Saluki: Persijski hrt

Saluki, jedna od najstarijih rasa na svetu, je pas srednje veličine koji je poznat po svom tankom, ali mišićavom, robusnom telu, izgrađenom za brzinu i izdržljivost, kao i po dugom repu i ušima koji su obično paperjasti. Hiljadama godina ova rasa je služila kao pas za lov kraljeva – a danas ovi psi ostaju brzi, okretni sprinteri koji vole dobru poteru ili lutaju na otvorenom, dok u isto vreme činee nežne ljubimce sa toplim, vernim očima i zauvek su odani svojim porodicama.

Pregled rase:

  • Grupa: Grupa pasa
  • Visina: 60 do 70 cm (mužjaci), ženke su obično manje
  • Težina: 18 do 30 kg
  • Dlaka: pernata ili glatka
  • Boja dlake: Bela ili krem, smeđa, crno-smeđa ili siva i žuta, zlatna
  • Životni vek: 10 do 17 godina
  • Temperament: Povučen, inteligentan, rezervisan, tih
  • Hipoalergen: Ne
  • Poreklo: Egipat

Karakteristike rase Saluki

Poznato je da su ovi prelepi psi i rezervisani i ljubazni i da su odlično društvo svojim porodicama. Iako Saluki nije previše demonstrativan u iskazivanju naklonosti, stvoriće duboke veze sa svojim ljudima i podložan je anksioznosti odvajanja kada je ostavljen sam na duže vreme.

Prednosti rase Nedostaci rase
Odan i voli porodicu Nije dobar izbor za život u stanu
Odličan saputnik za trčanje i planinarenje Zahteva mnogo dnevne vežbe
Zdrava rasa koja živi dug život Nezavisan i može biti težak za treniranje
Prednosti i nedostaci rase Saluki

Istorija rase Saluki

Tri saluki psa
Saluki su možda najstarija rasa na svetu (shutterstock.com)

Kao jaki, uravnoteženi sportisti, Saluki su dugo bili cenjeni kroz istoriju zbog svoje gracioznosti i lepote. Istorijski nazivan persijskim hrtom ili psom-gazelom, drevnoj istoriji ove rase je teško ući u trag. Međutim, stručnjaci veruju da bi koreni rase Saluki mogli da sežu čak do 7000 godina pre nove ere.

Nekada smatran kraljevskim psom Egipta (kako se ponekad još naziva), neki istoričari sugerišu da je Saluki zapravo najstarija rasa pasa – i da njihovo poreklo može da seže do 329. godine pre nove ere kada je Aleksandar Veliki napao Kinu. Postoje prikazi pasa koji liče na Salukije koji se pojavljuju na egipatskim grobnicama od pre 4.000 godina, kao i rezbarije iz Sumerskog carstva koje takođe prikazuju pse koji veoma podsećaju na Salukije.

Saluki i drugi hrtovi bili su omiljeni kućni ljubimci među kraljevima poput egipatskih faraona, kao i drugih značajnih istorijskih ličnosti poput Aleksandra Velikog, a veruje se da su nastali sa podneblja Bliskog istoka, Egipta i Azije mnogo pre nego što su izgrađene egipatske piramide. 

Neki istoričari veruju da je rasa možda dobila ime po drevnom gradu Saluku u Jemenu, ili verovatno po gradu Seleukiji u Siriji.

Posebno rasprostranjeni širom Egipta, ovi psi su bili poštovani i negovani. U stvari, njihova tela su često bila mumificirana, baš kao i tela drevnih faraona. Nomadski muslimani, koji su uglavnom smatrali pse nečistim životinjama, Saluki pse su smatrali darom od Alaha.

Prvo poznato prisustvo Salukija u Engleskoj datira iz 1840. Rasa nije uspostavljena sve do posle Prvog svetskog rata kada su se mnogi britanski oficiri vratili sa Bliskog istoka sa ovim psima. Današnji Saluki ostaje veran svojim drevnim precima, od svoje uglađene građe i toplih očiju do svoje sofisticirane i dostojanstvene ličnosti.

Nega rase Saluki

Velika potreba pasmine Saluki za fizičkom aktivnošću znači da nije idealan pas za stan. Saluki zahteva mnogo šetnji (ili trčanja) i vremena provedenog na otvorenom. Zahvaljujući brzini i prirodnoj sklonosti da juri i lovi jelene, veverice ili bilo koju drugu divljač, jak povodac, pažljiv vlasnik i bezbedna, zatvorena mesta za lutanje na otvorenom su neophodni za ovu rasu.

