Kako lečiti 5 najčešćih bolesti morskih prasića?

Morski prasići su odlični kućni ljubimci. Iako su obično zdrave životinje, postoji niz bolesti koje obično pogađaju morske prasiće. Ako znate koje su najčešće bolesti kod vašeg kućnog ljubimca morskog praseta, možete biti bolje pripremljeni da pratite znakove i simptome da se vaše zamorče možda razbolelo. Samim tim moći ćete na vreme da reagujete.

U nastavku ćemo vam objasniti kako da uočite i tretirate 5 najčešćih bolesti morskih prasića.

Znaci i simptomi uobičajenih bolesti zamoraca

Svi morski prasići su različiti, pa čak i 5 najčešćih bolesti morskih prasića mogu se različito prikazati kod različitih životinja. Važno je da primetite na vreme bilo kakvu promenu u ponašanju, apetitu, eliminaciji (mokrenje i defekacija) ili drugim svakodnevnim navikama. 

Budite svesni fizičkih promena kao što su neuobičajeno veliki gubitak dlake, crvenilo kože ili otoci. Pratite sve promene i razgovarajte sa svojim veterinarom ako sumnjate da nešto nije u redu sa vašim ljubimcem morskim prasetom.

Ileus

Morski prasići uvek treba da jedu i vrše nuždu. Ako vidite da vaše morsko prase nije dodirnulo hranu i primetite sve manje i manje stolice, vaše morsko prase možda ima ileus.

Ileus nastaje kada se gasovi nakupljaju u gastrointestinalnom traktu (želudac i creva). Zbog nedostatka normalne peristaltike i nedostatka hrane u digestivnom sistemu, gasovi ne mogu da napuste telo. Ovo izaziva nelagodnost i može biti opasno po život. Vaš zamorčić bi trebalo da dobije hitnu medicinsku pomoć ako sumnjate na ileus, kako bi mogao da dobije dijagnozu i da mu se prepišu odgovarajući lekovi.

Ileus može biti sekundarno uzrokovan osnovnom bolešću ili stresnim faktorom koji, zauzvrat, uzrokuje da vaše morsko prase prestane da jede. Pratite unos hrane i budite svesni kako su promene mogle uticati na vašeg ljubimca.

Ektoparaziti

Ako primetite gubitak dlake kod morskog praseta, a uz to se i mnogo češe, možda ima vaške ili grinje. Pomisao da imate ove stvari u svojoj kući – a još manje na zamorcu – može i kod vas da izazove svrab po celom telu. Vaši ili grinje se mogu lako izbeći i lečiti. 

Vaške i grinje su ektoparaziti koji mogu da izazovu svrab i gubitak dlake. Vaške i njihova jaja se obično vide u ćelavim delovima iza ušiju vašeg zamorca, a grinje se mogu videti mikroskopski po celom telu. Razgovarajte sa svojim veterinarom ako sumnjate na bilo koji od ovih parazita kako biste odredili najbolji način delovanja.

Zamorci mogu da prenesu ove parazite jedni drugima, a mogu ih dobiti i iz igračaka i posteljine. Budite svesni ove činjenice pre nego što uvedete nove zamorce ako se čini da imaju bilo kakva kožna oboljenja. Pre nego što unesete hranu ili posteljinu u kavez, stvorite naviku da ih zamrznete na jedan dan. Ekstremne niske temperature će ubiti sve potencijalne parazite koji su možda vrebali u paketima.

Bolesti materice i jajnika

Svakako se preporučuje sterilizacija vašeg ženskog zamorca. Ako ona živi sa mužjakom, to će obezbediti kontrolu populacije i sprečiti više legla zamorčića. Osim što sterilizacija sprečava neželjene bebe, ženke često razvijaju probleme sa matericama i jajnicima, uključujući različite vrste raka, a sterilizacija vaše ženke može sprečiti ove probleme. Ponekad se materica i jajnici mogu ukloniti čak i nakon što je problem otkriven, ali drugi put se rak već proširio na druge delove tela, čineći ga neizlečivim. 

Kompletnu ovariohisterektomiju može da uradi vaš veterinar za egzotične životinje na vašem zamorcu kako bi se sprečile bolesti materice i jajnika, baš kao što bi to uradio kod psa ili mačke. Dok neki vlasnici zamoraca nisu u mogućnosti da opravdaju troškove procedure, drugi vide veliku korist u tome što im morski prasići žive duže i ne moraju da plaćaju hitnu intervenciju kada primete da im je prase bolesno.

Respiratorne bolesti

Morski prasići su naročito podložni respiratornim infekcijama
Morski prasići su naročito podložni respiratornim infekcijama (shutterstock.com)

Morski prasići su osetljivi na promaju i hladan vazduh i mogu lako razviti infekciju gornjih disajnih puteva ili čak upalu pluća ako imate bebu zamorca. Oni čak mogu dobiti Bordetella bronchiseptica od vašeg psa, mačke ili kućnog ljubimca zeca.

Obratite pažnju na lokaciju kaveza vašeg zamorca i vodite računa da ga držite dalje od promaje, otvorenih vrata i otvorenih prozora. Ova jednostavna radnja će pomoći da se smanji verovatnoća da dobiju respiratornu infekciju. Operite ruke nakon rukovanja drugim životinjama, uključujući zamorce u prodavnicama kućnih ljubimaca, vašeg psa ili mačku ako kašlju ili kijaju, pa čak i vašeg zeca. Ako se vi ili vaša porodica osećate bolesno, najbolje je da što manje rukujete morskim prasetom dok infekcija ne prođe.

Uroliti

Uroliti, koji se češće nazivaju kamenjem u bešici, često se formiraju u bešici morskih prasića. Oni izazivaju bol i nelagodnost kod vašeg ljubimca, a takođe možete primetiti da je njihov urin često krvav zbog iritacije koju kamen izaziva. Ako primetite retko mokrenje ili krvavi urin, odmah pozovite veterinara i on će uraditi neke testove kako bi utvrdio uzrok. Kamenje u bešici se često vidi na rendgenskim snimcima koji se uzimaju za dijagnozu ileusa i moraju se hirurški ukloniti.

Prevencija bolesti

Bolesti morskih prasića može biti teško dijagnostikovati. Najbolji način da zamorac bude zdrav je da budete pažljivi sa svojim ljubimcem. Proverite da li jede i vrši nuždu, operite ruke pre i posle rukovanja, zamrznite posteljinu i hranu vašeg ljubimca pre upotrebe i držite ga dalje od promaje. Ove radnje će vam pomoći da sprečite većinu najčešće primećenih bolesti, iako postoje, naravno, brojne druge bolesti koje pogađaju zamorce. 

Da biste isključili bilo šta drugo ili da biste potražili unutrašnje probleme, uvek se preporučuje godišnji fizički pregled kod vašeg veterinara za egzotične životinje.