Neguj me nežno
Zašto mačke neguju jedna drugu? Kakve veze ovo ponašanje ima sa njihovim rođacima velikim mačkama, ili ima veze sa majčinskim instinktom, društvenim vezama i hijerarhijom?
Piše: petmagazine.rs
Ako imate više mačaka kod kuće, verovatno ste to ponekad videli. Kada zateknete mace da se maze, ližu jedna drugu, ne sumnjamo da ste se nasmejali i raznežili. Dakle, zašto mačke neguju jedna drugu?
Naučnici ovo ponašanje nazivaju alogrooming. Ali zašto mačke neguju jedna drugu? Naša ljudska intuicija nam govori da bi to mogao biti znak naklonosti između naših mačaka, ali nije tako jednostavno. Dovoljno je složeno, te su naučnici proučavali upravo ovakvo ponašanja kod domaćih mačaka, lavova, primata i mnogih drugih vrsta.
U studiji iz 2016. godine pod nazivom Socialiti in cats: Uporedni pregled objavljen u Journal of Veterinari Behavior, istraživači sa Univerziteta u Bristolu u Velikoj Britaniji otkrili su da je alogrooming jedan od tri načina na koje mačke izražavaju koheziju u kolonijama. Druga dva načina su alorubbing i prenos mirisnih signala.
Društvena veza
U studiji iz 2004. godine, istraživači sa Univerziteta Džordžije su posmatrali društvene interakcije mačaka u kolonijama koje slobodno lutaju. Primetili su da se alogrooming dešava među mačkama koje već imaju društvenu vezu. Mačke izvan kolonije nisu primaoci alogroominga osim ako nisu integrisane u koloniju. Drugim rečima, mačke neće negovati drugu mačku koju ne poznaju, što ima potpuno smisla. Ali ima više od toga.
Istraživači su primetili da su primaoci alogroominga obično veoma kooperativni, da će naginjati i/ili rotirati glavu kako bi omogućili pristup, često dok predu. Mačke bi mogle tražiti alogroom od druge tako što će prići mački, savijati vrat, otkrivati vrh glave ili potiljak. Ovo je deo njihovog tela koji mačke ne mogu lako da čiste, tako da bi ovo traženje moglo biti motivisano praktičnom potrebom za pomoći u „odeljenju za kupanje“.
Viši rang
Britanska studija sa Univerziteta u Sautemptonu iz 1998. godine pod nazivom Funkcija alogroominga kod domaćih mačaka (Felis silvestris catus) takođe je primetila da alogroomeri generalno neguju područje glave i vrata. Ovi istraživači su takođe primetili da su mačke višeg ranga češće negovale mačke nižeg ranga, nego obrnuto.
Zaključak
Sudeći po istraživanju, čini se da je to znak društvenog prihvatanja i povezanosti. Mačke niti timare niti traže doterivanje od stranaca. Pošto se obično radi o glavi i vratu, delu njihovog tela do kojih sami ne mogu da dopru, alogrooming bi mogao biti motivisan praktičnom potrebom za pomoći pri kupanju. Mačke uče ponašanje od svojih majki, tako da majčinski instinkt verovatno igra ulogu. Alogrooming može čak pokazati društvenu hijerarhiju — dominaciju za alogroomera i podložnost za alogroomea. Čak i ako je alogrooming motivisan agresijom, ublažen je društvenom vezom rezervisanom za prijatelje i porodicu.