Kane Korso
Kane Korso je radni pas koji apsolutno voli da bude zaposlen. Ova stara italijanska pasmina pasa razvijena je za čuvanje imovine i lov na krupnu divljač poput divlje svinje.
Kane korso su moćni i sportski psi i najbolje odgovaraju iskusnim vlasnicima kućnih ljubimaca koji imaju velika, sigurno ograđena dvorišta. Definitivno će im trebati njihovi ljudi da im daju zadatak; u suprotnom, mogu pronaći svoje načine da smanje dosadu – verovatno destruktivnim ponašanjem. Ako psu možete da obezbedite dovoljno prostora, vežbi i treninga, onda je ovo možda pasmina za vas!
U nastavku pogledajte sve osobine pasmine pasa i činjenice o kane korso-u!
Karakteristike rase:
- Grupa pasmina pasa: Radni psi
- Visina: Do 70 cm visine u ramenu
- Težina: Od 40 do 55 kilograma
- Životni vek: 10 do 12 godina
Više o ovoj rasi
Kane korso je ozbiljna rasa za osobu koja ozbiljno misli da ima psa za pratioca i koja mu može pružiti čvrsto i ljubazno vođstvo, koje mu je potrebno da bi postao dobar pas. On je isključivo porodični pas. Ne očekujte da će se družiti sa svima koje sretne: Nema interesovanja za ljude ili druge životinje izvan svoje porodice, ali oni u porodici će imati njegovu nepodeljenu lojalnost i zaštitu.
Dajte ovom psu posao. Ne želi samo da leži po ceo dan i pronaći će svoj „posao“ ako mu ga vi ne zadate: obično je uz ogradu i laje na prolaznike, kopa rupe do Kine ili žvaće vaš nameštaj. Ako imate farmu ili ranč, on će vam pomoći oko stoke; u suprotnom, uključite ga u pasji sport, kao što su agilnost, rad, poslušnost ili praćenje.
Ukratko o Kane korso
- Kratki kaput rase kane korso dolazi u crnim, svetlim i tamnim nijansama sive; svetle i tamne nijanse smeđe; i crvena. Bilo koja od ovih boja može imati tigrasti uzorak: nepravilne pruge svetle i tamne boje.
- Čvrsti smeđi i crveni korso mogu imati crnu ili sivu masku.
- Korsove uši mogu biti isečene ili neobrezane.
- Corso je radni pas kojem je potrebno mnogo mentalne i fizičke stimulacije.
- Ovi psi nisu demonstrativni, ali uživaju u „razgovoru“ sa svojim ljudima uz „vu vu vu vu“ zvukove, frktanje i druge verbalizacije.
- Corso nije dobar „prvi pas“. On zahteva mnogo socijalizacije, treninga i vežbanja da bi bio dobar saputnik.
Istorija rase
Kane korso je jedan od mnogih pasa iz porodice mastifa. Razvijen je u Italiji i navodno potiče od rimskih ratnih pasa. Lakše je građen od svog rođaka, napuljskog mastifa, i uzgajan je za lov na divljač, čuvanje imovine i svestranu pomoć na farmi. Njihov rad je uključivao sakupljanje svinja ili goveda i pomaganje da se isteraju na pijacu.
Reč „cane“, naravno, latinski znači pas i potiče od reči „canis“. Reč „corso“ može doći od „cohors“, što znači telohranitelj, ili od „corsus“, stare italijanske reči koja znači čvrst ili robustan.
Pasmina je izgubila na popularnosti jer je poljoprivreda postala mehanizovanija i približila se izumiranju, ali su 1970-ih odgajivači pasa radili na obnovi Korsa. Društvo Amatori Cane Corso osnovano je 1983. godine, a Federacija kinološke federacije priznala je rasu 1996. godine.
Čovek po imenu Michael Sottile uvezao je prvo leglo Corsoa u Sjedinjene Američke Države 1988. godine, a zatim i drugo leglo 1989. Međunarodno udruženje Cane Corso osnovano je 1993. Na kraju je klub pasmina tražio priznanje od Američkog kinološkog saveza, koji je dodeljena je 2010. Pasminom sada upravlja Američko udruženje Cane Corso.
