Ishrana loptastih pitona

Loptasti pitoni su odlične zmije kućni ljubimci, i za početnike entuzijaste, i za iskusnije vlasnike koji uživaju u različitim oblicima boja. Ali uobičajena briga među vlasnicima ovih zmija je ishrana loptastih pitona i kako ih naterati da jedu.

Šta jedu loptasti pitoni?

Loptasti pitoni, kao i druge zmije, jedu različite veličine plena u zavisnosti od toga koliko su veliki. Manje i mlađe zmije mogu da jedu velike cvrčke, ali bi u idealnom slučaju trebalo da jedu mlade miševe dok ne porastu. Odrasli loptasti pitoni će jesti odrasle miševe i pacove kada postanu dovoljno veliki. Neki entuzijasti loptastog pitona zastupaju stav da bi trebalo da hranite vašeg loptastog pitona isključivo pacovima, manjim ili većim – zavisno od uzrasta i veličine zmije, i nikada da joj ne nudite insekte ili miševe.

Kako da znate koju veličinu plena da odaberete?

Obično će zmija lako progutati plen koji je širok koliko i najširi deo vaše zmije. Stoga, ako je sredina njenog tela široka jedan 3cm, trebalo bi da bude u mogućnosti da bez problema proguta velikog miša širokog jedan 3cm. Uz to, neke zmije preferiraju manji plen, i možda ćete morati da eksperimentišete sa veličinom plena da biste videli šta više voli. 

Hranjenje zmije prevelikim plenom dovešće do regurgitacije ili čak da se plen zaglavi u ustima ili jednjaku. Kada ste u nedoumici, uvek ponudite zmiji manji plen umesto većeg.

Koliko često treba hraniti loptastog pitona?

Vaša zmija će vam dati najbolji odgovor na ovo pitanje, ako je pažljivo pratite, ali obično odrasla zmija (stara od jedne godine) jede svakih 10 do 14 dana. Mlađe zmije treba da jedu češće jer još uvek rastu. Trebalo bi da jedu najmanje jednom nedeljno, ili čak jednom u 5 do 6 dana dok rastu. Ako vaša zmija ne želi da jede jednom nedeljno, u redu je da sačekate duže da je ponovo nahranite sledeći put. 

Takođe, ako se čini da vaša zmija ima višak kilograma (rep bi trebalo da se polako sužava do tačke, da nema naglu promenu širine od otvora do vrha), trebalo bi da sačekate duže između hranjenja da biste sprečili probleme sa gojaznošću.

Zašto loptasti piton ne želi da jede?

Ako isključimo velike zdravstvene probleme, zmije mogu odbiti da jedu iz više razloga. Ako je previše hladno to je uobičajen problem za mnoge pitone kućne ljubimce, posebno u zimskim mesecima, ali se lako ispravlja obezbeđivanjem dodatne toplote.

Crevni paraziti mogu uzrokovati da se vaša zmija ne oseća dobro ili da gubi na težini. Preporučuje se godišnji pregled fekalija da bi se vaša zmija pregledala kokcidije ili druge crevne parazite koji će možda morati da se leče antihelmintima.

Loptasti piton jede plen
Loptasti piton jede plen (shutterstock.com)

Ako se vaš loptasti piton sprema da promeni kožu, onda neće jesti sve dok se ne reši stare kože. Znakovi da će vaša zmija da menja kožu uključuju pepeljastu boju kože i mlečne oči.

Stres je često zanemaren razlog zašto zmije ne jedu. Nova kućišta, druge zmije u ograđenom prostoru ili previše rukovanja mogu dovesti do toga da vaš loptasti piton bude pod stresom i da ne želi da jede.

Razlike u plenu će takođe prouzrokovati da izbirljiva zmija prestane da jede. Miris, veličina, da li je plen živ, sveže ubijen ili zamrznut, a zatim odmrznut, vrsta plena, pa čak i boja plena, sve to može da odredi da li će vaša zmija uzeti svoj obrok ili ne.

Kako motivisati loptastog pitona da jede?

Ako ste već istražili razloge zašto vaš loptasti piton ne jede (i napravili sve moguće izmene uključujući vrstu ponuđenog plena ili povećanje temperature u ograđenom prostoru), postoje neke stvari koje možete da uradite da biste naterali zmiju da jede . Ali uverite se da hranite zmiju u posudi za hranjenje (odvojeno od njenog uobičajenog ograđenog prostora) i da pokrijete taj kontejner peškirom kako biste sprečili da vaša zmija bude ometana kad treba da jede.

Prvo, ako ste nedavno nabavili loptastog pitona, a on još uvek nije jeo kod vas, uverite se da hranite zmiju istom vrstom plena kao prethodni vlasnik, prodavnica kućnih ljubimaca ili odgajivač odakle ste dobili zmiju. Suptilne promene u vrsti ili načinu obrade plena mogu odvratiti zmiju od želje da ga pojede.

Drugo, ako je plen prethodno ubijen, uverite se da je topao. To možete postići stavljanjem plena u vruću vodu na minut ili dva ako nije sveže ubijen.

Ako vaš loptasti piton i dalje ne jede, pokušajte da otvorite prethodno ubijeni plen da biste otkrili krv i namamili zmiju mirisom. Korišćenje dugih hvataljki, hemostata ili pinceta za klaćenje i pomeranje hrane ispred vaše zmije takođe može biti od pomoći, posebno ako vaš loptasti piton više voli da jede živi plen. Potapanje prethodno ubijenog plena u zagrejanu pileću supu sa niskim sadržajem ili bez natrijuma može pomoći da se hrani doda atraktivan miris.

Ako ste isprobali sve gore navedene trikove, a vaš loptasti piton i dalje neće da jede, odnesite ga na pregled kod veterinara za egzotične životinje. Vaš veterinar može preporučiti prinudno hranjenje u zavisnosti od toga koliko je zmija stara, kakav je rezultat njenog telesnog stanja i koliko dugo nije jela. Prisilno hranjenje je jednostavno, ali morate biti oprezni da ne biste povredili očnjake vaše zmije.

)