Norveška šumska mačka

Nežna i prijateljski nastrojena norveška šumska mačka voli članove svoje ljudske porodice, ali ne zahteva stalnu pažnju i maženje.

Ova mačka toleriše da je ostavite samu kod kuće, ali pobrinite se da ima dovoljno mesta za penjanje i pregled svog domena. Biće prilično zauzeta igrom dok se ne vratite.

Uprkos tome što je prilično samodovoljna, moraćete da podmirite potrebe za negovanjem ove dugodlake mačke. Često češljajte njen dugi kaput kako bi bio u dobrom stanju!

U nastavku pogledajte sve karakteristike norveških šuma!

Karakteristike rase:

  • Životni vek: 12 do 16 godina
  • Dužina: 30 do 45 cm 
  • Težina: 6 do 10 kilograma
  • Poreklo: Norveška

Istorija rase

Norveška šumska mačka poreklom je iz Norveške, sa istorijom koja seže stotinama, a možda i hiljadama godina. Ona se pojavljuje u bajkama i legendama, a jedna od njih je da kočije nordijske boginje Freje vuče šest džinovskih mačaka. Odakle ili kako su mačke nastale ostaje misterija. One mogu biti potomci dugodlakih mačaka iz Turske, koje su iz Vizantije doneli skandinavski ratnici koji su služili Vizantijskom carstvu, ili su u srodstvu sa sibirskom mačkom iz Rusije. Mogle bi biti plen Vikinga, ili su jednostavno mogle biti rezultat prirodne selekcije: kratkodlake mačke čija su prilagođavanja surovoj, skoro arktičkoj klimi proizvela potomke s vunenom poddlakom i dugim gornjim premazima koji s lakoćom odbijaju vodu.

Kako je nastala norveška šumska mačka ostaje nepoznanica i dan danas (freepik.com)

Vekovima je skogcatt – norveška reč koja se prevodi kao „šumska mačka“ – preživeo svojom pameću ili ponudio svoje usluge kao mišolovac poljoprivrednicima i domaćicama u zamenu za sklonište u štalama ili kućama. Mačke su 1938. bile izložene na izložbi u Oslu, ali je Drugi svetski rat prekinuo sve planove za njihov razvoj kao pasmine. Srećom, preživeli su rat, jedva da su preživeli, ali bilo je još nekoliko teških decenija ispred njih i sa njima se malo radilo do 1970-ih. Godine 1977. konačno su registrovane kao pasmina pri Evropskoj federaciji internacionalnih mačaka. Dve godine kasnije, par NFC-a je prvi put izvezen u Sjedinjene Države. Pasmina je od tada postala popularna u Evropi i SAD-u

Veličina

Norveška šumska mačka je velika mačka. Mužjaci mogu težiti od 6 do 10 kilograma ili više, a ženke su nešto manje. Norveška šumska mačka polako sazreva i ne dostiže svoju punu veličinu do pete godine života.

Ličnost

Norveška šumska mačka zadovoljna je što je u istoj prostoriji sa ljudima i zabavljaće se sama ako nikoga nema kod kuće. Iako ceni ljudsko društvo, može biti pomalo rezervisana prema posetiocima. Čak i sa porodicom, nije baš mačka koja će sedeti u krilu, ali lepo češkanje između ušiju ili ispod brade je uvek dobrodošlo, a ona će vam obično uzvratiti lepim udarcem po glavi ili obrazu. Komunicira sa klasičnom skandinavskom suzdržanošću. Njen tihi glas se koristi samo kada joj nešto zatreba – možda večera na vreme – a podići će glas samo ako je ignorišete.

Nije iznenađujuće što je ova velika i atletska mačka ljubitelj penjanja. Često ćete je zateći na najvišoj tački do koje može doći u kući, i za razliku od nekih mačaka, ona nema nikakvih zamerki u pogledu spuštanja sa drveća ili drugih visina. Zahvaljujući svom nasleđu divlje i domaće mačke, da ne spominjemo vodonepropusnu dlaku, norveška šumska mačka nema ništa protiv pecanja u ribnjaku kako bi pripremila sebi lep obrok. Iako voli da bude napolju, zadovoljna je što mirno živi u kući.

Ovo je pametna, nezavisna mačka koja brzo uči i ima budnu prirodu. Voli da se igra i uspeva sa zaposlenom porodicom koja je voli.