Veličina
Kane korso je veliki, mišićavi pas. Mužjaci su visine od 63 do 70 cm u ramenu, dok su ženke visoke od 58 do 66 cm. Težina je proporcionalna visini i obično se kreće od 40 do 55 kilograma.
Ličnost
Istorija kane korsa opisuje ga kao „snažnog temperamenta, spremnog da odgovori na svaki izazov“. Ta vrsta temperamenta može biti mač sa dve oštrice. Sa samouverenim, doslednim vlasnikom koji pruža dobro vođstvo i sprečava psa da luta, korso može biti odličan porodični pas koji nikada nije neprikladno agresivan, ali u pogrešnim rukama može postati agresivan i predstavljati opasnost za javnost.
Idealan Korso je poslušan i naklonjen svojoj porodici, uključujući i decu. Da bi ga doveli do te tačke potrebna je socijalizacija i obuka od malih nogu. Ovaj pas neće dobro proći u kući sa ljudima koji se plaše ili ne vole pse ili nisu u stanju da upravljaju velikim psom.
Korso je izuzetno inteligentan. Kombinujte to sa njegovom dominantnom prirodom i lako je videti kako bi mogao da dominira u domaćinstvu bez čvrstog vođstva i granica. Testiraće vas da vidi koliko daleko može da ide. Važno je da ga od početka obavestite o pravilima i da se pobrinete da i članovi porodice razumeju pravila. Uspostavite politiku „ništa u životu nije besplatno“ tako što ćete od njega zahtevati da izvrši naredbu kao što je „Sedi“ ili „Dole“ pre nego što ga nagradi obrokom, poslasticama ili igračkom.
Čvrsto vođstvo ne znači udariti psa – nikada. To ne samo da šalje pogrešnu poruku, već može biti i opasno sa velikim, moćnim psom. Osetljivi korso razume ton glasa i dobro reaguje na pohvale i nagrade kada je učinio nešto što vam se sviđa, kao i na čvrste, brze ispravke i dosledno sprovođenje pravila kada vam se ne sviđa ono što radi. Biti miran, tih i samouveren dovešće vas do toga da vladate ovim psom. Doslednost će mu omogućiti da se opusti i da zna da ste vi glavni.
Pomozite mladom korsu da razvije samopouzdanje tako što ćete ga pustiti da provodi vreme sam. Ovo može biti na otvorenom u zatvorenom prostoru, poput dvorišta ili odgajivačnice, ili u njegovom boksu dok ste zauzeti po kući i ne možete da ga nadzirete. Biti sam tokom različitih perioda uči ga da je sam sa sobom i da se vi uvek vraćate.
Kao i svakom psu, kane korsu je potrebna rana socijalizacija – izloženost mnogim različitim ljudima, znamenitostima, zvucima i iskustvima – idealno je pre nego što napuni četiri meseca. Socijalizacija pomaže da vaše štene izraste u dobro vaspitanog psa, koji se ne plaši stranaca, dece, drugih životinja ili ostavljanja samog po potrebi. Bez mnogo iskustva sa spoljašnjim svetom, lako može postati uplašen ili agresivan. Što ga više socijalizujete, on će biti sposobniji da odredi šta je normalno ponašanje i koje radnje zahtevaju da reaguje na zaštitnički način.
Prema italijanskom standardu pasmine, korso bi trebao biti ravnodušan kada mu se priđe i trebao bi da reaguje samo kada je prisutna stvarna pretnja. Kane korso je radna pasmina i potrebno je da funkcioniše pod visokim nivoom stresa. Korso koji ne može zadržati svoj diktirani temperament u stresnim situacijama je onaj sa netačnim temperamentom za rasu.
Zdravlje
Kane korso je generalno zdrava rasa, ali kao i sve rase, skloni su određenim zdravstvenim stanjima. Neće svi psi dobiti bilo koju ili sve ove bolesti, ali važno je da ih budete svesni ako razmišljate o ovoj rasi.
Korso može biti sklon displaziji kuka; abnormalnosti kapaka kao što su entropion, ektropion i trešnjevo oko; demodektika (koja može biti nasledna); i torzija želuca, poznata i kao nadimanje.
