Kineski ćubasti pas

Kineski ćubasti pas je mala rasa u grupi pasa igračaka koja donekle podseća na dobro poznatu čivavu, međutim, kineski ćubasti psi imaju uglavnom bezdlaka tela sa velikim pufovima dlake na glavi, šapama i repovima. Nema mnogo rasa koje izazivaju više zanimanja od ove, zahvaljujući neobično privlačnom izgledu. Otprilike polovina kineskih ćubastih pasa su zapravo „puderaši“, varijacija rase koja ima krzno po celom telu.

Kada razmišljate kog kućnog ljubimca da povedete kući, važno je da idete dalje od izgleda. Kineski ćubasti pas je takođe bistar, ljubazan mali pas vesele ličnosti. Ovi kompaktni psi su iznenađujuće energični i prilično pogodni za obuku, što im daje pobedničku ličnost koja se uklapa u njihov jedinstveni izgled.

Pregled vrste

  • Grupa: Psi igračke
  • Visina: 28 do 33 cm
  • Težina: 3.5 do 5.5 kg
  • Dlaka: Meka, svilenkasta dlaka prisutna samo na glavi, stopalima i repu (ili potpuno obložena varijanta u obliku pufne za puder)
  • Boja dlake: Bela, siva ili crna dlaka i siva, roze ili smeđa koža sa belim mrljama
  • Životni vek: 13 do 18 godina
  • Temperament: Živahan, razigran, veseo, inteligentan, društveni, druželjubiv
  • Hipoalergen: Da
  • Poreklo: Kina

Karakteristike kineskog ćubastog psa

Ovi mali psi su poznati po tome što su pametni, veseli i druželjubivi. Njihove razigrane ličnosti su od pomoći kada je u pitanju vežbanje, iako ovaj pas ne zahteva toliko fizičke aktivnosti kao sportske ili lovačke rase slične veličine. 

Vaš kineski ćubasti pas će verovatno biti zadovoljan pristojnom šetnjom i nekoliko sesija igre svaki dan. Pošto je ova rasa veoma inteligentna, takođe se ističe obukom i uživa u učešću u svakodnevnom životu domaćinstva. Njena mala veličina i umereni zahtevi za vežbanjem čine kineske ćubaste pse odličnim izborom za život u stanu.

Prednosti Nedostaci
Atletski i okretni Zahteva posebnu negu kože
Inteligentan, lak za obuku Nije najbolja rasa za porodice sa malom decom
Jedinstven izgled Sklon nekoliko bolesti uobičajenih kod manjih pasa
Prednosti i nedostaci rase kineski ćubasti pas

Poreklo kineskog ćubastog psa

Ova rasa je toliko stara da se vrlo malo zna o njenoj istoriji. 

Najbolja istorijska pretpostavka je da je velika rasa pasa bez dlake doneta u Kinu, gde je minimizirana u novu rasu. Ovi psi su brzo postali poznati kao istrebljivači pacova kineskih brodova, slično kao rasa šiperke na belgijskim brodovima.

Brodska priroda ove rase znači da se varijacije mogu naći širom sveta. Evropski putnici su primetili da postoje mali psi bez dlake — verovatno štenad kineskih ćubastih — širom Afrike, Azije, Centralne Amerike i Južne Amerike.

Par žena kasnih 1800-ih raširilo je popularnost rase u ostatku sveta. Ida Garrett je bila plodan pisac i govornik koji je doneo slavu i interesovanje za rasu. U međuvremenu, Debra Vuds je uspostavila program uzgoja sa dobro održavanim matičnim knjigama. Godine 1991, kineski ćubasti pas je postala priznata rasa kao član grupe igračaka u Američkom kinološkom klubu (AKC) i postala je rasa koja se može registrovati.

Briga o kineskim ćubastim psima

Pošto su mali, pametni i lagodni, kineski ćubasti psi mogu odgovarati različitim stilovima života. Ne zahtevaju mnogo vežbanja u poređenju sa mnogim popularnim rasama i relativno ih je lako obučiti. Međutim, vaš kineski ćubasti pas će zahtevati posebnu negu za njegovo svilenkasto krzno i kožu bez dlake.

Vežbanje

Kineski ćubasti psi se najbolje snalaze sa mentalnom i fizičkom aktivnošću svaki dan. Nekoliko kratkih šetnji svakog dana će ponuditi dovoljno vežbe da ova rasa bude zdrava. Iako su atletski građeni i uživaju u igri, veoma su mali i mogu biti prilično delikatni.

Nisu dovoljno otporni za grubu igru većine male dece, ali mogu biti odličan spoj za nežne porodice ili stariju decu zainteresovanu da nauče kako da dresiraju pse.