Fizička aktivnost

Sa dugom istorijom trčanja i lova životinja, ova rasa je idealan kućni ljubimac za ljude koji trče ili aktivne porodice. Salukiju će biti potrebne svakodnevne vežbe i šetnje, ukupno dva sata dnevno, kako za dobro fizičko tako i za mentalno zdravlje.

Saluki bi idealno trebalo da živi u kući sa velikim ograđenim dvorištem radi njihove bezbednosti. Bez odgovarajuće vežbe i stimulacije (mnogo vremena za igru i dosta bezbednih igračaka i kostiju za žvakanje), Saluki može pobeći ili postati destruktivan.

Održavanje dlake

saluki
Saluki se manje linja nego ostale rase (shutterstock.com)

Saluki mogu imati paperjastu ili glatku dlaku – ali za oba krzna će biti potrebno nedeljno četkanje iako se linjaju manje od drugih rasa. Rasa je poznata po tome što je čista, bez većine tipičnih psećih mirisa, i zahteva retko kupanje. Vlasnici salukija treba da vode računa o održavanju dugih ušiju i repa ovog psa čistim – pokušajte da mu uši budu izvan činije dok jede i pazite na bilo kakvu zaglavljenu ili zaostalu prljavštinu na vrhu repa.

Obuka

Saluki su psi koji se smatraju nezavisnom (i ponekad povučenom) rasom i pokazaće se pomalo teškim za dresuru – vole da misle svojom glavom i možda će im trebati više ubeđivanja od drugih rasa. Međutim, kao i većina pasa, većina Salukija bi trebalo da dobro reaguje na pozitivna pojačanja poput poslastica i pohvala.

Uobičajeni zdravstveni problemi

Za Salukija je poznato da nema mnogih uobičajenih genetskih bolesti i generalno se može očekivati da će uživati u zdravom, aktivnom životu do starosti. Međutim, postoji nekoliko zdravstvenih problema specifičnih za rasu koji mogu uticati na ovog psa.

  • Bolesti srca: Aritmija ili uvećana srca ili drugi defekti, kao i neka autoimuna i krvna stanja, povezani su sa rasom.
  • Rak: Karcinomi, uključujući hemangiosarkom ili osteosarkom, karcinom dojke (kada nisu sterilisani rano u životu) i limfom su takođe primećeni kod Saluki rase.
  • Dilatacija želuca: Zbog visokog nivoa aktivnosti ove rase i sklonosti snažnom trčanju, vlasnici Salukija uvek treba da preduzmu mere predostrožnosti kako bi sprečili torziju želuca, takođe poznatu kao nadimanje. Uzrokovano trčanjem i igranjem prebrzo nakon jela, stanje je hitno stanje opasno po život i zahteva hitnu veterinarsku intervenciju.
  • Progresivna atrofija mrežnjače: Saluki su skloni ovoj naslednoj bolesti. Šipke, čunjevi i/ili pigmentirani sloj očiju psa će se pogoršati, što će dovesti do slepila. Nije bolno, ali vaš pas može postati dezorijentisan kada izgubi vid.

Dijeta i ishrana

Saluki bi trebalo da se dobro da reaguje na bilo koju visokokvalitetnu i izbalansiranu hranu za pse. Poznato je da apetit kod ove rase uveliko varira od psa do psa – neki psi ove rase su izbirljivi u jelu – tako da vlasnici Salukija sa povećanim apetitom treba da vode računa o prekomernom hranjenju kako bi sprečili povećanje telesne težine i srodne probleme. Ovoj velikoj, aktivnoj rasi treba uvek da bude dostupna sveža voda.

Gde usvojiti ili kupiti Saluki?

Saluki su veoma, veoma retka rasa u Srbiji. Online oglasnici nude jednog odraslog persijskog hrta, mužjaka, po ceni od 1500 evra i štence čija je cena 500 evra. U Srbiji nema registrovanih odgajivačnica rase Saluki. Velika je verovatnoća da ćete po ovog psa morati da idete u inostranstvo.

Dok odlučujete da li je Saluki pravi pas za vas, obavezno istražite sve aspekte rase i konsultujte druge vlasnike Salukija, odgajivače i veterinare da biste saznali više. Ako ne uspete da pronađete salukija razmotrite rase veliki engleski hrt, mali engleski hrt i španski hrt.

Postoji čitav svet potencijalnih rasa pasa – uz malo istraživanja, možete pronaći pravu za vas i vašu porodicu.

)