Bokser – karakteristike rase

Bokser je rasa pasa srednje do velike sa kratkim, glatkim krznom i atletske, okretne građe koja je član radne grupe i potiče iz Nemačke. Bokseri su generalno energični i odani, slatkog i razigranog temperamenta. Često se dobro slažu sa decom, posebno kada se socijalizuju od malih nogu, i poseduju instinkt da zaštite svoju porodicu.

Pregled rase: 

  • Grupa pasa: Radna
  • Visina: 55 do 60cm (žensko), 60 do 65cm (muško)
  • Težina: 22 do 30kg (žene), 30 do 36kg (muškarci)
  • Dlaka: Kratka, glatka
  • Boja dlake: Tipično smeđa i tigrasta, može imati crnu masku i/ili bele oznake
  • Životni vek: 10 do 12 godina
  • Temperament: Aktivan, privržen, razigran, energičan
  • Hipoalergen: Ne
  • Poreklo: Nemačka

Bokseri obično imaju prijateljski i razigran temperament. Oni vole ljude i mogu biti prilično ljubazni. Ove osobine ličnosti orijentisane na ljude takođe ih čine psima koji se mogu obučiti.

Prednosti Nedostaci
Privržen Preterano balavi sa nekima
Zabavan Može biti hiperaktivan bez treninga i vežbi
Dobar porodični pas Ne podnosi toplo ili hladno vreme
Prednosti i nedostaci rase bokser

Istorija boksera

Preci boksera se mogu pratiti hiljadama godina unazad. Ali rasa je počela da se formira u Nemačkoj krajem 19. veka. Uzgajivači su smanjili veće pse tipa mastifa – posebno uključujući rasu zvanu Bullenbeisser koja je korišćena za lov na krupnu divljač. Buldozi su takođe igrali ulogu u genetskom sastavu ove rase, jer su bokseri povezani sa skoro svim rasama tipa buldoga.

Mršaviji, manji bokser proširio se širom Evrope, a zatim i Sjedinjenih Država krajem 19. i 20. veka. Oni su, nažalost, učestvovali u nehumanim borbama pasa i drugim sportovima. Lojalni psi su takođe korišćeni na farmama, kao psi čuvari, kao službeni psi, te u policiji i vojsci. U stvari, bokseri su bili jedna od prvih rasa pasa koji su radili kao policijski psi u Nemačkoj.

Američki kinološki klub priznao je rasu 1904. godine, a danas su bokseri jedna od najpopularnijih rasa pasa na svetu.

Nega boksera

Atletski građeni bokser ima velike potrebe za vežbanjem i voli vreme za igru. Pravilna obuka je takođe neophodna da bi se energija rase držala pod kontrolom. Srećom, bokser zahteva relativno malo održavanja kada je u pitanju doterivanje.

Vežbanje

Većina boksera ima puno energije, što znači da im je potrebno vežbanje svaki dan. Idealno je da odvedete svog boksera u šetnju od 30 minuta najmanje dva puta dnevno. Trčanje, planinarenje, donošenje i druge aktivne igre takođe će pomoći da pas bude u formi i mentalno stimulisan. Pošto su psi orijentisani na ljude, bokseri bi radije radili nešto sa vama nego da budu ostavljeni sami u dvorištu.

Imajte na umu da bokseri nisu baš tolerantni ni na hladno ni na vruće vreme. Njihov kratki kaput im ne daje izolaciju od hladnoće. A zbog svojih kratkih nosova, bokseri ne mogu dobro dahću da se rashlade na vrućini. Zato je najbolje da vežbate boksere prvenstveno u zatvorenom prostoru tokom ekstremnog vremena, bilo vrućeg ili hladnog. Po toplom vremenu, planirajte šetnje u najhladnije doba dana ako je moguće.

Održavanje dlake

Pošto bokseri imaju veoma kratke kapute, oni imaju relativno jednostavne potrebe za negovanjem. Četkajte ih jednom nedeljno da biste uklonili opuštenu dlaku i ostatke sa kaputa. Kada se vreme promeni u proleće i jesen, osim jačeg linjanja i češćeg četkanja da bi se nadoknadilo povećanje rastresitog krzna neće im biti ništa potrebno.

Dlaka takođe ostaje prilično čista, zahtevajući kupanje samo svakih nekoliko meseci. Ali imajte na umu da su mnogi bokseri balavi, pa će njihovo krzno možda trebati malo očistiti vlažnom krpom oko usta.

Podrezivanje noktiju biće neophodno otprilike svakog meseca, u zavisnosti od toga koliko pas prirodno troši nokte. Štaviše, idealno je da psu perete zube svaki dan.

Obuka

Bokseri mogu postati hiperaktivni i neposlušni ako nisu pravilno obučeni i socijalizovani. Ovo je jednostavno rezultat njihovih razigranih ličnosti. Bokseri često vole da skaču na ljude – što je prenošenje načina na koji bi rasa skakala dok lovi divljač – i idealno bi bilo da imaju doslednu obuku od malih nogu kako bi obuzdali ovo ponašanje.

Izložite boksera različitim ljudima i situacijama i uverite se da svi koji ga sretnu koriste pozitivno pojačanje na dobrom ponašanju. Upis u pseće sportove, kurseve službenih pasa ili slične časove takođe može pomoći vašem psu da radi na poslušnosti i ojača vezu koju imate sa njim.

Uobičajeni zdravstveni problemi

Pored njihove netolerancije na ekstremne temperature, bokseri su takođe skloni nekim uobičajenim zdravstvenim stanjima. To uključuje:

  • Displazija kuka
  • Srčana stanja
  • Problemi sa štitnom žlezdom
  • Degenerativna mielopatija
  • Rak

Dijeta i ishrana

Hranite boksera kvalitetnom, nutritivno uravnoteženom hranom za pse i uvek obezbedite čistu vodu. Pratite uputstva svog veterinara za količinu i raznovrsnost hrane, jer može da varira u zavisnosti od starosti, nivoa aktivnosti i drugih faktora. Redovno pratite težinu svog boksera kako biste sprečili gojaznost i druge zdravstvene probleme.

Štaviše, kao i drugi psi dubokog grudi, bokseri mogu biti skloni nadimanju, što može dovesti do opasnog uvijanja stomaka. Jedenje iz podignute činije, polako i hranjenje manjim obrocima može pomoći u sprečavanju nadimanja.

Gde usvojiti ili kupiti boksera?

Proverite lokalne azile za pse da biste pronašli boksera kome je potreban dom. Pošto je rasa toliko popularna, boksere je relativno lako pronaći. Ako tražite štene od renomiranog odgajivača, očekujte da je cena za boksera oko 300 evra u proseku, iako to može uveliko varirati u zavisnosti od krvne linije i drugih faktora.

)