Papilon – patuljasti kontinental epanel

Papilon je sitan, ali izdržljiv pas iz kategorije pasa igračaka sa budnim, aktivnim i prijateljskim ponašanjem. Iako je dobila ime po izgledu uspravnih ušiju nalik leptiru, rasa se takođe može videti u varijanti sa spuštenim ušima. 

Rasa papilon je nastala u Francuskoj, u prvobitnoj formi kao patuljasti španijeli, koji nisu imali uspravne uši po kojima danas nose naziv. Uši su stvar ličnih preferencija, a ne smatraju se greškom ili nedostatkom ako su spuštene. Štenci oba tipa mogu se pojaviti u istom leglu.

Pregled rase:

  • Grupa: psi igračke
  • Visina: 20 do 28 cm
  • Težina: 2.7 do 4.5 kg
  • Dlaka: Ravna, duga, jednoslojna
  • Boja dlake: Bela sa oznakama i maskom boje, obično crvene, samuljine, crne ili limunaste
  • Životni vek: 14 do 16 godina
  • Temperament: Inteligentan, srećan, druželjubiv, energičan, budan
  • Hipoalergen: Ne
  • Poreklo: Francuska

Karakteristike papilona

Papiloni su divni mali psi koji mogu biti radni psi (ali samo pola radnog vremena) i sjajni su drugovi za vežbanje. Takođe su odlični saputnici za mnoge tipove domaćinstava.

Ova rasa je obično dobra za domaćinstva koja imaju više od jednog kućnog ljubimca, a papiloni se dobro slažu sa mačkama ako ste ih socijalizovali. Takođe je odlična rasa za prvog vlasnika psa.

Prednosti Nedostaci
Prijateljski nastrojen Zahteva mnogo pažnje i pati od separacione anksioznosti
Dobro reaguje na obuku Veoma je tvrdoglav
Aktivan i razigran Visoka sklonost ka lajanju
Prednosti i nedostaci rase papilon

Istorija papilona

Papilon sa podignutim ušima
Papilon može imati podignute ili spuštene uši – oba standarda su prihvaćena kod rase i ne smatraju se nedostatkom (shutterstock.com)

Papilon je nastao u Francuskoj, gde je dobio ime po svojim prepoznatljivim ušima. Papilon na francuskom znači leptir. Međutim, nemaju svi uspravne uši: sorta sa spuštenim ušima poznata je kao phalene (moljac).

Rasa je nekada bila poznata kao patuljasti španijel i možda datira još iz trinaestog veka. Papiloni su vremenom stekli popularnost u Španiji i Italiji, gde su često prikazivani na klasičnim slikama. To su bile sorte sa spuštenim ušima — papiloni sa uspravnim ušima nisu se pojavili sve do kasnih 1800-ih. Među poznatim vlasnicima su francuski kralj Luj XIV i Marija Antoaneta.

Nega papilona

Papiloni su pametni psi koji se mogu dresirati da učestvuju u psećim sportovima ili da se takmiče u takmičenjima u poslušnosti. Iako su male veličine, oni su aktivniji od tipičnih pasa igračaka i želeće da užurbano istražuju. Papiloni vole interakciju i mentalnu stimulaciju i ako su ostavljeni sami na duže staze, mogu razviti anksioznost odvajanja i probleme u ponašanju.

Fizička aktivnost

Papiloni su energični mali psi, pa je rutinska vežba preporučiva, kako ne bi razvili destruktivno ponašanje usled viška energije. 

Papilonima je potrebno dosta aktivnog vremena za igru. Treba ih vežbati sa dve do tri šetnje dnevno po 20 do 30 minuta. Dobro je ako imate na raspolaganju dvorište ili park za pse gde oni mogu da se istrče. 

Imajte na umu tokom šetnje da im je, pošto imaju samo jednoslojni kaput, potrebna zaštita tokom hladnog vremena, ali ova rasa dobro podnosi vruće vreme.

Održavanje dlake

papilon rasa psa
Svilenkastu dlaku papilona neophodno je češljati 2-3x nedeljno (shutterstock.com)

Papilon ima dugu, finu, svilenkastu dlaku koja zahteva umerenu negu – posebno češljanje dlake dva do tri puta nedeljno. Međutim, dlaka ne raste neprekidno, tako da rasi ne bi trebalo šišanje.

Obuka 

Kao i mnogi mali psi, papilon može imati žestoku i tvrdoglavu crtu, iako je rasa prilično pametna i treba dobro da uči ako vredno radite sa njom. Dosledna obuka poslušnosti je neophodna.

Oni vole da budu vođe čopora sa drugim psima u domaćinstvu i takođe će se postaviti kao vođa čopora prema vama, ako ih ne obučite pravilno. Ovo može dovesti do sindroma malog psa, gde pas pokazuje nepoželjno ponašanje kao što je skakanje i režanje na svog vlasnika.

Uobičajeni zdravstveni problemi

Odgovorni uzgajivači nastoje da održe najviše standarde rase koje su ustanovili kinološki klubovi. Psi uzgojeni po ovim standardima imaju manje šanse da razviju nasledna stanja. Međutim, kod rase se mogu javiti neki nasledni zdravstveni problemi. Slede neki uslovi kojih treba da budete svesni:

  • Luksacija patele: Ovo je labavo koleno koji može da isklizne sa svog mesta i izazove bol i hromost dok se mišić ne opusti kako bi se mogao vratiti u svoj položaj.
  • Kolaps traheje: Ovo se može videti sa simptomima kašlja.
  • Progresivna atrofija mrežnjače (PRA): Ovo je degenerativno stanje oka koje može dovesti do slepila.

Dijeta i ishrana

Moraćete da obezbedite da ovaj mali pas ne postane gojazan jer to može pogoršati bilo kakvu sklonost ka problemima sa kolenima. Većina papilona se dobro snalazi sa 0,25 do 0,5 šoljica suve hrane, podeljene u dva obroka. To vam može delovati kao mala količina, ali papilonu nije potrebno više. 

Ako budete preterivali prehranićete psa i uskoro ćete videti povećanje telesne težine. Ne ostavljajte hranu na raspolaganju tokom celog dana. Uverite se da drugi članovi vaše porodice ne daju poslastice papilonu istovremeno kad i vi, kako pas ne bi postao gojazan.

Ako primetite da je vaš papilon dobio na težini, razgovarajte sa veterinarom da biste dobili preporuku za raspored hranjenja, vrstu hrane i vežbe koje mogu pomoći da vaš pas održava idealnu telesnu težinu.

Gde usvojiti ili kupiti papilona? 

Pre nego što potražite papilona, zapamtite da je to rasa igračka, a ova rasa je prilično krhka i možete je lako povrediti ako je neoprezno uzmete u ruke ili spustite.

Štence papilona možete pronaći na domaćim oglasnicima, gde je startna cena od 100 evra naviše.

Pre nego što odlučite da li je papilon pravi pas za vas, obavezno se raspitajte i istražite rasu, kako vaš pas ne bi završio u azilu nakon nekog vremena. Razgovarajte sa drugim vlasnicima papilona, renomiranim uzgajivačima i spasilačkim grupama da biste saznali više.

Ako ste zainteresovani za slične rase, pogledajte pomerance, havanezere, maltezere i kineskog ćubastog psa, da biste uporedili prednosti i nedostatke. Postoji čitav svet potencijalnih rasa pasa. Uz malo istraživanja, možete pronaći pravu rasu koja će postati vaš verni pratilac.

)