Nega i vaspitanje novog ljubimca
Za magazin MAČKA piše Svetlana Lalović, Felinološko društvo Le PETit
Mace su veoma čiste životinje, vole da se doteruju i umivaju, pa nemate razloga da ih kupate bez preke potrebe. Ipak, ponekad im zatreba pomoć, posebno kad je u pitanju nega njihovog krzna. Ako se ne češljaju redovno, krzno im može postati ućebano i neugledno. Takve ućebane dlake možda će morati da ukloni veterinar ili profesionalni grumer (frizer za životinje).
Zato je važno da macu, bez obzira na to da li je mlada ili stara, da li se trenutno linja ili ne, odmalena naviknemo na redovno, nežno iščešljavanje u kratkim intervalima kako bi se navikla na dodir četke ili češlja. Mačetu možete dati neku nagradicu ili malu poslasticu, kako bi steklo pozitivnu asocijaciju na češljanje. Češljanje je i korisna prilika da proverite da li maca ima neki fizički problem ili povredu. Ako se ipak mučite sa češljanjem i negovanjem krzna svoje mace, zamolite veterinara za pomoć ili pronađite grumera.
Temeljni tretman krzna
Znamo da se mace linjaju i to je prirodno, jer svaka dlaka koja izraste otpašće posle nekog vremena ne bi li izrasla nova, zar ne? Kratkodlake mace, sa tanjom poddlakom, dovoljno je lako očešljati tek ponekad. Onim kratkodlakim, ali sa gušćom poddlakom, češljanje će goditi bar jednom nedeljno, dok će dugodlakim macama češljanje biti potrebno minimalno dva do tri puta nedeljno. Tokom proleća i leta svim macama, bez obzira na dužinu krzna, jednom mesečno treba priuštiti detaljan, dubinski tretman iščešljavanja krzna.
Jedino se bezdlake rase mačaka, poput kanadske sfinge, neće linjati. Ali i njima je potrebna redovna nega kože. Dlaka mačjeg krzna prikuplja višak sebuma (prirodne masnoće tela koju stvaraju i luče lojne žlezde) te je bezdlakim rasama neophodno redovno kupanje radi skidanja viška sebuma, bar jednom nedeljno.
Manikir macinih kandžica
Oštre macine kandže mogu predstavljati problem ukoliko maca nije na vreme odviknuta da ih koristi u igri. Takođe, mogu da predstavljaju problem ako macu vodite kod veterinara, u goste ili u pansion za mačke. Katkad razigrano neoprezno mače može da se nezgodno zakači kandžicom za neku meku površinu nameštaja i u pokušajima da se oslobodi može doći do povređivanja. Iz tih razloga vlasnik treba da zna kako da maci zatupi noktiće, ako zatreba. Korigovanje vrhova noktića treba vežbati dok je maca mala, da bi se na vreme navikla na tretman. Pre i za vreme skraćivanja treba tiho i nežno pričati i maziti macu po leđima. Sačekajte da se maca sasvim smiri, nemojte žuriti i nemojte je prisiljavati na tretman ako nije spremna i lepo raspoložena.
Kandže mogu da se skrate običnom ljudskom grickalicom. Pritisnite macinu šapu palcem i kažiprstom da se prsti razmaknu i kandže isprave. Odsecite samo suve oštre vrhove, ne više od 1 milimetar. Macu to neće boleti, neće ništa osetiti, jer beli vrhovi nisu pronervljeni. Budite veoma pažljivi da ne zasečete dublje, u tamniji prokrvljeni deo kandže, jer je to macama izrazito bolno i dovešće do krvarenja. Posle obavljenog posla je nagradite poslasticom.
Veterinarska nega
Odgovoran i savestan vlasnik mace treba da se pobrine da ona bude sterilisana, čipovana i vakcinisana protiv zaraznih mačjih bolesti. Svaku macu treba redovno čistiti i zaštititi od unutrašnjih i spoljnih parazita.
Kako pronaći pouzdanog veterinara? Preporuka prijatelja ili iskusnih vlasnika mačaka vam može pomoći u potrazi za dobrim veterinarom. Ako nemate nekoga ko može da vam da dobru preporuku, posetite nekoliko ambulanti. Slobodno postavljajte mnogo pitanja, razgovarajte – važno je da se uverite u posvećenost i stručnost budućeg izabranog veterinara. Odlučite se na vreme, nemojte čekati trenutak da vašoj maci zaista zatreba veterinarska pomoć. Takođe, nije naodmet da s vremena na vreme macu vodite na redovne veterinarske kontrole, a ne samo kada je bolesna ili povređena.
Sterilizacija kada dođe vreme
Opšte prihvaćena preporuka je da se mace sterilišu pre prvog teranja čime se, između ostalog, predupređuju mnogi zdravstveni problemi u kasnijoj, seniorskoj dobi. Ovo je jednostavna operacija koja donosi mnogo zdravstvenih blagodeti za vašu macu i umanjuje stres uzrokovan neprekidnim teranjima. Imajte u vidu da svaki stres dovodi do slabljenja macinog imunog sistema. Pored toga, važno je sprečiti da na svet dođu neželjeni mačići, smanjiti širenje zaraza i bolesti, preduprediti često teške i fatalne povrede zadobijene u tuči s drugim mačkama, zatim sprečiti teritorijalno, agresivno ponašanje, obeležavanje teritorije mokraćom, i drugo.
Doslednost u vaspitanju
Kada obezbedite sve što je maci potrebno za zdrav, siguran i ugodan život u novom domu, kada se uspešno završi proces upoznavanja mace sa ukućanima i prostorom, posvetite se vaspitanju svog ljubimčeta. Budite dosledni. Utvrdite koje su granice, šta zasigurno nećete dozvoliti i pobrinite se da svi ukućani primenjuju ista pravila. Na primer, ne možete jednog dana dozvoliti mačetu da bude na stolu, a da mu sledećeg dana to isto zabranite. Time ćete ga zbuniti, što kasnije može dovesti do ponašanja kakvo ne želite. Nikada nemojte grubo kažnjavati svoje mače, jer ga to može uznemiriti ili uplašiti. Jasno i odsečno recite ne ili šššššš i nakratko ga ignorišite. Ili probajte da mu odvratite pažnju igračkom. Pohvalite ponašanje koje želite dajući mu poslasticu ili nagradu.
Imajte na umu da obrasci ponašanja domaćih mačaka nasleđeni od divljih predaka i da ih ne možete sprečavati da se penju na visoke ormare, da pokušavaju da istraže i najzabitije kutke u domu, da oštre kandže gde im je najzgodnije, da ponekada ogrebu u igri. Obavezno ih bodrite i podstičite u svakoj prilici kada iskazuju ponašanje prihvatljivo za obe strane!