Bernski planinski pas

Bernski planinski pas je velika radna rasa pasa iz Švajcarske sa trobojnom dlakom srednje dužine i nežnim izrazom lica. Takođe se nazivaju i Berner, ovi psi mogu biti odani i ljubazni saputnici i čak su tipično dobri sa decom i drugim kućnim ljubimcima. Oni su prilično razigrani i energični, ali ne iscrpljujući, Mogu biti zaštitnički nastrojeni, ali ne i agresivni.

Pregled rase:

  • Grupa: Radna
  • Visina: 60 do 66cm (ženke), 63 do 70cm (mužjaci)
  • Težina: 30 do 45kg (ženke), 36 do 52kg (mužjaci) 
  • Dlaka: Gusta, dvostruka dlaka srednje dužine
  • Boja dlake: Crna, boja rđe i bela ili crna, žuta i bela
  • Životni vek: 7 do 10 godina
  • Temperament: Nežan, ujednačen, odan
  • Hipoalergeno: Ne
  • Poreklo: Švajcarska

Karakteristike bernskog planinskog psa

Bernski planinski psi obično imaju dobroćudnu ličnost. Karakteristike njihovog temperamenta uključuju njihovu nežnu prirodu i želju da udovolje. Uz odgovarajuću socijalizaciju, mogu biti otvoreni za susrete sa strancima i prilično su ljubazni sa svojim porodicama.

Prednosti Nedostaci
Odličan porodični ljubimac Relativno kratak životni vek
Odan i nežan Mnogo se linjaju
Energičan, ali ne iscrpljujući Mnogo balave
Bernski planinski pas – prednosti i nedostaci rase

Istorija bernskog planinskog psa

Bernski planinski pas je nastao u Švajcarskoj, u okolini grada Berna, po kome je i dobio ime. Njegovi preci su došli u to područje pre više hiljada godina i vode poreklo od rimskih mastifa, između ostalih pasa. Danas je berner jedna od četiri varijante švajcarskog planinskog psa, koju izdvaja duža i svilenkasta dlaka. Ostale tri vrste su veliki švajcarski planinski pas, planinski pas Entlebucher i planinski pas Appenzeller.

U 1800-im, ovi psi su korišćeni da voze stoku, čuvaju farme i vuku teške terete. Oni su takođe bili odani saputnici svojim porodicama. Rasa je opala u popularnosti krajem 1800-ih zbog mašina koje su ih zamenjivale u velikom delu njihovog rada. Međutim, to je podstaklo da se formiraju klubovi za očuvanje rase i oživljavanje njene popularnosti.

Bernski planinski pas je stigao u SAD početkom 1900-ih. Američki kinološki klub je prvi put priznao ovu rasu 1937. Oni su sada jedna od najpopularnijih rasa pasa širom

Briga o bernskim planinskim psima

Bernski planinski psi zahtevaju umerenu količinu vežbanja, zajedno sa doslednom obukom i socijalizacijom, da bi bili srećni i zdravi. Njihovo doterivanje je prilično jednostavno, iako bi trebalo da budete spremni na mnogo olinjale dlake.

Vežbanje

Berneri imaju umeren nivo energije i potreban im je prostor za njihova velika tela da se kreću i igraju. Ciljajte na najmanje 30 minuta vežbanja umerenog intenziteta svakog dana, kao što su brze šetnje, šetnje i igre donošenja. Berneri su prilično atletski psi i mogu se takmičiti u psećim sportovima, kao što su poslušnost, agilnost, praćenje i karting. Ovo će im pomoći da budu stimulisani i psihički i fizički.

Održavanje dlake

Bernski planinski pas ima dvostruku dlaku (kraća poddlaka uparena sa dužom spoljašnjom dlakom), koja lepo odbija prljavštinu. Ali kaput se mnogo linja. Temeljno četkajte barem jednom nedeljno da biste uklonili opušteno krzno i sprečili zapetljavanje. Takođe, linjanje će se obično povećati kada se vremenske prilike promene u proleće i jesen, a svakodnevno četkanje će možda biti neophodno da bi se održao korak sa svim opuštenim krznom.

Kupajte psa otprilike svakog meseca, u zavisnosti od toga koliko se zaprlja. I proverite da li je potrebno podrezivanje noktiju svakog meseca. Takođe, svake nedelje pregledajte uši vašeg psa da vidite da li im je potrebno čišćenje. Potražite prljavštinu, zajedno sa crvenilom, otokom ili mirisom u ušima.

