Zašto se mačke međusobno napadaju?
Mačke ostvaruju emotivnu povezanost sa svojim vlasnicima, ali mogu biti nemilosrdne kada su druge mace u pitanju. Posebno se ovo dešava kada već imate jednu macu i odlučili ste se i za drugu, ali one se ne vole međusobno. Zašto je to tako? Postoji nekoliko razloga koji mogu dovesti do ovakvog ponašanja.
1. Problem teritorije
Kratko i jednostavno: mačke su teritorijalne životinje, što znači da došljaka neće tako blagonaklono gledati jer ne žele da dele svoju teritoriju. Uz to, neke mace su više od drugih vezane za teritoriju na kojoj su. Ono što takođe treba imati na umu, jeste da se ponašanje maca sa godinama menja, pa može da im zasmeta ono što pre nije.
2. Zdravstveni problemi
Može se desiti da vaš ljubimac koji je bio miran i mazan, odjednom postane agresivan. Na primer, ako joj druga maca dodirne deo tela i ona oštro odreaguje može se desiti da je tu nešto muči ili boli. Mačke, za razliku od ljudi, veštije skrivaju kada nešto nije u redu s njihovim zdravljem. Tako da agresivno ponašanje može biti jedan od signala da je vreme da posetite veterinara.
3. Strah
U osnovi ovog razloga leži to da su mačke po prirodi plašljivog karaktera. Njima nije potrebno mnogo da se zbune ili uplaše i da zbog toga odreaguju agresivnije. Čak iako ne primećujete, vašeg ljubimca može da uplaši nešto kod druge mace. U panici, one znaju da odreaguju žustro.
4. Miris druge mačke
Baš kao i psi i mačke se međusobno prepoznaju po mirisu. Ako vaš mezimac ili mezimica prepozna drugu macu po mirisu ili vizuelnom izgledu može se desiti da postane isfrustrirana i da krene u napad.
Da biste mogućnost međusobnog sukoba sveli na minimum, postarajte se da zadovoljite sve potrebe svoje mace – za hranom, igračkama, vodom, mestom za spavanje. Tako će ona da se oseti sigurnijom i manje ugroženom na svojoj teritoriji.