Baset: karakteristike rase
Baset je rasa francuskog goniča srednje veličine poznatljiva po svojim klonulim ušima, kratkim nogama, dugoj njušci, naboranoj koži i kratkoj dlaci. Jedan od najpopularnijih pasa goniča, baset je drugi nakon psa svetog Huberta kada je u pitanju moćno čulo mirisa i sposobnost praćenja. Ova rasa je lako prepoznatljiva zahvaljujući baršunastim ušima, ali se takođe ističe po svom prepoznatljivom tužnom pogledu i šarmantnom, jedinstvenom karakteru.
Iako su poznati po tome što su tvrdoglavi, baseti su takođe izuzetno odani i lojalni. Obično su blagi i mirni kod kuće, što ih čini odličnim porodičnim psima za prave vlasnike. Obuka je prilično izazovna, ali postoji razlog zašto ova rasa ima toliko obožavatelja. Ispunjen karakterom i živahnim ludorijama, baset je onoliko ljubak i mio kod kuće, koliko je odlučan kada prati trag lovine.
- Grupa: Lovački psi
- Visina: do 40 cm
- Težina: 18 do 30kg
- Dlaka: Kratka, glatka dlaka
- Boja dlake: Kombinacije crne, braon, žute, bele, limuna, mahagonija i crvene
- Životni vek: 12 do 13 godina
- Temperament: Ljubazan, tvrdoglav, razigran, sladak, druželjubiv
- Hipoalergen: Ne
- Poreklo: Francuska
Karakteristike baseta
Pored neverovatnog čula mirisa, baset je takođe poznat po tome što je izuzetno posvećen svojoj porodici, privržen i razigran. Ova rasa ima strpljiv temperament sa decom, drugim psima, pa čak i mačkama, sve dok je pravilno socijalizovana.
Baseti su odgajani za rad u čoporima, tako da će ova rasa biti posebno srećna u društvu drugih pasa. To takođe znači da mogu biti veoma razigrani i društveni, iako će njihove ličnosti često biti blage i skromne kod kuće. Poznati po tome što vole da dremaju na kauču, vaš baset će rado ući unutra nakon igranja na otvorenom tokom bilo koje dužine vremena.
Iako su veoma inteligentni, baseti imaju tendenciju da koriste ovu osobinu u svoju korist, a ne da slušaju zahteve svojih vlasnika. Uz malo ljubavi i puno strpljenja, međutim, oni mogu postati dobro vaspitani psi za posvećenu porodicu.
Prednosti | Nedostaci |
---|---|
Blagi, temperamentni i šarmantni | Mogu biti tvdoglavi i teški za treniranje |
Verni i odani porodici | Mnogo se linjaju |
Odlični sa decom i drugim ljubimcima | Skloni su infekcijama uha |
Istorija baseta
Prvobitno uzgajani u Francuskoj i Belgiji, veruje se da su baseti nastali kada su fratri iz opatije Svetog Huberta ukrstili sojeve starijih francuskih rasa pasa kako bi stvorili nisko građene pse. U stvari, reč „bas“ se na francuskom prevodi kao „nizak“, pa čak i ponekad „patuljak“. Plan je bio da se odgaji pas koji bi mogao da se kreće po neravnom terenu dok bi ga pratio ljudski partner u lovu, pešice, dok su pratili zečeve i jelene. Zbog njihove preciznosti praćenja, baseti su postali popularan izbor za francuske aristokrate koji su praktikovali lov kao razonodu.
Baset je prvi put priznat 1885. od strane Američkog kinološkog kluba (AKC), i to je bila tek 10. ustanovljena rasa ove organizacije u to vreme.
Nega baseta
Dok je basetima potrebno manje vežbanja od mnogih drugih lovačkih pasa, oni zahtevaju značajno vreme i strpljenje od svojih vlasnika kada je u pitanju obuka. Ovi psi su jake volje i tvrdoglavi, stoga će verovatno ignorisati lekcije u korist igre, poslastica i drugih zabavnih zanimacija. Međutim, uz doslednost i pozitivna pojačanja, vaš baset može naučiti poželjno ponašanje kod kuće. Što se tiče nege, ovoj kratkodlakoj rasi potrebna je samo rutinska nega.
Vežbanje
Možda nisu najatletskiji (ili najbrži) psi, ali to ne znači da vašem basetu neće biti potrebna redovna vežba. Ovi psi napreduju uz rutinu koja uključuje oko 30 minuta do sat vremena umerene dnevne vežbe. Baseti su poznati po svojoj izdržljivosti, a opcije poput dugih šetnji su odličan način da ovu rasu održite aktivnom. Takođe su veoma razigrani, tako da će trčanje po dvorištu sa igračkama i članovima porodice verovatno postati omiljena aktivnost. Ne samo da će vežbanje i redovne šetnje pomoći da vaš Basset bude zdrav, već može pomoći i u sprečavanju povećanja telesne težine, čemu su ovi psi motivisani hranom posebno skloni.
Nega dlake
Iako imaju kratku dlaku, rasa baset zahteva redovne sesije nege. Takođe su poznati po tome što se mnogo linjaju. Da biste smanjili linjanje i održali kožu vašeg psa zdravom, planirajte četkanje jednom nedeljno mekom četkom. Baseta možete kupati povremeno, po potrebi, kada primetite da se zaprljao.