Zdravlje

I rasne mačke i mačke mešovitih rasa imaju različite učestalosti zdravstvenih problema koji mogu biti genetske prirode. Norveške šumske mačke su uglavnom zdrave, sa dugim životnim vekom od 14 do 16 godina. Kod rase su primećene sledeće bolesti:

  • Bolest skladištenja glikogena IV – retko nasledno stanje koje utiče na metabolizam glukoze. Većina mačića sa ovom bolešću su mrtvorođena ili umiru u roku od nekoliko sati od rođenja, ali poneko mače neće pokazivati znakove bolesti sve do oko 5 meseci starosti i obično će uginuti u roku od nekoliko meseci. Dostupan je DNK test koji može identifikovati obolele mačke i nosioce.
  • Hipertrofična kardiomiopatija – oblik srčane bolesti koja se nasleđuje kod nekih rasa mačaka, poput Maine Coona. Heritabilnost nije dokazana kod norveške šumske mačke.
  • Policistična bolest bubrega – genetsko stanje koje progresivno uništava bubrege. Za norveške šumske mačke nema dostupnog DNK testa na bolest, ali se bolest može otkriti ultrazvukom već u dobi od 10 meseci.
  • Retinalna displazija – defekt oka koji izaziva mrlje na retini, ali ne pogoršava vid mačke.

Bez obzira na to koliko je vaša mačka zdrava kada je prvi put dovedete kući, trebalo bi da pronađete dobrog veterinara i da se pripremite za sva pitanja koja se mogu pojaviti tokom života vaše mačke.

Nega

Četkajte ili češljajte dugi kaput norveške šumske mačke jednom ili dva puta nedeljno, koristeći četku sa čekinjama ili češalj od nerđajućeg čelika. Ako naletite na čvorove, nežno ih razradite kako ne biste povredili mačku. Kupanje je retko potrebno, što je dobra stvar. Uz praktično vodootporni kaput ove rase, može biti veoma teško navlažiti ga za kupanje.

Perite zube da biste sprečili parodontopatiju. Dnevna higijena zuba je najbolja, ali nedeljno četkanje je bolje nego ništa. 

Obrišite uglove očiju svakodnevno mekom, vlažnom krpom da biste uklonili bilo koji iscedak. Koristite zasebno područje tkanine za svako oko kako ne biste rizikovali širenje infekcije. 

Norveška šumska mačka je prilično nezavisna – neće imati ništa protiv da bude sama dok ste vi odsutni (freepik.com)

Proveravajte uši nedeljno. Ako izgledaju prljavo, obrišite ih vatom ili mekom vlažnom krpom navlaženom sa 50-50% mešavine jabukovog sirćeta i tople vode. Izbegavajte korišćenje pamučnih štapića koji mogu oštetiti unutrašnjost uha.

Držite kutiju sa posipom besprekorno čistom. Kao i sve mačke, norveške šumske su vrlo pedantne u higijeni kupatila. Čista kutija sa posipom takođe će pomoći da im krzno ostane čisto.

Norveška šumska mačka je zasigurno kreirana da preživi hladnu klimu, ali dobra je ideja zadržati je kao mačku samo u zatvorenom prostoru kako biste je zaštitili od bolesti koje šire druge mačke, napada pasa i drugih opasnosti s kojima se suočavaju mačke koji izlaze na otvoreno, poput udarca automobila. 

Mačke koje izlaze na otvoreno takođe rizikuju da ih ukrade neko ko bi voleo da ima tako neobičnu mačku, a da to ne plati. Ako je moguće, izgradite ovoj mački veliki boks napolju u kojem može sigurno uživati na svežem vazduhu. 

Boje i održavanje dlake

Norveška šumska mačka odlikuje se dugačkom, debelom, prelepom dlakom i velikom veličinom. Glava ima oblik obrnutog trougla, uperenog u bradu, a zatim se sa svake strane širi prema srednjim do velikim ušima, koja su jako čupave. 

Velike, bademaste oči su zelene, zlatne ili bakarne boje, iako bele mačke mogu imati plave ili čudne oči (jedno plavo oko i jedno oko druge boje). Umereno dugo telo izgleda moćno, sa širokim grudima i snažno mišićavim butinama. Velike okrugle šape imaju pramenove krzna između prstiju. Čupavi rep dugačak je koliko i telo.

Dvostruki premaz otporan na vremenske uslove varira po dužini. „Grudnjak“ počinje kratkim ovratnikom na vratu, „ovčetinom“ sa strane i punim čeonim lisicama. Pune dlake – duga kosa na butinama – pokrivaju zadnje noge. Na telu je dlaka duga, ali se menja sa godišnjim dobima. Leti norveška šumska mačka izgleda relativno golo u odnosu na njenu punu zimsku slavu. Kaput dolazi u gotovo svim bojama i uzorcima, sa ili bez bele boje, sa izuzetkom čokolade, lavande ili jorgovana, ili tačkastim uzorkom poput sijamskog.

Deca i drugi kućni ljubimci

Ljubazna, opuštena norveška šumska mačka savršen je izbor za porodice sa decom i pse prilagođene mačkama. Voli pažnju koju dobija od dece koja se prema njoj ponašaju pristojno i sa poštovanjem i ne smeta joj da se prerušava u dečijim igrama ili da ode u vožnju u kolicama za bebe.

Srećna je da živi sa drugim mačkama i psima prilagođenim mačkama, zahvaljujući svom ljubaznom raspoloženju. Polako i u kontrolisanim okolnostima uvodite kućne ljubimce kako biste naučili da se slažu.