Očekujte da će uzgajivači imati ažurne zdravstvene potvrde koje potvrđuju da su roditelji šteneta bez očnih bolesti i displazije kuka. Odobrenja treba da budu u obliku pregleda očiju od strane veterinarskog oftalmologa sa sertifikatom, sa rezultatima registrovanim u Ortopedskoj fondaciji za životinje i OFA ili Pennhip procenom kukova. Takođe bi trebalo da pitate da li je neki od uzgajivačkih pasa ikada pretrpeo nadutost ili šugu.
Bez obzira na to koliko je vaš pas zdrav kada ga prvi put dovedete kući, trebali biste se pripremiti za sva pitanja koja se mogu pojaviti tokom života.
Nega
Ovoj radnoj pasmini je potrebno mnogo fizičke aktivnosti da bi ostala u formi. Planirajte da ga vodite u brzu šetnju ili trčanje od najmanje 2 km, ujutru i uveče, svaki dan. Ako volite da vozite bicikl, nabavite povodac koji će mu omogućiti da trči pored vas.
Polako sa štencima. Njihov mišićno-koštani sistem nije u potpunosti razvijen sve dok ne napune oko 18 meseci, pa iako im je potrebno više šetnji kako bi sagoreli energiju, te šetnje bi trebalo da budu kraće i sporije.
Za mentalnu stimulaciju, obezbedite ovom psu posao. Dobro zaposlenje uključuje čuvanje stoke, učenje trikova, vežbanje poslušnosti ili bavljenje sportom pasa. Provedite najmanje 20 minuta dnevno na ove vrste aktivnosti. U redu je prekinuti: na primer, 10 minuta ujutru i 10 minuta uveče.
Nikada ne dozvolite da korso pobegne. Čvrsta, sigurna ograda je neophodna. Elektronska ograda neće ga sprečiti da napusti vaše imanje ako to želi, a neće zaštititi ni susedovog psa ili mačku ako zaluta u vaše dvorište.
Konačno, budite spremni na količinu brige i velike račune koji mogu ići zajedno s posedovanjem velikog psa. Biće mu potrebno mnogo hrane, a osnovne stvari, poput operacije sterilizacije, skuplje su za velike pse nego za male. Ako je vašem korsu potrebna operacija iz bilo kog drugog razloga, troškovi anestezije će biti visoki jer mu je potrebno više nego malom psu, kao i veće količine lekova protiv bolova nakon operacije. Konačno, tu su i troškovi treninga.
Uzmite u obzir sve ove troškove pre nego što kupite kane korso jer ćete se s njima suočavati 10 do 12 godina.
Hranjenje
Preporučena dnevna količina: Ako hranite visokokvalitetnom suvom hranom, vaš kane korso će verovatno pojesti 4 do 5 šoljica dnevno.
Napomena: Koliko vaš odrasli pas jede zavisi od njegove veličine, starosti, građe, metabolizma i nivoa aktivnosti. Psi su pojedinci, baš kao i ljudi, i nije im potrebna ista količina hrane. Gotovo se podrazumeva da će visoko aktivnom psu trebati više hrane nego psu koji gotovo sve vreme provodi na kauču. Kvalitet hrane za pse koju kupujete takođe pravi razliku – što je bolja hrana za pse, to će dalje ići ka ishrani vašeg psa i manje ćete je morati istresati u činiju vašeg psa.
Održavajte korsa dobroj formi tako što ćete mu meriti hranu i hraniti ga dva puta dnevno, umesto da hranu ostavljate van. Ako niste sigurni da li ima višak kilograma, proverite brzo i jednostavno.
Prvo, pogledajte od gore u njega. Trebalo bi da vidite struk. Zatim stavite ruke na njegova leđa, palčevima uz kičmu, s prstima raširenim prema dole. Trebalo bi da osetite, ali da mu ne vidite rebra, a da ne morate snažno pritiskati. Ako ne možete, potrebno mu je manje hrane i više vežbe.
Boje i održavanje dlake
Kane korso ima kratku, čvrstu dlaku sa svetlom poddlakom. Može biti crna, siva, crvena ili smeđa, a može, ali i ne mora imati šareni uzorak. Dlaka se jako linja dva puta godišnje, pa imajte pri ruci dobar usisivač.
