Šta ježevi jedu?

Ježevi kućni ljubimci su jedinstveni i po svom izgledu i po brizi koju zahtevaju. Budući da su im primarna hrana insekti, ježevima su potrebne hranljive materije koje se možda ne nalaze u mnogim drugim namirnicama za kućne ljubimce. Istorijski gledano, hrana za mačke se često koristila za hranjenje ovih bodljikavih džepnih kućnih ljubimaca, ali postoji i kvalitetna hrana za ježeve koja daje idealne nutritivne komponente za ježa. Znajući šta jež treba da jede, možete doneti bolje odluke o hrani za svog ljubimca.

Opšte smernice za ishranu ježeva

Ježevi se smatraju svaštojedima ili insektojedima, u zavisnosti od izvora koji se navodi. Ako pogledate stvarnu ishranu ježa, videćete da je opis svaštojeda verovatno tačniji, jer će ježevi u divljini jesti raznovrsnu hranu, a ne samo insekte. Različite vrste ježeva će imati različitu ishranu u zavisnosti od dela sveta iz kojeg su, ali većina ježeva kućnih ljubimaca su afrički patuljasti ježevi, tako da budući da su hibridi, njihova ishrana nije ista kao kod divljih ježeva.

Šta ježevi jedu
Ježevi su u prirodi svaštojedi, stoga im treba ponuditi raznovrsnu ishranu (shutterstock.com)

Ježevi imaju jedinstvenu sposobnost varenja hitina od insekata. Hitin se nalazi u tvrdom egzoskeletu insekata i prvenstveno je izvor proteina, ali takođe obezbeđuje malo vlakana. Hitin je neophodna komponenta u ishrani ježa, ali nije jedina stvar koja ježu potrebna iz hrane, pa se pored insekata treba hraniti raznim namirnicama.

  • Brašnasti crvi: Živi ili zamrznuti sušeni crvi su dobar izvor hitina za ježeve. Živi crvi takođe pružaju dobar izvor mentalne stimulacije jer se kreću okolo i čine da jež mora da radi malo više da bi uhvatio hranu.
  • Voštani crvi: Živi voštani crvi imaju veći sadržaj masti, ali manji sadržaj hitina od brašnastih crva, tako da ih treba sačuvati kao poslastice za ježeve.
  • Cvrčci: Dostupni su i živi ili sušeni zamrzavanjem, cvrčci obezbeđuju hitin kao i mentalnu stimulaciju za ježa. Kao i kod drugih insekata, cvrčka treba nahraniti pre nego ga date ježu, kako biste bili sigurni da su puni hranljivih sastojaka.
  • Voće: Suvo voće treba izbegavati, ali malu količinu svežeg voća možete ponuditi vašem ježu kao poslasticu. Jabuke, banane, bobice i dinje su popularni izbori među ježevima.
  • Povrće: Svež paradajz, svež zeleni pasulj i kuvana tikvica su neke od opcija u kojima bi vaš jež mogao da uživa. Treba izbegavati skrobno povrće, kao što su kukuruz, krompir i šargarepa, kao i sušeno povrće.
  • Kuvano meso: visokoproteinska, nisko-masna konzervirana hrana za pse ili mačke, kao i kuvana piletina, mogu se ponuditi u malim količinama ježu kućnom ljubimcu.
  • Kuvana jaja: Povremeno malo umućenog ili tvrdo kuvanog jaja je lepa poslastica koja je prepuna proteina za ježa.
  • Bebe miševi: Ako vam jež ne jede bebu miša, možete ponuditi povremeno prethodno ubijenog malog miša kao poslasticu.
  • Komercijalna hrana za ježeve ili mačke: Ovo bi trebalo da bude najveći deo ishrane vašeg ježa. Visokokvalitetni obrok za mačke ili ježeve treba da sadrži najmanje 30% proteina i manje od 20% masti. Hrana za ježeve je idealna ishrana ako ispunjava ove nutritivne zahteve, ali postoji nekoliko formulisanih dijeta koje ne uključuju stvari kao što su grožđice i semenke, koje se ne preporučuju za hranjenje ježa.

Koliko i kada hraniti ježa?

Ježevi su skloni gojaznosti, pa je od najveće važnosti da pratite koliko ga hranite. Komercijalna hrana za mačke ili ježeve bi trebalo da čini većinu dnevne ishrane, i iako je jež veoma aktivan noću i sagoreva mnogo energije, želećete da kontrolišete koju količinu dobija.

Svakog dana odraslom ježu treba ponuditi jednu do dve supene kašike žitarica pored kašičice voća i povrća i nekih insekata. Većim i veoma aktivnim ježevima može biti potrebno više hrane, ali težinu vašeg ježa treba pratiti pomoću vage za bebe. Ako dođe do povećanja telesne težine za više od 10%, trebalo bi da smanjite količinu hrane koju dajete vašem ježu.

Jež može da jede više noću kada je najaktivniji i trči na svom točku, tako da ne brinite ako ne vidite da jede mnogo tokom dana. Sva nepojedena hrana treba da se odloži sledećeg dana kako bi se izbeglo kvarenje, a sveža voda uvek treba da bude dostupna.