Problemi u ponašanju maltezera kućnih ljubimaca

Na sredozemnom ostrvu Malta, maltezer je razvijen da bude kućni ljubimac bogatih, kulturnih porodica. Jedan od najsjajnijih, najslađih i najnežnijih pasa igračaka, maltezer je izuzetno razigran i uživa u igrama sa svojim vlasnicima.

Ovom radoznalom duhu koji se brzo kreće ne treba mnogo vežbi na otvorenom, ali uživa u trčanju po vašem (ograđenom!) dvorištu i da vas prati u šetnjama. Veći psi na njega mogu gledati kao na plen, zato maltezer mora uvek biti na povodcu ili ograđen radi sopstvene zaštite. 

Maltezeri su generalno miroljubivi, što znači da nisu prirodno dominantni ili agresivni. Neki su samouvereniji i druželjubiviji, drugi su oprezniji ili nepokolebljivi. 

Da li je za loš karakter i ponašanje maltezera kriv vlasnik?

Opšti temperament maltezera donekle zavisi od genetike – druželjubivi i otvoreni roditelji imaju tendenciju da stvaraju iste štence. Skupa sa nasleđenim genima, način na koji odgajate psa takođe će igrati veliku ulogu u njegovom budućem ponašanju i celokupnom karakteru.

Maltezeri ponekad mogu razviti problematično ponašanje, za koje je gotovo uvek odgovoran vlasnik. Pas je razmažen, nije naučen osnovnim komandama, vlasnik se smeje njegovom lošem ponašanju i na taj način ga odobrava. Vlasnici često imaju izgovore za loše ponašanje psa i previše ga maze i odnose se prema njemu kao prema bebi. 

Mnogo je veća verovatnoća da će vaš maltezer završiti razdražljiv i nesiguran (ili bezobrazan i neposlušan) ako ga tretirate kao bebu ili plišanu igračku.

Prekomerno maženje (razmazivanje) je užasan način vaspitanja psa; sve što čini je da se vlasnik oseća dobro, dok stvara nesigurnog psa koji manično laje kad god vidi nešto što izgleda ili zvuči nepoznato. Sve pse, bez obzira na njihovu veličinu, treba naučiti kako da hodaju na svoje četiri noge, kako da rade ono što im se kaže i kako da se mirno slažu sa svetom. Samo ovaj način vaspitanja stvara samopouzdanog, stabilnog maltezera.

Prednosti maltezera kao kućnog ljubimca

Maltezeri kao kućni ljubimci imaju brojne prednosti, od kojih ističemo sledeće:

  • Oni su jedna od najmanjih rasa – lako ih je poneti sa sobom bilo kuda!
  • Živahni su, zabavni, razigrani i privrženi svojoj porodici.
  • Obično su mirni sa strancima i drugim životinjama.
  • Vrlo se malo linjaju, stoga su često dobar izbor za osobe koje pate od alergija.
  • Obožavaju toplo sunčano vreme!
  • Obično imaju dug životni vek.

Nedostaci maltezera kao kućnog ljubimca

Iako preslatki i neodoljivi, maltezeri ipak imaju i neke nedostatke:

  • Fizički su slabi i lako ih može povrediti i najmanja grubost od strane deteta ili neke druge životinje, zato zahtevaju stalni nadzor i praćenje.
  • Tanka je linija po kojoj treba da hodate sa vaspitanjem i brigom o rasama pasa igračaka, jer morate da zaštitite njihovu bezbednost, ali i da zahtevate od njih da stoje na sopstvene četiri noge i da se dobro ponašaju.
  • Skloni su da razviju separacionu anksioznost, koju karakterišu prekomerno lajanje i destruktivno ponašanje, ako su previše ostavljeni sami.
  • Zloglasne poteškoće pri učenju da traže napolje da obave nuždu.
  • Često četkanje/češljanje/šišanje ili redovno šišanje dlake na kratko (što kod većine pripadnika ove rase izgleda stvarno slatko!)
  • Imajte na umu da je nasleđe temperamenta manje predvidljivo od nasleđivanja fizičkih osobina kao što su veličina ili linjanje. Temperament i ponašanje se takođe oblikuju vaspitanjem i obukom.

Koliko su maltezeri društveni? Da li su prijateljski raspoloženi sa strancima?

Neki maltezeri su izuzetno druželjubivi, dok su drugi nepoverljivi prema nepoznatima. Bez obzira kom tipu vaš pas pripada, sigurno je da će lajati kada neko dođe na vrata. Vaš posao je da naučite svog maltezera da je malo početnog lajanja u redu… ali da mora prestati da laje kada ga preuzmete i otvorite vrata. 

Ovo će se dogoditi samo kada vaš pas sebe posmatra kao pratioca, a vas kao vođu.

Da li su maltezeri dobri sa decom?

Ako imate dete koje je mlađe od 9 godina, bez obzira koliko je dobronamerno i lepo vaspitano, držanje maltezera se ne preporučuje. Mlađa deca ne mogu a da ne budu nespretna, a da je dete „dobro mislilo“ mala je uteha za psa kojeg su slučajno zgazili, seli, stisnuli, udarili zalutalom loptom ili bacili niz stepenice ili na betonsku površinu.

Pored toga, većina maltezera se oseća preplavljeno glasnim zvucima i brzim pokretima koje deca mogu da naprave, a rezultat može biti stres i strah (čak i odbrambeno griženje).

Da li su maltezeri dobri sa drugim kućnim ljubimcima?

Maltezeri su uglavnom mirni i odlično se slažu sa drugim kućnim ljubimcima u svojoj porodici.

Ali treba da budete oprezni da ih mešate sa većim psima. Ako želite da probate, budite sigurni da možete tačno da tumačite ponašanje drugog psa i budite sigurni da je drugi pas tih, nežan i dobrog ponašanja. Veliki pas koji razdragano skače može slučajno da povredi maltezera.

Držanje maltezera sa rasama koje genetika tera da jure plen, kao što su terijeri, nije preporučljivo. Maltezeri mogu izgledati kao plen, posebno kada se brzo kreću. Ovo može da izazove instinktivno ponašanje u jurnjavi kod rasa kao što su srednji do veliki terijeri, hrtovi, pastirske rase i severne (špic) rase kao što su aljaški malamuti i akite.

Sa drugim psima izvan svoje porodice, maltezer bi mogao biti prijateljski nastrojen ili ne. Mnoge rase igračaka imaju tendenciju da se sklone kada špijuniraju čudnog psa, posebno većeg psa. Najverovatnije se bune, pokušavajući da ubede većeg psa da treba da se „kreće dalje“ umesto da ih pojede za ručak. Ovo je uznemireno stanje uma za vašeg malog psa i vrlo je neprijatno. 

Bolje je da ga naučite da ste vi vođa koji će preuzeti odgovornost za držanje drugih pasa podalje od njega. Tada će moći da se opusti i prepusti svu kontrolu vama. To je psihološki zdrav i siguran način razmišljanja koji želite da vaš pas ima.

)