Reportaža: Svete životinje na ulici

Mačke nisu toliko “vidljive”, kao psi, a sigurno ih napuštenih i rođenih na ulici ima duplo više od pasa. Njihova piramida reprodukcije je duplo veća nego pseća, a obaveznom sterilizacijom vlasničkih pasa i mačaka za 3-4 godine ih više ne bi bilo bez doma a niti jedna životinja ne bi bila ugrožena

Tekst Dunja Božić
Foto Help animals

Mačke su ekstremno ugrožene životinje u Srbiji, ali uvek je bilo ljudi koji su svoju ljubav iskazivali tako što su, ne samo brinuli o njima, već se i borili za njihova prava. Jedna od njih je i Zlata Korjenić, vlasnica azila za mačke “Džesika“, koja je za naš magazine pričala o akciju koju sprovodi već mesecima, kojoj bi svi ljubitelji maca trebali da se priključe. 

Zlato, prvo, kako se oformio azil, odakle ideja i mogućnost za takav poduhvat?

– Godine 2000. Udruženje Help Animals otvorilo je Azil za pse i macke “Riska”, i tada je u azil smešteno 16 mačaka i čak 430 pasa. Prostor namenjen mačkama je postao mali a životi mačaka ugroženi, pa sam ja, kao predsednica Udruženja Help Animals, 2005. godine odlučila da odvojim mačke od pasa. Za te potrebe sam u svojoj kući sredila unutrašnji prostor za mačke u veličini 200 m2 i spoljašnji kavez vezan uz kuću, u veličini od 200m2. Tako je nastao azil mačaka Džesika, koji se izdržava donacijama građana koji prepoznaju problem napuštenih mačaka i žele da pomognu.

Džesika je jedan od dva registrovana azila za mace u Srbiji, i u njemu, na dan ove reportaže, boravi 89 maca. Bolesnih, starih, ali i onih živahnih, zdravih i spremnih da nađu svoj zauvek dom.

– Problem sa macama koje borave na ulici jeste što su one “nevidljive”, a sigurno ih napuštenih i rođenih na ulici ima duplo više od pasa. Njihova piramida reprodukcije je duplo veća nego pseća. Srbijom trenutno luta minimum milion mačaka i mačića. Nisu ni psi pošteđeni, međutim strah od ujeda pasa je veći, kaže naša sagovornica.

Help animals postoji više od 20 godina.

– Jeste, što znači da se za to vreme otvorio samo još jedan azil za mačke. Iskustvo kaže da ne postoje azili takvog kapaciteta nigde na svetu koji bi mogli skloniti sa ulice toliki broj napuštenih stvorenja. Primaran cilj organizacije jeste da napuštenim mačkama pronađemo stalan dom u kome će imati potrebnu pažnju i sve neophodne uslove za život, bolje no što u azilu imaju. Jedina prava i održiva pomoć i rešenje je sterilizacija vlasničkih pasa i mačaka, i naša organizacija se za to bori već treću deceniju.

Problem je i u tome što se vlasnici ne edukuju dovoljno.

– Tako je. Vlasnike niko ne edukuje. Takođe, mediji su gluvi kada je u pitanju ovaj problem, sem kada pas ili mačka nekoga povrede.

Međutim, vaša želja da se pomogne macama koje se nalaze na ulici otišla je i dalje?

– Došla je pandemija. Sa pandemijom i mojih 70 godina a samim tim i otežan život sa 89 mačaka. Nemogućnost primanja volontera i svi ostali kontakti sa ljudima su rizični. Nebrojeno pasa a još više mačaka je izbačeno na ulice od strane vlasnika jer je na početku pandemije kružila vest da kućni ljubimci prenose koronu. U nemoći da primam nove mačke od straha da se ne zarazim u kontaktu sa ljudima i mačke iz azila prepustim na milost i nemilost nepoznatima odlučila sam, uz saglasnost sa članova skupštine Help animalsa, da počnemo kampanju sterilizacije/kastracije mačaka bez doma u Beogradu. Verovala sam da će građani Srbije imati više sluha za rešavanje tako važnog problema, međutim, sporo to ide, ali se i dalje nadam. Jer, moramo svi da shvatimo da se obaveznom sterilizacijom/kastracijom vlasničkih pasa i mačaka za 3-4 godine ih više ne bi bilo bez doma a niti jedna životinja ne bi bila mučena.

Od početka kampanje sterilisano je do danas, preko 680 mačaka samo u Beogradu. Veliki uspeh.

– Hvala, ali to nije kraj. Da me ispravno shvatite, sterilizacija/kastracija sprečava stradanje mačaka koje žive na ulicama. Zato nam je preko potrebna pomoć da nastavimo kampanju, ali i da animiramo još neku fondaciju. Naša organizacija je potpuno transparentna i svaka uplata građana se vidi na našoj web prezentaciji. Takođe, želim da napomenem da je preko 90% operativnih zahvata upravo urađeno donacijom iz stranih zemalja.

Svi koji žele da pomognu da se ulične mace sterilišu mogu da izvrše uplatu na račun organizacije Help animals, koje se nalazi u Beogradu.