Da li promena vode u akvarijumu može ubiti vaše ribice?
Redovne delimične promene vode u akvarijumu se preporučuju, ali velike promene vode mogu dovesti do problema. Postoje mitovi i nesporazumi o tome zašto promena celokupne količine vode u akvarijumu izaziva probleme.
Tipična priča je o vlasniku akvarijuma koji nije vršio delimične promene vode otkako je postavio rezervoar pre godinu dana. Kada je prijatelj primetio da je šljunak malo prljav, vlasnik je saznao da je trebalo da promeni vodu i očisti filter. Odmah je izvršio ogromnu promenu vode, temeljno usisao šljunak i promenio medij za filter. Sve je izgledalo netaknuto, ali sledećeg dana je otkrio da mu je polovina ribe mrtva. U narednih nekoliko nedelja, preostala riba je uginula, iako je mahnito izvršio još nekoliko promena vode. Rekao je ljudima da je promena vode ubila njegovu ribu i da promena vode nije bezbedna, iako brojni stručnjaci kažu drugačije.
Šta je pošlo naopako?
Da li je promena vode u akvarijumu ubila ribu? Odgovor je da, ali ne zato što su promene vode same po sebi loše. Uzrok je složeniji od toga. Vremenom nusproizvodi ribljeg otpada, nepojedene čestice hrane, mrtvo lišće biljaka, itd., menjaju hemiju vode. Pošto ribe žive u vodi, a promene se dešavaju sporo, prilagođavaju se tome.
Kada dođe do iznenadne, velike promene vode, to uzrokuje tako drastičnu promenu u sastavu vode da ribe često ne mogu da tolerišu i umiru. Ribe koje ne umru odmah su pod stresom i mogu podleći bolesti u narednih nekoliko nedelja ili meseci. Naravno, vlasnik smatra da je promena vode bila uzrok, pa samim tim i loša ideja.
Da li treba menjati vodu u akvarijumu?
Ako promena vode u akvarijumu potencijalno može da ubije ribu, zašto se voda uopšte menja? Odgovor je da su redovne promene vode važne za dugoročno zdravlje vaše ribe. Rastvoreni otpad u vodi, koji nije vidljiv golim okom, neće direktno ubiti ribu, ali stres smanjuje njihov imunitet na bolesti.
Ribe su izložene bakterijama, virusima i parazitima češće nego što vlasnici shvataju. Riba sa jakim imunološkim sistemom retko će se razboleti čak i kada je izložena bolesti. S druge strane, riba koja se razboli obično je pod stresom zbog loših uslova u vodi i/ili nepravilne ishrane.
Čak i one ribe koje ne postanu žrtve bolesti mogu biti pogođene na druge načine. Poznato je da povišeni nitrati utiču na rast riba, kao i na njihovu sposobnost reprodukcije. Mlade ribe su posebno osetljive na loše uslove vode. Najbolja stvar koju možete učiniti da bi vaša riba bila zdrava je da redovno menjate vodu.
Kako se menja voda u akvarijumu?
Ako niste menjali vodu mesecima, ili možda godinama, nije mudro praviti iznenadnu veliku promenu vode u akvarijumu. Međutim, i dalje bi trebalo da počnete da redovno menjate vodu. Počnite sa malim promenama, menjajući manje od 5% ukupne zapremine vode. Sačekajte nedelju dana i izvršite još jednu slično malu promenu vode. Nastavite ovaj proces nekoliko meseci, svaki put povećavajući procenat vode koja se lagano menja. Ovo će podvrgnuti vaše ribe sporoj promeni u hemiji vode, kojoj se mogu prilagoditi bez štete.
Uvidećete da kako se navikavate na rutinu menjanja vode, potrebno je sve manje vremena da se završi. Vreme je dobro potrošeno, jer je čista voda ključ za očuvanje zdravlja riba i produženje njihovog životnog veka. Zapamtite to sledeći put kada vam neko kaže da su promene vode odgovorne za smrt ribe.