi potvrdili dijagnozu hipotireoze. Ponekad psi mogu imati nizak ukupni T4, ali ne moraju nužno imati hipotireozu. Povremeno, pas može imati ukupan T4 koji je na donjem kraju normalnog opsega, ali i dalje ima hipotireozu. Ovi potvrdni testovi mogu biti posebno korisni u takvim slučajevima.

Kako se leči hipotireoza kod pasa?

Hipotiroidizam se leči oralnim lekom koji se zove levotiroksin. Ovaj lek je sintetički oblik tiroidnog hormona koji nedostaje vašem psu. Važno je napomenuti da se hipotireoza može lečiti, ali ne i izlečiti. Vaš pas će morati doživotno da uzima sintetički hormon štitne žlezde. 

Tableta levotiroksina dolazi u nekoliko različitih jačina, tako da će vaš veterinar izabrati odgovarajuću dozu za vašeg psa na osnovu težine. Veterinar će verovatno želeti ponovo da proveri rezultate krvne slike za mesec dana kako bi se uverio da nisu potrebne promene doze.

Nelečena hipotireoza može skratiti životni vek vašeg psa, jer je skoro svaki organ u telu pod uticajem hormona štitne žlezde i metabolizma. Psi sa nelečenim hipotiroidizmom razvijaju visok holesterol, smanjenu imunološku funkciju, usporen rad srca i neuromišićne znake.

Ovi neuromišićni znaci mogu uključivati nestabilnost, naginjanje glave, pa čak i napade. Dok hipotireoza dobro reaguje na lečenje, nelečeni hipotireoza može imati negativan uticaj na kvalitet života vašeg psa.

Oporavak i lečenje hipotireoze kod pasa

Lečenje hipotireoze kod pasa zahteva doživotnu terapiju oralnom zamenom hormona štitne žlezde. Tolerancija na lekove se može promeniti tokom vremena, tako da vašem psu može biti potrebno prilagođavanje doze s vremena na vreme. Preporučuje se da proveravate nivo hormona štitne žlezde u krvi vašeg psa svakih 6-12 meseci kako biste bili sigurni da je i dalje na odgovarajućoj dozi svojih lekova. Veoma je važno da se vašem psu ne daje premalo ili previše hormona štitne žlezde na duži rok.

Kada se nivo štitne žlezde vašeg psa vrati u normalu, vaš pas može izgubiti težinu kako se njegovo telesno stanje poboljšava i verovatno će imati više energije. Iako može potrajati mesecima da dlaka vašeg psa ponovo izraste, on će verovatno doživeti poboljšanje kože i dlake tokom vremena.

Hipotireoza može dovesti do smanjene proizvodnje suza kod pasa. Pratite oči vašeg psa za bilo kakav razvoj zeleno-žutog sekreta. Razgovarajte sa svojim veterinarom ako primetite bilo kakve promene u očima vašeg psa.

Da li se lekovi za hipotireozu mogu predozirati?

Lekovi za štitnu žlezdu mogu biti predozirani, i veoma je važno da vaš pas uzima odgovarajuću dozu lekova za lečenje hipotireoze. Vaš veterinar će uvesti vašeg psa na standardnu dozu na osnovu težine i želeće da ponovi analize krvi za mesec dana kako bi se uverio da je doza tačna.

Metabolizam i tolerancija leka mogu se promeniti tokom vremena, što zahteva periodično prilagođavanje doze. Preporučuje se da se nivo štitne žlezde vašeg psa ponovo proverava svakih 6-12 meseci. Znaci predoziranja lekovima za štitnu žlezdu uključuju prekomerni gubitak težine, razdražljivost/hiperaktivnost, pojačanu žeđ i/ili dahtanje i nedostatak sna.

Koliko dugo psi žive sa hipotiroidizmom?

Psi sa hipotiroidizmom mogu da žive normalnim, zdravim životima kada se bolest leči lekovima. Iako bolest nije izlečiva, ima odličnu prognozu i pacijenti generalno dobro reaguju na lečenje. Medicinski praćeni pacijenti imaju normalan životni vek.

)