Naučnici otkrili način na koji možete da komunicirate s ljubimicom

Mačke imaju reputaciju nepostojanosti, posebno u poređenju sa psima. Ali ako smatrate da je s vašim mačjim prijateljem malo teško uspostaviti vezu, možda jednostavno ne govorite njihov jezik.

Izvor: N1

Način komunikacije zapravo je jednostavan. Mačkama bi trebalo da se osmehujete, ali ne na način na koji se smešimo ljudima, već na način na koji to rade mačke. Nekim vlasnicima mačaka, dakle, takva njihova komunikacija itekako je poznata – prvo na kratko zatvore oči, a zatim polagano trepću.

Iako su mnogi vlasnici mačaka i ranije sa svojim ljubimcima komunicirali na sličan način, naučnici su sada prvi put sproveli studiju koja pokazuje reakciju mačaka na lagano treptanje.

Naime, u studiji naučnici su posmatrali interakciju između mačke i čoveka i uspeli su da potvrde da ovaj čin polaganog treptanja tera mačke, vama poznate i nepoznate, da priđu ljudima.

Karen Mekomb, psihološkinja koja je vodila istraživanje, kaže da mačke takvim svojim osmehom poručuju da su zadovoljne i opuštene. Naglasila je da je to prva studija u kojoj se eksperimentalno istražuje uloga laganog treptanja u komunikaciji između ljudi i mačaka.

U prvom eksperimentu učestvovali su vlasnici mačaka iz 14 domaćinstaava, ukupno 21 mačka. Kada su se mačke opustile i smirile, vlasnici su trebali da priđu na metar od njih i lagano trepću dok ih mačke gledaju. I vlasnike i mačke snimale su kamere, a potom su se te snimke upoređivane s načinom na koji mačke trepću kada interakcije s ljudima nema. Rezultati su pokazali da će mačke često “odgovoriti” ljudima na njihovo treptanje – vlastitim treptanjem, u odnosu na situaciju kada nema te interakcije.

U drugom eksperimentu učestvovale su 24 mačke iz osam domaćinstava, ali umesto njihovih vlasnika, mačkama su treptali naučnici koji su učestvovali u istraživanju, a koji nikad pre toga nisu bili u kontaktu s tim mačkama. Pored treptanja, oni su mačkama pružili ruku. Pokazalo se da, ne samo to, da su i one lagano treptale njima, već bi se nakon što bi osobe treptale, približile njihovim rukama.

Psihološkinja Mekomb napominje da se još ne zna zašto mačke komuniciraju s ljudima na ovaj način. Trenutno se to tumači kao sredstvo signaliziranja dobroćudnih namera, jer se smatra da mačke neprekidno gledanje tumače kao preteće.