Konačno, mnogi bernski planinski psi vrlo malo sline, ali oni sa labavim čeljustima mogu prilično sliniti. Ta slina može završiti na psu, u kući i na vama. Dakle, ako pas balavi, držite pri ruci krpu za čišćenje kako biste sprečili da se slina uvuče u krzno vašeg psa.

Obuka 

Bernski planinski psi su bistri i željni da udovolje, što olakšava obuku. Započnite osnovnu poslušnost i socijalizaciju kada je vaš pas štene. Ovo je posebno važno za tako veliku rasu kao što je berner, jer su kad odrastu veoma jaki i stoga ih je teško kontrolisati ako nisu naučeni finim manirima. Ciljajte da izložite svog psa različitim ljudima, drugim životinjama i raznim situacijama kako biste povećali njegovu udobnost i samopouzdanje.

Berneri dobro reaguju na dosledne i pozitivne tehnike treninga, kao što je trening klikerom. Oni su osetljivi na oštre korekcije i mogu se povući u sebe sa takvom obukom.

Uobičajeni zdravstveni problemi

Bernski planinski psi imaju relativno kratak životni vek u poređenju sa mnogim drugim rasama – žive u proseku od 8 do 9 godina, zbog naslednih bolesti, što je nešto što treba uzeti u obzir pre nego što odlučite da dovedete jednog psa ove rase kući. Kao i mnoge rase, Berner je sklon određenim naslednim stanjima, uključujući:

  • Displazija kuka i lakta
  • Poremećaji krvi, uključujući Von Villebrand-ovu bolest, u kojoj se krv ne zgrušava pravilno
  • Rak
  • Progresivna atrofija mrežnjače, degenerativna bolest oka
  • Nadimanje, stanje koje je potencijalno opasno po život u kojem se stomak nadima i može da se uvrne – često zbog prebrzog jela

Dijeta i ishrana

Uvek imajte na raspolaganju svežu vodu za vašeg psa i izaberite kvalitetnu, nutritivno uravnoteženu ishranu za pse. Bernerski štenci će posebno imati koristi od ishrane napravljene za velike rase. Ove dijete sadrže odgovarajuće nutrijente koji podstiču spor i ujednačen rast kako bi se sprečili problemi sa zglobovima i drugi problemi.

Većina vlasnika hrani pse dva puta dnevno. Razgovarajte o vrsti i količini potrebne hrane sa veterinarom kako biste bili sigurni da se vaš pas pravilno hrani. I uverite se da poslastice i druga dodatna hrana ne dovedu do prejedanja i prekomerne težine. Prekomerna težina može dovesti do velikog pritiska na zglobove ovih velikih pasa i dovesti do drugih zdravstvenih problema.

Gde udomiti ili kupiti bernskog planinskog psa

Proverite lokalna skloništa za životinje i spasilačke organizacije specifične za rasu da biste pronašli Bernerca kome je potreban dom. Ako tražite štene bernskog planinskog psa cena počinje od 250 evra, a može dostići i visokih 1000 evra, mada to može da varira u zavisnosti od krvne linije i drugih faktora.

Pre nego što se odlučite za bernskog planinskog psa, obavezno uradite dosta istraživanja. Razgovarajte sa drugim vlasnicima Bernera, veterinarima, renomiranim uzgajivačima i spasilačkim grupama da biste saznali više. Postoji čitav svet potencijalnih rasa pasa – uz malo istraživanja, možete pronaći pravu koju ćete poneti kući!

Često postavljana pitanja:

Da li su bernski planinski psi dobri porodični psi?

Uz odgovarajuću obuku i socijalizaciju, bernski planinski psi mogu biti odlični porodični psi. Rasa je uglavnom dobra sa decom, pa čak i sa drugim kućnim ljubimcima.

Da li su bernski planinski psi agresivni?

Bernski planinski psi obično ne pokazuju agresiju. Oni su uglavnom nežni, iako bi mogli postati zaštitnički nastrojeni ako misle da situacija to opravdava.

Da li su bernski planinski psi dobri psi za stan?

Berneri bi možda mogli da žive u prostranom stanu koji im daje dovoljno prostora za kretanje i igru. Ne laju preterano i obično su dobri sa strancima uz odgovarajuću obuku. Međutim, bitno je da svakodnevno izlaze na vežbanje ako žive u malom stanu.

)