Zašto mačke mjauču noću?

Mačke obično nisu tako bučne kao psi, ali to ne znači da ne oglašavaju. Mačke će mjaukati, urlati, plakati i praviti druge zvukove. Ponekad se ovi zvukovi javljaju tokom dana kao odgovor na različite stimuluse, ali mnogo puta se dešavaju i noću kada pokušavate da zaspite. Zašto mačke mjauču noću?

Zašto vaša mačka neće da spava noću?

Mačke su prirodno aktivne i budne noću dok vi pokušavate da zaspite. Možda žele da se igraju, istražuju, jedu, grebu ili privlače vašu pažnju, a ponekad su ove radnje prilično bučne, toliko da vas probude. Neke mačke su takođe posebno lenje tokom dana. Ove mačke će imati mnogo energije za sagorevanje noću, jer je uopšte nisu potrošile dok ste bili budni.

Mjaukanje u cilju privlačenja pažnje

Ako je vaša mačka aktivna, radoznala i voli da se igra, možda vas budi noću svojim mjaukanjem tražeći vašu pažnju. Mačke će učiniti mnoge stvari kako bi privukle pažnju, uključujući grebanje vrata vaše spavaće sobe, šetanje po vama, udaranje u vas, padanje na pod ispred vas i, naravno, mjaukanje. 

Ako vaša mačka plače za vašom pažnjom dok pokušavate da zaspite, najbolje što možete da uradite u ovom trenutku je da je ignorišete. Ovo je naravno teško za neke ljude, ali ako svojoj mački posvetite pažnju dok ona mjauče zbog toga, samo ćete pojačati neželjeno ponašanje. Čak i ako svojoj mački date negativnu pažnju vičući na nju, i dalje joj posvećujete pažnju. Čepići za uši mogu biti vaše jedino rešenje dok ne sprečite noćno mjaukanje.

Sledećeg dana, uverite se da posvećujete pažnju mački tokom dana tako što ćete joj dati igračke i igrati se sa njom. Igračke slagalice, štapići od perja, laserski pokazivači i igračke za lov na baterije su odlična rešenja. Postoje čak i laserski pokazivači na nekim kamerama za kućne ljubimce koje možete da kontrolišete kada ste odsutni na poslu, tako da možete da se igrate sa svojom mačkom čak i kada niste kod kuće. 

Ako mačku iscrpite i posvetite joj svu pažnju koja joj je potrebna tokom dana, biće manje verovatno da će poželeti da mjauče noću.

Noćno mjaukanje kao traženje hrane

Da li ste zaboravili da nahranite mačku? Mačke često plaču za hranom ili poslasticama, a gladna mačka noću nije tiha mačka. Nećete puno spavati ako je vaša mačka gladna, pa se pobrinite da je nahranite pre spavanja. Ne ustajte kao odgovor na njen plač noću, jer ćete tako samo naučiti vašu mačku da ćete je hraniti kada mjauče na vas. 

Zašto mačke mjauču noću
Mačka može mjaukati noću u cilju privlačenja vaše pažnje (shutterstock.com)

Ako imate težak raspored ili ste zabrinuti da zaboravite da nahranite svoju mačku, razmislite o automatskoj hranilici za mačke koja kontroliše vreme obroka i količinu hrane koju će vaša mačka dobiti. Ovo će garantovati redovan raspored hranjenja i manje je verovatno da će vas vaša mačka povezivati sa hranjenjem. Takođe se pobrinite da vaša mačka uvek ima pristup čistoj vodi kako bi eliminisala žeđ kao razlog za noćne aktivnosti i buku.

Mjaukanje zbog kognitivne disfunkcije

Slično kao kod ljudi sa demencijom, mačke mogu razviti kognitivnu disfunkciju koja utiče na njihovu sposobnost da razumeju šta se dešava oko njih. Ovo stanje nije u potpunosti shvaćeno kod mačaka, ali znamo da se starije mačke koje izgledaju zbunjeno i mjauče bez ikakvog razloga često pogoršavaju noću. Ako sumnjate da vaša mačka ima neku vrstu kognitivne disfunkcije, postavite konačnu dijagnozu i razgovarajte o mogućnostima lečenja sa svojim veterinarom. Mogu se preporučiti posebna hrana i dodaci ishrani kako bi mozak vaše mačke funkcionisao najbolje što može.

Mjaukanje zbog anksioznosti, stresa, nelagode i bola

Svako zdravstveno stanje ili situacija koja dovodi do anksioznosti, stresa, nelagodnosti ili bola može učiniti kućnog ljubimca nemirnim i glasnijim od uobičajenog. Razgovarajte sa svojim veterinarom ako vaša mačka razvije promene u ponašanju ili fizičke simptome bolesti koji se pojavljuju tokom dana ili noći.

Mjaukanje zbog problema sa vidom ili gluvoće

Ako mačka ne vidi ili ne čuje dobro, može biti uplašena ili zbunjena. Noću je vaša kuća obično tamnija i tiša nego danju, a ako mačji vid slabi ili je gluva i ne može da vas vidi, možda će mjaukati da dobije pomoć ili utehu. Vaša mačka takođe možda nije svesna da glasno mjauče jer ne čuje dobro sebe. Vid se može pogoršati sa godinama i bolešću, kao i sluh, pa ako vam se čini da vaša mačka koja je ranije dobro videla i sposobna za sluh gubi čula, neka je pregleda vaš veterinar.

Ako sumnjate da je vaš ljubimac bolestan, odmah pozovite veterinara. Za pitanja u vezi sa zdravljem, uvek se konsultujte sa svojim veterinarom, jer je pregledao vašeg ljubimca, poznaje njegovu zdravstvenu istoriju i može dati najbolje preporuke za vašeg ljubimca.