Ako planirate da redovno kupate kane korsa, naviknite ga na to iskustvo u ranoj dobi. Okupajte ga nedeljno kao mlado štene, učeći ga komandi „Kupanje“, tako da nauči da to očekuje i prihvati. Dajte mu mnogo pohvala i nagrada da zasladi posao.
Perite zube vašeg psa najmanje dva ili tri puta nedeljno kako biste uklonili nakupljeni kamenac i bakterije koje vrebaju u njemu. Svakodnevno četkanje je još bolje ako želite da sprečite bolesti desni i loš zadah.
Da biste sprečili bol i druge probleme, podrežite mu nokte jednom ili dva puta mesečno ako ih vaš pas ne istroši prirodnim putem. Ako ih čujete kako lupkaju po podu, predugi su. Pseći nokti na nogama imaju krvne sudove, a ako ih odsečete previše, možete izazvati krvarenje – i vaš pas možda neće sarađivati sledeći put kada vidi makaze za nokte. Dakle, ako nemate iskustva u podrezivanju noktiju pasa, pitajte veterinara ili frizera za uputstva.
Nedeljno proveravajte uši na crvenilo ili loš miris, što može ukazivati na infekciju. Kada proverite uši vašeg psa, obrišite ih vatom navlaženom nežnim, pH uravnoteženim sredstvom za čišćenje ušiju kako biste sprečili infekcije. Ne ubacujte ništa u ušni kanal; samo očistite spoljno uvo.
Počnite da navikavate psa na četkanje i pregled dok je štene. Često rukujte njegovim šapama – psi su osetljivi na njihova stopala – i gledajte mu u usta. Neka negovanje bude pozitivno iskustvo ispunjeno pohvalama i nagradama, a vi ćete postaviti temelje za jednostavne veterinarske preglede i druga rukovanja kad odraste.
Dok doterujete psa, proverite da li ima rana, osipa ili znakova infekcije, kao što su crvenilo, osetljivost ili upala na koži, u nosu, ustima i očima i na stopalima. Oči treba da budu bistre, bez crvenila ili iscedaka. Vaš pažljivi nedeljni pregled pomoći će vam da rano uočite potencijalne zdravstvene probleme.
Deca i drugi kućni ljubimci
Kada je pravilno odgojen, obučen i socijalizovan, kane korso može biti ljubazan prema deci i zaštititi je. Važno je, međutim, da se štencima i odraslim psima ne daje prilika da jure decu i da deca izbegavaju da proizvode glasne zvukove u njegovom prisustvu. Trčanje i cviljenje mogu dovesti do toga da kane korso poveže decu sa plenom. Držite ga zatvorenog dok deca trčkaraju napolju i prave veliku buku, posebno ako vaša deca imaju prijatelje. Korso može smatrati da je potrebno da se umeša i zaštiti „svoju“ decu, a to se verovatno neće dobro završiti. Igre hvatanja ili – za malu decu – pomaganja u držanju povodca dobri su načini za interakciju dece sa štenetom kane korso ili odraslom osobom.
Kao i sa svakom pasminom, uvek treba da učite decu kako da priđu psima i da ih dodiruju, i uvek nadgledajte svaku interakciju između pasa i male dece kako biste sprečili bilo kakvo grickanje ili povlačenje uha ili repa sa bilo koje strane. Naučite svoje dete da nikada ne prilazi nijednom psu dok jede ili spava ili da ne pokušava da mu oduzme hranu. Nijedan pas, bez obzira na to koliko je voljen, nikada ne bi trebalo da ostane bez nadzora sa detetom.
Korso se može slagati s drugim psima ili mačkama ako se odgaja s njima, ali će verovatno posmatrati čudne životinje kao plen i truditi se da ih ubije. Od suštinskog je značaja da možete da zaštitite komšijske kućne ljubimce od njega. Ovo je još jedan slučaj u kojem je socijalizacija neophodna. Vaš kane korso bi od malih nogu trebao da nauči da ostane miran u prisustvu drugih pasa. Ako ipak nabavite drugog psa, bilo drugog kane korso-a ili druge pasmine, najbolje je izabrati psa suprotnog pola.
)