Nešto novo iz kuhinje za vašu ljubimicu

Čini se da slatki krompir postaje sve popularniji u ishrani kućnih ljubimaca. Možda ćete videti mnogo hrane za pse koja se reklamira sa slatkim krompirom kao glavnim sastojkom. To je odlično za pse, ali možda će vas naterati da se zapitate – da li mačke mogu da jedu slatki krompir? Kratak odgovor je – da. Slatki krompir nije toksičan za mačke. Ali to ne znači da vaša mačka mora stalno da ima ovo povrće u svojoj ishrani. Naravno, svi smo čuli za prednosti ovog krompira, ali one se možda ne odnose na ljubimicu. Hajde da objasnimo zašt je to tako.

Važno je razumeti da mačkama treba samo meso i voda da bi preživele. Za razliku od pasa, koji su svaštojedi, mačke su mesožderke. To znači da neki sastojci koji se nalaze u mačjoj hrani joj nisu nužno potrebni, u preodu – vašoj mački nije potreban nikakav biljni protein koji bi joj poboljšao ishranu.

Ali, ako kojim slučajem vaša mačka voli ukus slatkog krompira, postoji nekoliko hranljivih materija koje mogu da dobiju tako što će uzeti komadić ili dva s vremena na vreme, pošto je prepun vlakana i pun vitamina i minerala.

Podrazumeva se da mačka dobija sve hranljive materije iz svoje svakodnevne ishrane, tako da nema potrebe da dodajete slatki krompir u redovnu ishranu.

Ono što nije dobro jeste da kuvani slatki krompir može da izazove probleme sa varenjem ako se vaša mačka prejede. Međutim, male količine mogu ublažiti zatvor i održavati mačku zdravom.

VAŽNO
Mačke nikada ne bi trebalo da jedu sirovi slatki krompir. Sirovi slatki krompir može biti teško svarljiv i može izazvati probleme sa digestivnim traktom ljubimice. Evo par recepata koji bi mogli da se svide vašoj ljubimici, a lako se prave.

Pate sa barenim mesom

SASTOJCI: šolja sitno seckane obarene piletine, četvrtina šolje barenog i ispasiranog brokolija, četvrtina šolje barene i ispasirane šargarepe ili pasiranog slatkog krompira, bujon.

PRIPREMA: U blender stavite sve sastojke osim bujona i sitnite dok smesa ne bude kompaktna. Tokom miksovanja postepeno dodajte pileći bujon koji će smesu učiniti kompaktnom i ukusnijom. Poslužite ljubimici.

Govedina i ovsena kaša

SASTOJCI: 83 grama kuvane govedine bez soli i začina, 50 grama kuvane ovsene kaše, 30 grama pirea od slatkog krompira, 4 g susamovog ulja.

PRIPREMA: Sve sastojke sjedinite u jednoj posudi. Maci možete da poslužite ovaj obrok i tako što ćete ga formirati u kuglice ili jednostavno samo staviti u njenu činiju. Ovo je kompletan obrok i ne morate ljubimcu da dajete granule ili vlažnu hranu.

Pečeni ćureći medaljoni

SASTOJCI: 200 grama ćurećeg mesa, polovina šolje seckane šargarepe, polovina šolje kinoe ili ovsenih pahuljica.

PRIPREMA: Zagrejte rernu na 180 stepeni. U blender stavite šargarepu i ćuretinu, i kada dobijete kompaktnu smesu, dodajte kinou ili ovsene pahuljice. Kada umutite smesu, rukama oblikujte kuglice i postavite ih u pleh u koji ste prethodno stavili papir za pečenje. Pecite 15 minuta.

Od ove količine trebalo bi da dobijete oko 30 kuglica, a svaka ima svega 17 kalorija. Ostatke možete držati u frižideru do tri dana, a u zamrzivaču nekoliko nedelja. Poslužite maci kao zaseban obrok, kao dodatak ili kao poslasticu.

Pileći ragu sa pirinčem

SASTOJCI: 100 grama pilećih srca, 30 grama pirinča, light krem-sir, maslinovo ulje.

PRIPREMA: Skuvajte pirinač bez dodavanja soli, pileća srca isecite na kockice veličine zalogaja i propržite u tiganju na malo maslinovog ulja. Kada je meso gotovo, u činiji ga umešajte sa krem-sirom, a potom dodajte i kuvani pirinač. Kada se obrok dobro ohladi, poslužite ga mezimcu. Ostatke čuvajte u frižideru najduže dva dana.