Visok pH u akvarijumu – šta ga uzrokuje i kako rešiti problem?

Koji je nivo pH u vodi verovatno nije tema o kojoj razmišljate svakodnevno, ali skoro sve tečnosti, uključujući vodu, imaju pH nivo. Međutim, u akvarijumima taj pH nivo može imati ogroman uticaj na vaše ribe i biljke. Visok pH u akvarijumima se dešava, ali postoje načini da se njime upravlja.

Šta je pH?

pH je mera vodonikovih jona u rastvoru. Izračunava se kao inverzna baza – 10 log ukupne koncentracije vodonikovih jona. Prema tome, rastvori sa višom koncentracijom vodoničnih jona će imati niži pH i kretanje 1,0 na pH skali, kao što je od 6,0 do 7,0, predstavlja 10k promenu koncentracije vodoničnih jona.

Zašto je pH akvarijuma važan?

Joni vodonika igraju mnoge važne uloge u transportu kroz membrane. Kod riba, ovo je kritično važno na interfejsu škrga-voda. S obzirom da je vodonik pozitivno naelektrisan jon, postoji mnogo potencijalnih veznih parova koji mogu ometati transport jona. Poremećaj ovog procesa može imati ozbiljne posledice po zdravlje vaših riba ako ne budu u stanju da isprazne otpad iz svoje krvi.

U zavisnosti od vaše vrste, vaša riba može imati široku pH toleranciju ili vrlo usku. Mnoge vrste morskih riba poznate su po veoma malim pH tolerancijama, dok druge ribe, kao što su koi i zlatne ribice, imaju veoma širok raspon. Temeljito istražite pre nego što bilo koju vrstu ribe donesete kući i uverite se da vaš sistem može da se prilagodi njihovim preferencama kvaliteta vode. Neke ribe možda nećete moći držati u istom rezervoaru zbog nekompatibilnih pH tolerancija.

Šta uzrokuje visok pH u akvarijumu?

Mnogi biološki procesi mogu uticati na visok pH u akvarijumu. Smanjenje pH je češće, jer veća aktivnost, uključujući alge, ribe i beskičmenjake, izbacuje više vodoničnih jona u rastvor.

Većinu vremena, visok pH u akvarijumu potiče iz vaše izvorne vode. Vaš početni pH će zavisiti od vaše lokacije i bilo koje filtracije koju imate u svom domu. Ako koristite aditive da manipulišete svojim pH kako biste se prilagodili određenim vrstama ribe, ključno je da uradite sopstvene testove umesto da se oslanjate na ono što boca propisuje, osim ako ne počinjete sa RO vodom. U zavisnosti od hemijskog sastava vaše vode iz slavine, vaši puferski aditivi mogu različito reagovati u zavisnosti od toga koji su katjoni i joni prisutni u različitim koncentracijama. 

Tračice za merenje nivoa pH u vodi
Tračice za merenje nivoa pH u vodi

Jednostavan test je lak korišćenjem poznate zapremine vode i poznate težine, a ne zapremine, vašeg aditiva. Testirajte svoj pH i kH pre mešanja i posle. Sada ćete tačno znati koliko treba dodati da biste pravilno podesili pH.

Drugi najčešći uzrok što je visok pH u akvarijumu je mnogo aktivnosti biljaka i/ili algi. Biljke i alge preživljavaju na dvobojnim procesima fotosinteze i disanja. Disanje kod biljaka i algi odvija se u odsustvu sunčeve svetlosti i isto je kao i većina aerobnih organizama na zemlji. Ukratko, ćelijsko disanje koristi kiseonik i gorivo za stvaranje energije ili toplote, ugljen-dioksida i vode. Obrnuto, fotosinteza koristi svetlosnu energiju da uzme ugljen-dioksid i vodu za proizvodnju kiseonika i goriva za preživljavanje biljaka. Uklanjanjem ugljen-dioksida iz okoline, a ne menjanjem alkalnosti karbonata, vaš pH može da poraste polako ili dramatično, s obzirom na ukupnu količinu biljnog sveta u vašem ribnjaku ili akvarijumu.

Različiti supstrati takođe mogu da unose katjone u vašu vodu i podižu vaš pH. Budite sigurni da koristite odgovarajuću podlogu za vašu vrstu i postavljanje rezervoara. Jednostavan test se može uraditi natapanjem neke podloge u kantu slatke vode i merenjem promene pH.

UPOZORENJE

Ako je pH vašeg akvarijuma pogrešan, NE pokušavajte da ga brzo ispravite. Promene pH vrednosti moraju se vršiti postepeno kako bi se vaše ribe mogle polako priviknuti na novo okruženje. Prebrzo pomeranje pH vrednosti i izazivanje „sloma“ može potencijalno da ubije vašu ribu.

Kako biste rešili visok pH u akvarijumu morate znati tačnu identifikaciju uzroka. Visok pH u vašoj početnoj izvornoj vodi može se rešiti teškom filtracijom ili omekšivačem vode, u slučajevima visokog pH sa kongruentnim visokim kH i/ili gH. Granični pH iz teških biljnih koncentracija može se zaključiti iz satnih provera pH vrednosti tokom dana. Ako je opterećenje vaše biljke preteško, jednostavno rešenje je da uklonite neke biljke. Ovo je uobičajen problem u mnogim sistemima akvascape, koji bi trebalo da se fokusiraju na biljke, a ne na ribu. A supstrat za pijavice se lako može zameniti novim koji ne menja pH vaše vode.

Ako ste sigurni da je vaša izvorna voda ispravno kalibrisana i da vaše biljke ne opterećuju vaš sistem, možda ćete imati koristi od detaljnije procene vašeg izvora vode. Mnogi mali nivoi različitih katjona i anjona mogu značajno uticati na vaše konačno vodeno okruženje. Neki gradovi ili prodavnice hardvera će ponuditi besplatno testiranje ili testiranje sa popustom. Uporni problemi se obično rešavaju instaliranjem jednostavnog RO sistema. Ovaj sistem će obrnuti inženjering izvor čiste vode sa neutralnim pH i ograničenim kH/gH. Od ove početne tačke, moraćete da pravilno kalibrišete aditive da biste podesili pH na odgovarajući nivo za vašu ribu. Uvek merite aditive, umesto da merite zapreminu, da biste dobili tačnu dozu.