Nega dlake

Osim pravilne vežbe, ovi psi zahtevaju dodatnu podršku u negovanju. Kineski ćubasti psi koji imaju dlaku po celom telu zahtevaju mnogo češljanja, kao i druge dugodlake rase, a obe vrste kineskih ćubastih pasa zahtevaju redovno podrezivanje noktiju i čišćenje zuba.

Kineski ćubasti pas zahteva veću pažnju na otvorenom. Potrebna mu je krema za sunčanje ili odeća da bi se sprečile opekotine od sunca, a njihova koža će verovatno pre ili kasnije imati osip, iritaciju, ogrebotine i još mnogo toga. Ako tražite psa sa kojim ćete se igrati napolju, ovo nije opcija rase sa najnižim nivoom održavanja.

Obuka 

Kineski psi su pametni i brzo reaguju na obuku zasnovanu na pozitivnom pojačanju kada je u pitanju poslušnost. Izbegavajte obuku zasnovanu na korekciji kod ove rase, jer njihova inteligencija takođe znači da su osetljivi na različite emocije i mogu postati uznemireni zbog oštrog treninga.

Ovi psi se takođe ističu u psećim sportovima kao što su agilnost i fleksibilnost. Uprkos svom malom rastu i izgledu poput dive, oni su sjajni sportisti. U najmanju ruku, igračke slagalice i podučavanje novih trikova su sjajni načini da održite um i telo vašeg psa u formi.

Zdravstveni problemi rase

Kao i većina čistokrvnih pasa, kineski ćubasti pas je podložan nekoliko genetskih bolesti. Ako kupujete štene od uzgajivača, neophodno je da vidite rezultate medicinskih testova na roditeljima. Ako vaš uzgajivač ne pruža ove važne testove, najbolje je potražiti drugog koji to čini. Evo uobičajenih zdravstvenih problema koje mogu iskusiti kineski psi:

  • Luksirajuća patela: Ovo stanje utiče na zglob kolena, uzrokujući da iskoči iz mesta kada se pas kreće.
  • Progresivna atrofija mrežnjače: PRA je poremećaj oka koji uzrokuje pogoršanje mrežnjače psa, što na kraju uzrokuje slepilo.
  • Glaukom: Ovaj poremećaj je bolan, utiče na prirodni nivo pritiska u oku psa. Glaukom se obično leči lekovima (ili u teškim slučajevima, hirurškim zahvatom).
  • Primarna luksacija sočiva: PLL uzrokuje da se sočivo oka psa pomeri iz uobičajenog fiksnog položaja i može dovesti do glaukoma i drugih problema.
  • Epilepsija: Ovo neurološko stanje uzrokuje napade pasa. Obično se može lečiti lekovima koje treba davati tokom celog života psa.

Dijeta i ishrana

Kineski ćubasti psi zahtevaju dobru ishranu. Visokokvalitetna hrana za pse specifična za male rase bi trebalo da uradi posao. S obzirom da je ova rasa sklona osipu i upalama kože, mnogi vlasnici se takođe odlučuju za hranu specifičnu za alergije, uz održavanje redovne nege. Neki kineski psi imaju koristi od lekova protiv akni.

Sa raznolikošću ove rase bez dlake, relativno je lako reći da li se vaš pas goji previše. Trebalo bi da vidite suženje struka između njihovih kukova i rebara. Ako to ne vidite, vreme je da smanjite veličinu obroka vašeg psa.

Za sortu koja ima telo obraslo dlakom, opipajte rebra vašeg psa kroz krzno. Trebalo bi da možete lako da pronađete grudni koš i kosti kuka, ali rebra ne bi trebalo da štrče mnogo. 

Gde udomiti ili kupiti kineskog ćubastog psa?

Da li je kineski ćubasti pas pravi za vas? Pre nego što dovedete kući novog psa, korisno je da istražite da li se njegova ličnost i potrebe dobro uklapaju u vaš dom. Razgovarajte sa vlasnicima, uzgajivačima i spasilačkim grupama i lično upoznajte ovu rasu da biste saznali više. 

U Srbiji nema zvanično registrovanih odgajivačnica kineskog ćubastog psa, ali ako vam se dopada rasa štence možete pronaći na online oglasnicima. Cena kineskog ćubastog psa kreće se između 300 i 800 evra.

Ako ste zainteresovani za slične, manje rase, pogledajte čivave, ši cu i papilone. Postoji čitav svet potencijalnih rasa pasa – uz malo istraživanja, možete pronaći pravu koju ćete poneti kući!

)