Kao i sve rase pasa, i basetu takođe treba da se podšišaju nokti i peru zubi redovno.
Još jedan redovan korak nege je neophodan za ovu rasu: provera njihovih ušiju za prljavštinu i nakupljanje. Psi sa dugim ušima skloniji su infekcijama uha od drugih, a posebno dugačke uši baseta drže vlagu velikom brzinom. Čistite uši vašeg psa jednom nedeljno sredstvom za čišćenje ušiju koje je bezbedno za kućne ljubimce i vatom i proverite da li ima znakova infekcije kao što su crvenilo, iritacija, otok, neobičan miris. Ako pas trese glavom i češe se po ušima, to je takođe znak za ga pregledate ili eventualno odvedete kod veterinara.
Obuka
Baseti se smatraju veoma nezavisnom, tvrdoglavom rasom pasa, što znači da njihova obuka nije uvek laka. Osnovne lekcije poslušnosti treba da počnu rano – kada štenci budu stari oko osam nedelja – i moraće da budu pojačane nekoliko puta dnevno.
U prošlosti, baseti i drugi lovački psi su uzgajani da love sami, što znači da su morali da prate trag lovine, bez pomoći ljudi. Kao rezultat toga, oni su i dalje uglavnom zainteresovani da slede svoje želje. Obuka će zahtevati dodatno vreme, strpljenje i doslednost, jer će baseti često izgledati povučeno i nezainteresovano da prate komande svojih vlasnika. Ova rasa će dobro reagovati na poslastice (nuđene u umerenim količinama) i pozitivne pohvale tokom treninga.
Izbegavajte metode koje uključuju kažnjavanje, koje mogu naterati Basete da se odupiru daljem treningu. Kao i sve pse, i njih treba pravilno socijalizovati od ranog detinjstva.
Uobičajeni zdravstveni problemi
Baset je generalno zdrava rasa, ali kao i većina rasnih rasa, i dalje je podložan određenim naslednim zdravstvenim problemima. Odgovorni uzgajivači nastoje da održe visoke standarde testiranjem roditeljskih pasa na genetska stanja pre uzgoja. Uvek zamolite svog uzgajivača da vam dostavi istoriju bolesti legla kada kupujete štene.
Sledeći su uobičajeni zdravstveni problemi su povezani sa rasom baset:
- Displazija lakta i kuka: Displazija je uzrokovana malformacijom u zglobovima, a u teškim slučajevima može biti potrebna operacija kako bi se pas nesmetano kretao.
- Hipotireoza: Takođe poznata kao usporen rad štitne žlezde, ova bolest sprečava telo da proizvodi normalne nivoe važnih hormona. Može izazvati povećanje telesne težine, letargiju i probleme sa kožom i dlakom.
- Glaukom: Ovo bolno stanje oka uzrokuje stvaranje pritiska u oku i zahteva brigu veterinara što je pre moguće.
- Luksacija patele: Slično kao kod ljudi, ovo stanje dovodi do toga da koleno vašeg psa iskoči i nestane.
- Poremećaji krvarenja: Bolesti kao što su Von Villebrandova bolest i poremećaji trombocita mogu sprečiti normalno zgrušavanje krvi psa, tako da vlasnici moraju biti proaktivni sprečavanjem povreda.
Dijeta i ishrana
Baset treba dobro da napreduje sa visokokvalitetnom komercijalnom ili kod kuće pripremljenom (pod veterinarskim nadzorom) hranom za pse. Sveža, čista voda treba da bude dostupna u svakom trenutku. Kao i kod svih rasa, poslastice treba davati umereno i njihovu ishranu treba kontrolisati kako bi se izbeglo povećanje telesne težine ili problemi povezani sa gojaznošću.
Pošto su baseti posebno skloni debljanju, najbolje je da razgovarate sa veterinarom kako biste odredili zdravu ishranu i plan porcija na osnovu starosti, težine i nivoa aktivnosti vašeg psa.
Gde usvojiti ili kupiti Basset Hounda
Kao i mnoge druge rase goniča, baseti mogu završiti u azilima kada vlasnici nisu spremni za njihove specifične potrebe za negom. Ovi psi su posebno glasni (odlučuju da zavijaju umesto da laju) i poznati su po tome što su tvrdoglavi. Razgovarajte sa drugim vlasnicima baseta, renomiranim odgajivačima i zaposlenima u azilima, kako biste saznali više pre nego što usvojite ovu rasu. Ako ste sigurni da je baset pravi pas za vas, počnite svoju potragu tako što ćete proveriti lokalni azil i pružiti dom napuštenom psu.
Ako planirate da usvojite od uzgajivača, neophodno je da uradite svoje istraživanje. Pronađite odgovornog odgajivača koji će vam spremno pružiti istoriju bolesti legla, upoznati vas sa roditeljskim psima i pokazati vam da su odgajani na udobnoj, bezbednoj zatvorenoj lokaciji. Cena za štence baseta je obično oko 200 evra od uzgajivača, ali cene mogu biti veće u zavisnosti od pedigrea i dostupnosti.
)